Польські виробники яблук мають серйозні проблеми з ринками збуту

Редакція GrowHow.in.ua   2022-12-22
Четвертий за величиною виробник яблук у світі та найбільший у ЄС — Польща — має серйозні проблеми з ринками збуту. При тому, що цей рік видався надзвичайно врожайним.

1 серпня минуло 8 років відтоді, як росія запровадила ембарго на польські овочі та фрукти у відповідь на обмеження ЄС після незаконної анексії Кримського півострова. До 2013 року Польща була найбільшим постачальником яблук до Росії. Як зазначив в інтерв’ю EURACTIV.pl президент Асоціації виробників фруктів «СТРИЙНО-САД» Збігнєв Холик, польське плодівництво лише зараз сповна відчуло наслідки російського ембарго.

Він розповів, що попри ембарго, з 2014 року деяка частина польських яблук все одно потрапляла на російський ринок через Білорусь. Із закриттям білоруського ринку, закрився і цей обхідний шлях.

— Може здатися парадоксальним, але після введення російського ембарго виробництво яблук у Польщі не зменшилося. Навпаки — ми його постійно нарощуємо, — зазначив Збігнєв Холик.

У такій ситуації виникла необхідність шукати нові ринки збуту. Дедалі популярнішим напрямом стає Далекий Схід. Крім Китаю, який сам по собі є великим виробником яблук, привабливими для польського яблучного сектора є ринки АДПСА — Асоціації держав Південно-Східної Азії (В’єтнам, Малайзія, Сінгапур, Індонезія, Таїланд). Однак тут польські садівники мають іншу складність — асортимент.

— У Східній Європі попит був в основному на такі сорти як Айдаред, Джонаголд і Глостер. Однак вони невідомі у багатьох інших регіонах світу, — пояснив Збігнєв Холик. — Тому сорти, які переважають у польських садах, не обов’язково є найкращими для експорту, скажімо, до В’єтнаму.

До цього додаються труднощі, пов’язані зі збереженням високої якості продукту в умовах необхідності його транспортування на великі відстані.

Водночас, як зазначив президент «СТРИЙНО-САД», дедалі більше польських яблук їде до Північної Африки. Останнім часом майже 40% експорту яблук з Польщі припадало на Єгипет. Проте і цей ринок опинився у зоні ризику, оскільки Єгипет закривається для польських яблук через нестабільну економічну ситуацію.

Через неможливість експорту яблук до росії, білорусі та закритий ринок Єгипту виробники шукають альтернативні ринки як у Європі, так і за її межами. Асоціація «СТРИЙНО-САД», до прикладу, сьогодні продає яблука до Ірландії, Монголії, Іспанії та Йорданії. Проте, як констатував пан Холик, обсяги експорту значно нижчі за обсяги виробництва.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram