В другій декаді червня в Україні утримувалася суха жарка та спекотна погода. Середня добова температура повітря становила 25,8° тепла, що перевищувало норму. Максимальна температура повітря підвищувалася до 35° тепла, на поверхні ґрунту — до 56° тепла. В ранкові години спостерігалися рясні роси та серпанки. В окремих областях місцями випадали опади у вигляді дощу з градом. Тривалий вплив високих температур призвів до виснаження рослин, сприянню живленню шкідників та меншому поширенню хвороб сільськогосподарських культур. Про це повідомляють фахівці Держпродспоживслужби.

У посівах зернових колосових культур триває шкідлива діяльність личинок
різних віків (в південних областях — ІІІ-Y віку, в лісостепових — II-IY) клопа
шкідливої черепашки, за чисельності 0,2-2, в осередках Запорізької, Кіровоградської, Херсонської областей до 4 екз. на кв.м. Фітофагом в середньому пошкоджено 1-6% рослин. Колоскам зернових культур також завдають шкоди хлібні жуки та жужелиця (чисельністю 0,5-2, в осередках від 3 до 6 екз. на кв.м, які пошкодили від 1 до 10% колосків), злакова попелиця (заселено 4-12, макс. 20% рослин), пшеничний трипс (заселено 3-22, осенредково до 48% рослин за чисельності 1-9, макс. 20 екз. на кожний), інші фітофаги. З огрубінням зерна озимих культур попелиці перелітають на ярі зернові та злакові бур’яни.

В південних та центральних областях триває літ сірої зернової совки, відкладання ними яєць та відродження їх гусениць, які за чисельності 0,5-1, в осередках 3,5 екз. на кв.м пошкодили від 3 до 7% колосків в господарствах Донецької, Кіровоградської та Херсонської областей. В Тернопільській області відмічено шкідливу діяльність пшеничного комарика, личинки якого заселили до 5% рослин.

Захисні заходи за порогової чисельності личинок клопа шкідливої черепашки та вищевказаних фітофагів приймаються диференційовано до кожного поля. Повсюди у посівах озимих та ярих зернових колосових культур борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, гельмінтоспоріозом, темно-бурою плямистістю, кореневими гнилями, подекуди ринхоспоріозом, піренофорозом, іншими плямистостями уражено 5-18, осередково від 26 до 55% рослин. У господарствах Волинської, Закарпатської, Житомирської, Львівської та Чернігівської областей червоно-бурою плямистістю уражено 3-9% рослин вівса.

Летюча сажка виявлена в господарствах Волинської та Тернопільської областей у посівах ярого ячменю на 0,3-1, макс. 3% колосків. Скрізь, де рослини уражені кореневими гнилями, має місце білоколосість.

Погодні умови звітного періоду призупинили розвиток та поширення хвороб на колосі. Водночас було виявлено, що септоріозом осоредково в Дніпропетровській, Закарпатській та Луганській областях уражено 0,2-1% колосків, Хмельницькій — до 3% колосків, Київській, Львівській, Черкаській та Чернівецькій від 2 до 8, макс. 10-12% колосків озимих пшениці та ячменю.

Фузаріозом у господарствах Волинської, Закарпатської, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей уражено 0,3-5, осередково 10-14% колосків у господарствах Львівської. Подекуди в Одеській області у посівах озимого ячменю до 3% колосків уражено оливковою плісенню, в Хмельницькій — до 2% колосків гельмінтоспоріозом.


Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram