Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю зі зваженим бізнесменом, котрий, на відміну від багатьох інших, не знехтував засторогами політологів щодо повномасштабного вторгнення росії на територію України. Наш гість професійно знається не тільки на сільськогосподарській техніці, а й багатьох інших речах, приміром, історії, завдяки чому оцінив загрозу війни як реальну та зумів максимально підготувати до нападу очолювану ним компанію. Сьогодні співрозмовник GrowHow — генеральний директор ТОВ «Ведерстад» Віталій Філатов. Від першої особи — про технічну революцію, людей — «як бджолиний рій», плани на після перемоги.

Агроринок України цікавий, бо динамічний

— Цьогоріч Väderstad відсвяткував своє 60-річчя. Найперше, вітаємо Вас, пане Віталію, як людину прямо причетну до свята! Бажаємо тільки прогресу та успіху як шведській компанії, так і українській команді, і висловлюємо вдячність за підтримку країни та наших фермерів у ці нелегкі часи.

— Дякую. Väderstad — надійний партнер українських агровиробників. Це дуже стабільний сімейний бізнес, яким керує вже третє покоління сім’ї Старк. Упродовж шести десятиліть компанія виробляє інноваційне сільськогосподарське обладнання, до якого приглядаються все більше аграріїв у всьому світі.

— За 60 років пройдено колосальний шлях, технікою Väderstad оброблено тисячі чи мільйони гектарів полів. У кого ж, як не у представника компанії, можна запитати, які тренди нині актуальні в обробітку землі?

Основні тренди в обробітку землі та посіві — це швидкість, продуктивність та збереження вологи. Відповідно від цього аграрії потребують технологій, спрямованих саме на поверхневий обробіток ґрунту. Як от, приміром, дискування зовнішнього шару ґрунту — mini-till або ж ultra-mini-till. Деякі агровиробники дискують поле на 2-3 см завглибшки, інші вибирають глибину занурення дисків 15-16 см — на це впливають чимало чинників. Цікаво, що цей тренд актуальний саме в Україні, а вже, скажімо, у Південній чи Північній Америці більш популярна технологія no-till. У нас нульовий обробіток застосовують не так часто, зате дискування, яке навіть за екстенсивного землеробства дає продуктивні результати, упродовж років залишається фаворитом вітчизняних аграріїв.

— Які найновіші агрегати, що відповідають цьому тренду, виходять нині з конвеєра Väderstad?

— Ще майже 22 роки тому для поверхневого обробітку ґрунту Väderstad запропонував аграріям концепцію нині дуже відомого дворядного дискового лущильника Carrier, що став і залишається стандартом на ринку України. Найновіше поповнення у сімействі Carrier — універсальний дисковий культиватор Carrier ХТ, який використовують для лущення стерні, обробітку ґрунту та підготовки посівного ложа. Він здатний розвивати ще більшу швидкість, має можливість пропускати через свою конструкцію ще більше рослинних решток, ніж попередні модифікації. Це особливо важливо в умовах України, оскільки наші основні культури — кукурудза та соняшник — вирізняються великою кількістю пожнивних решток. Carrier ХТ може впоратися з усіма різноманітними завданнями сучасного сільського господарства — від ультраповерхневого обробітку ґрунту до обробітку на дещо більшу глибину. Ознайомитися із роботою агрегата українські аграрії зможуть уже цієї осені.

Більше читайте тут: Carrier XT – революційний дисковий культиватор

Представники сімейства Carrier користуються заслуженою популярністю серед українських фермерів.

— Пане Віталію, чим для шведського виробника техніки цікавий український ринок? Які перспективи Väderstad вбачає у нашій країні?

— Український ринок дуже динамічний і тут дуже активно впроваджують прогресивні технології. Що я маю на увазі? У тренді — продуктивність, швидкість, і такими є переваги компаній. Українські агровиробники дуже активні, відкриті для інновацій. Скажімо, найбільш здоровий у технологічному плані прошарок українських компаній, на мою думку, це середні та середньовеликі. На першому етапі — 5-6 років тому — завдяки найперше доступу до закордонних фінансових ресурсів, високу якість стрімкого розвитку продемонстрували холдинги.

NB: Гіганти українського агропрому зуміли задати певний тренд на ринку, але сьогодні динамічніше розвиваються дещо менші компанії. Як ми знаємо, навіть окремі фермери із середнім за українськими мірками земельним банком уже почали будувати зернові елеватори — а це маркер дуже високотехнологічного розвитку та фінансової стабільності агровиробника.

— Незважаючи на воєнну ситуацію…

— Так, попри нестабільність ринків…

— Продовжуючи тему — якою була частка Väderstad на українському ринку техніки для обробітку ґрунту та посіву до 24 лютого?

— Якщо професійно розглянути частку ринку, то окремо треба говорити про імпортне устаткування і про вітчизняного виробника. Найперше зазначу, що задоволений тим, що у нас є — і сподіваюся, що вони працюватимуть і надалі — динамічні українські виробники техніки, які теж завойовують свою нішу на ринку. Väderstad із ними не конкурує. Можемо поговорити про частку устаткування компанії в окремих сегментах імпортних машин. Скажімо, якщо йдеться про посів просапних культур, як-от соняшник, кукурудза, то сівалці точного висіву Tempo — нашій відомій технології для швидкісного посіву — належить до 30% ринку імпортних плантерів. Скажімо так, це була частка сівалок Tempo до 24.02.22.

Більше читайте тут: Tempo від Väderstad гарантує: все насіння буде висіяне швидко й точно

Tempo, яку люблять за швидкість та продуктивність, і звичайно ж, за красу…

Якщо говорити про ґрунтообробну техніку, то сімейство дискових культиваторів Carrier — це приблизно 5-7% сегменту, а частка зернових сівалок Spirit та Rapid становила орієнтовно 4-5% ринку імпортних машин.

NB: Väderstad не є суперелітною компанією, яка будь-що хоче лідирувати на ринку. Ми компанія, яка виробляє техніку, котру аграрний виробник, який добре рахує, просто змушений — у хорошому сенсі — помічати й купувати. Машини Väderstad — це абсолютно відчутна перевага на ринку, тобто, до цього устаткування треба дозріти. Ми бачимо, що дуже багато агровиробників уже дозріли і ще будуть дозрівати.

Березень-22: непрості весняні дні… «Завдяки головному чиннику нашого аграрного ринку — ЗСУ вже навесні 2023-го сподіваємося вийти на більш плановий ринок» — генеральний директор ТОВ «Ведерстад» Віталій Філатов.

Війна на порозі — готуйся по змозі

— Як вітчизняні виробники, так і підприємства з іноземним корінням по-різному повелися в умовах повномасштабного вторгнення росії на українські землі. У більшості був шок — зрозуміло чому — адже війна в Європі у 21 столітті — це просто немислимо! На якому етапі війна застала компанію «Ведерстад»? Як організували роботу в нових умовах?

— Важливо зрозуміти, що до 15 грудня 2021 року «Ведерстад» повністю підготувався до широкомасштабного вторгнення — ми затвердили дуже детальний протокол, у якому прописали, як діятимемо в таких умовах. Тож до 24 лютого 2022 року на обох наших базах в Україні були готові резервні лінії енергопостачання, запаси пального, необхідні медичні засоби та очищувачі для фільтрування води в аварійних умовах. Ми підготувалися і до прийому біженців — закупили каремати — словом, повністю розробили детальний протокол, який задіяли відразу в момент вторгнення. Цей протокол був повністю узгоджений із нашим шведським керівництвом і надалі ми почали діяти згідно із ним. Зрозуміло, що найперше потрібно було евакуювати співробітників, які перебували безпосередньо у зонах найбільшого ризику, і членів їхніх сімей. Найболючішою була проблема родини нашого інженера із Маріуполя. Він поїхав у місто, щоб вивезти звідти рідних, але все сталося дуже швидко і протягом місяця ми не могли з ним зв’язатися. Ми дуже раді, що нашого працівника та його сім’ю все ж вдалося врятувати. Ці люди втратили все — квартиру, будинок, але, на щастя, зберегли життя. Зараз інженер продовжує працювати в нашій компанії, а сім’я у безпеці — будують нове життя.

NB: Так що ми не панікували й уже 11 березня повністю відновили нашу функціональну діяльність. Того пам’ятного дня ми вантажили для сільгоспвиробників із Одеської області нашу 24-рядкову машину Tempo — ще над нами літали крилаті рашистські ракети, фактично, траси були перекриті, але нам вдалося доставити замовлення — господарство розташоване у тій частині Одещини, де була можливість сіяти.

Думаю, що тоді ми зрозуміли, що цим днем ми зможемо пізніше гордитися. Сівалка, до речі, відмінно відпрацювала —  як запустили, так і відсіяла, навіть під’їздів інженерів після запуску не було. Ця машина на гарантії, працюватиме й далі.

Але треба розуміти, що за специфікою нашого постачання більшість техніки була у замовників до 24 лютого, тому що йдеться про машини Tempo, націлені на весняну посівну кампанію. Як компанія, яка все добре планує, «Ведерстад» постачає агрегати не першого квітня безпосередньо на посівну, а набагато раніше. Скажімо так: майже 80% плану постачання 2022 року ми виконали ще до повномасштабного вторгнення ворога в нашу країну.

Та наприкінці лютого ми справді перейшли на польове становище. Я постійно перебував у офісі — протягом перших трьох тижнів війни там і жив. Ми координували свою роботу з місцевою територіальною обороною, спільно вибудовували систему тероборони в Жашківському районі, співпрацювали з центром комплектації (це те, що раніше називалося військкоматом) і долучилися до волонтерської діяльності.   

— У ЗМІ була інформація про те, що вже на початку березня Väderstad висловився про підтримку України та фінансово підтримав нас. Деякі цифри оприлюднювали, але, гадаю, вони далекі від реальності. Розкажіть, будь ласка, детальніше про позицію компанії щодо ринку росії та благодійну діяльність.

— Я не є посадовою особою шведської компанії, щоб офіційно коментувати ринок росії, але можу сказати так: уже в квітні Väderstad поступив по совісті, на відміну від багатьох конкурентів. Думаю, що російський ринок ми втратили надовго. Це коротко щодо позиції.  

А про нашу підтримку України говорити можна багато. Дійсно, ми не оприлюднюємо всієї інформації, бо «Ведерстад» — структура комерційна. Виконуючи наш обов’язок, який вважаємо за потрібне робити як волонтери, ми й справді не дуже публічні в цьому сенсі. Відразу 25 лютого компанія перерахувала 2 мільйони гривень до бюджету України — на підтримку українських збройних сил — це було узгоджено з головним офісом компанії. Також хочу привернути вашу увагу до того, що ще перед повномасштабним вторгненням росії товариство «Ведерстад» повністю добровільно авансом сплатило податок на прибуток, а це понад 3 мільйони гривень — ми розуміли, що бюджет України потребуватиме цих грошей.

Загалом ми вже досить багато зробили для підтримки української армії та місцевих підрозділів оборони, і ця праця продовжується. Нині певна частина нашої техніки служить потребам ЗСУ та тероборони — машини передані нами з власної ініціативи, абсолютно добровільно. Впродовж місяця після нападу ми започаткували співпрацю із національним виробником бронежилетів — придбали певну кількість засобів захисту, розподілили їх у центри комплектації, найперше екіпірувавши трьох наших співробітників, які воюють у лавах ЗСУ.

Оскільки швидкість процесорів дуже впливає на захист українського неба, уже в березні ми закупили та передали за призначенням спеціальні комп’ютери, необхідні для сил протиповітряної оборони країни. Забезпечували устаткуванням центри комплектації, перевозили гуманітарну допомогу… Було і є ще досить багато справ, про які могли би краще розповісти співробітники компанії, а багато чого, мабуть, я і не  знаю. Підтримки наша армія та країна потребує постійно — допомагаємо…

— Спасибі Вам за цю активну позицію.

Віталій Філатов, генеральний директор ТОВ «Ведерстад»: «Українці згуртувалися, ми працюємо як бджолиний рій — кожен робить свою маленьку справу, і тому ми такі сильні».

Коли летять над тобою ракети…

— Волонтерська допомога є можливою доти, доки компанія працює. Яке обладнання має найбільший попит серед наших виробників і чому?

— Ви ж розумієте, що найбільший попит сьогодні має та техніка, яку можна залучити просто зараз безпосередньо, тому що аграрії мають дуже короткий горизонт планувань — приблизно тиждень-два. Зокрема, якщо ми говоримо про весну, то нерідко ситуація складається так: є Tempo на складі дилера — давайте Tempo — треба сіяти соняшник. Якщо говорити про осінь, часто запитують про Rapid, Spirit, Carrier.

NB: Фактично, як дилери, так і ми сьогодні працюємо з ринком, який називається last call market  — ринок останнього дзвінка: мені треба — знайшов — відразу запустив у роботу. Ми сподіваємося, що завдяки головному чиннику нашого аграрного ринку — ЗСУ — вийдемо на більш планові продажі. Як і вся Україна, ми дуже чекаємо перемоги і готові нарощувати темпи.

На весняну перспективу наступного року сподіваємося продати дуже багато сівалок Tempo — для того, щоб відновити обсяги виробництва, український агросектор їх дуже потребує… Хоча, з іншого боку, «Ведерстад» підписав угоди на постачання замовленої на весну наступного року техніки зі всіма, хто вже тепер планує покращити весняний обробіток полів. В цьому сенсі книга замовлень у наших дилерів повністю закрита. Нині маємо показник -40% проти минулого року. Сподіваємося, що це дасть можливість більш стабільно та прибутково працювати місцевим компаніям — заводам України.

— Ситуація нестабільна — зрозуміло, що ринок впав… Як змінилася географія постачання агрегатів в Україну?

— Україна — велика країна. «Ведерстад» працював у всіх областях, і звичайно, на певну частину територій після вторгнення продукцію ми не постачали, але всі наші дилери, а їх п’ять, працюють. Зрозуміло, що найбільше випали з карти наших маршрутів східні та південні регіони — Запорізька область, Херсонщина. Наш дилер на тамтешніх землях — компанія «Агротек-Інвест», фактично, втратила більш як половину території, на якій працювала, тому в регіон постачали набагато менше машин. Хоча на цю компанію звалилася ще одна біда — з її майданчика окупанти вкрали 20 нових машин Väderstad, а також і техніку інших брендів, підприємство повністю функціонує — підтримуємо його. Для того, щоб надалі наші партнери не брали на себе додаткові ризики, довелося змінити логістику постачання. Раніше на різних майданчиках в Україні ми зберігали багато нової техніки. Тепер це небезпечно. Розробили інший алгоритм. Після того, як дилер з аграрієм, готовим придбати певну машину, вдарили, як то кажуть, по руках, привозимо замовлене устаткування зі шведського заводу в Україну, передаємо дилеру та запускаємо вже у господарстві. Зауважу, що навесні доводилося вводити в дію машини і в зоні ризику.

NB: Хочу окремо підкреслити, що найбільш мужньо поводили себе наші дилери, їхні та наші інженерні служби, які під час весняної посівної кампанії змушені були працювати на лінії фронту.  

— До слова, що нового відомо про викрадене обладнання?

— Відомо, що тільки техніки виробництва Väderstad вкрадено більш як на півтора мільйона євро, а на майданчиках компанії були й інші машини, включно із John Deere. Їх вивезли на Північний Кавказ професійні мародери-кадирівці. Локацію цих машин вдалося встановити через GPS-навігатори, відкрито провадження за позовом компанії «Агротек-Інвест», якій належало устаткування. У своїй корпоративній професійній базі ми позначили цю техніку як вкрадену — з нею, безумовно, заборонено будь-які операції. На жаль, дистанційно зробити викрадені машини повністю нефункціональними неможливо.

— Шкода. Це велика втрата, яка могла б служити нашим аграріям. Чи вдалося розробити сприятливі умови придбання техніки для українських покупців?

— Перш за все, ми повністю зберегли всі ціни на агрегати — аж до початку травня, коли завод планово підняв ціни, не закладали в них жодні ризики. Наш обов’язок як заводу-виробника — вчасно доставити замовлення і щоб машина функціонувала технічно коректно. Щодо пільгових умов — це питання, швидше, до дилерів. Знаю точно, що Väderstad пішов на більш лояльні умови щодо банківських гарантій для деяких наших партнерів, щоб вони могли постачати техніку для українських аграріїв.

— До речі, чи вдалося вам налагодити постачання запчастини до техніки, придбаної українськими фермерами раніше?

— Оскільки Väderstad — виробник преміальний, то зберігаємо на складі значно більшу номенклатуру запчастин, аніж будь-хто на ринку. На моє глибоке переконання, запчастина має бути доступна. За таким принципом працюємо вже багато років — у нас дуже великий склад запчастин, свідомо йдемо на заморозку коштів для того, щоб завжди мати можливість вчасно постачати аграріям необхідне. Тому ми відразу готові були постачати запчастини і разом із дилерами швидко вийшли на планову роботу в цьому напрямі.   

— За останні півроку, напевно, спостерігали чи переживали не один нестандартний випадок — що вас найбільше захоплює в Україні та українцях?

— Якщо ми говоримо саме про наш ринок, то мене найбільше вразило відео, на якому комбайнер збирає врожай на полі, що горить — пробує викосити раніше, ніж вогонь знищить хліб.

NB: Найбільше мене захоплює в Україні й українцях те, що ми згуртувалися, працюємо як бджолиний рій — кожен робить свою маленьку справу, і тому ми такі сильні.

Стабільно нестабільний світ, або цифровізація сільського господарства

— Оскільки бачимо, наскільки нестабільний світ, як змінюється Ваш бізнес-світогляд, які завдання сьогодні виходять на перший план, що найбільше цінуєте в партнерах?

— У партнерах найбільше ціную витримку, холодний розум, виконання своїх обов’язків — у всіх п’яти наших дилерів-партнерів це є, і «Ведерстад» дуже вдячний їм за це. Почавши 11 березня працювати в авральному порядку, ми разом вийшли на стабільний режим і повністю підтримали всю посівну кампанію — це головний результат. Щодо світогляду… Не думаю, що наш світ більш нестабільний, ніж він був 300-400 років тому — просто ми більш поінформовані завдяки розвитку медіа.

NB: Насправді світ сьогодні переживає велику революцію — цифровізацію, у нашій індустрії вона відбувається дуже швидко, включно з електрифікацією. Усі наші машини вже електрично-цифрові, а ще 10 років тому вони були здебільшого механічні.

Невдовзі аграрії України отримають доступ до найсучасніших технологій — автономного пересування на полях, роботи з великими базами даних — у нашій країні є все для того, щоб працювати з інноваціями. Я розумію, що з України виїхало дуже багато людей і наше завдання їх повернути, але чимало з них не вернеться.

Щодо нашого локального ринку, то через проблеми, пов’язані з логістикою, гадаю, дуже зменшиться виробництво кукурудзи, мабуть, більш стабільно почуватиметься соняшник, який має переробку в Україні і ми бачимо, що вона не постраждала, а капіталізована олія як продукт більш приваблива. Структура посівних площ змінюватиметься та буде стабілізуватися мабуть ще зо два роки після війни.  

Але я абсолютно впевнений, що українці проведуть найнеобхідніші реформи і Україна стане дуже привабливою для цивілізованих енергійних людей із високими цінностями з усього світу — європейців, американців, канадців, які шукатимуть тут можливості робити бізнес, кар’єру. Завдяки цьому країна зможе дуже ефективно розвиватися, і в аграрній сфері теж. Я в цьому впевнений.

NB: Моя мрія — побудувати наступний завод Väderstad в Україні. Думаю, ми це зробимо.

Перед війною готувалися до будівництва великого навчально-сервісного центру — на це були виділені кошти, але ці плани перенесені. Тепер ідеться про старт будівництва у 2024 році, проєктні роботи тривають, так що, думаю, через два роки зможемо запросити GrowHow на відкриття нашого великого центру.

— Будемо дуже раді… Дякуємо за розмову! Тримаємо кулачки за кожного, хто наближає перемогу України.

Галина ШЕПЕЛЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram