Ціни на картоплю  в Україні впевнено тримаються на рекордних позначках ще від кінця минулого сезону. Це створює підґрунтя для паніки та поширення чуток щодо можливої  «картопляної кризи» в цьому сезоні. Про це повіомляє «Інфо-Шувар».

— Стрибки цін в цьому сезоні здебільшого пов’язані із погодними умовами. Через рясні дощі фермери Західного регіону вимушені були навіть пересаджувати картоплю в кінці травня. Літо теж на тішило нас погодою, але ситуація навіть в розрізі одного регіону нерівномірна: є райони де опадів не було більше 2,5 місяців, є райони де плантації повністю затопило, а деяким господарствам вдалось зекономити на поливі і сьогодні збирати врожай  на рівні 40 т/га. Треба розуміти, що мова йде про картоплю середніх сортів, ціни в другій половині сезону залежать від картоплі, яку будуть збирати в кінці серпня — на початку вересня. Тож ціни зимою та навесні будуть залежати від погодних умов саме в цей період. Сподіваємось, все буде добре, — розповів Анатолій Аршулік, голова СОК «Волинська картопля» у коментарі для “Інфо-Шувар”.

Високу ціну вважає наслідком погодних умов і Микола Гордійчук, засновник компанії «Агріко Україна». Крім того, він вважає, що зараз відбувається перерозподіл ринків збуту. Наслідки цього чинника картопляний ринок буде відчувати щороку сильніше.

— Через зливи в травні та посуху в червні в господарствах Півдня врожайність впала в 1,5 разу. Комерційну партію ранньої та середньої картоплі можна було знайти хіба у крупних виробників. Відповідно, ціни були і поки залишаються рекордно високими. Про прогноз на другу половину сезону казати ще зарано, він буде залежати від погоди в наступні два місяці. Найгірший сценарій — посуха в серпні та холодна і дощова погода у вересні.  Але не варто ігнорувати ще один фактор — перерозподіл ринку збуту картоплі. В цьому році виробники чіпсів контрактують українських фермерів, як ніколи активно. За моїми оцінками, завдяки появі нових потужностей з переробки, попит на чіпсові сорти картоплі в цьому сезоні збільшиться мінімум на 50 тис. тонн. Ми на ззовні продаємо менше картоплі. Переробні підприємства декларують закупівельні ціни на рівні 5-6 грн/кг, тобто теоретично на свіжому ринку нижче цього рівня ціна не мала б впасти в цьому році, — каже пан Гордійчук

Як повідомляють аналітики “Шувару”, найбільший попит на картоплю серед населення спостерігається у вересні та жовтні, друга хвиля припадає на березень-квітень. Але останні 4 роки сезонність споживання картоплі нівелюється зростанням попиту в зимовий період.

Сьогодні  на найбільшому майданчику ОРСП «Шувар» картопля пропонується по 9-10 грн/кг( 0,32-0,35 EUR/кг) найвищій рівень цін за останні 5 років. Приблизно такі самі ціни на картоплю в сусідній Польщі. Рік тому в Польщі та Україні картопля коштувала в 2 рази дешевше.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram