На сьогодні, Україна входить до п’яти світових експортерів сільгосппродукції. Це понад 16% світового експорту кукурудзи при цьому орієнтовано 30% імпорту надходить до Китаю. Окрім цього, це 12% загального експорту пшениці та більш ніж 50% експорту соняшникової олії. Блокування експорту з Чорного моря, істотно вплинуло на можливість довготривалого зберігання зерна у сховищах всієї країни в цілому.
Підготовку до приймання зерна нового врожаю варто розпочинати вже після завершення посівної — з кінця квітня. Як же захистити врожай та мінімізувати ризики від шкідників, від яких втрачаються чималі кошти? Які ж методи та засоби захисту для регулювання їх чисельності застосовуються сьогодні? Та головне, як попередити їх появу в майбутньому? Про це все далі.
Як не дивно, шкідливі гризуни, кліщі та комахи, здатні знищити чималий відсоток врожаю за зберігання, який може сягати понад 15-20% від загальної кількості зерна в сховищі. Окрім цього, значну роль відіграють і температурні умови, вологість, що може спонукати й до появи не бажаних грибкових патогенів.
Як же захистити врожай та мінімізувати ризики від шкідників, від яких втрачаються чималі кошти?
Перш за все, варто розуміти, що самостійна боротьба зі шкідниками інколи призводить до гірших результатів, що спонукає лише до зростання резистентності деяких видів шкідників. Адже, важливо обрати не тільки необхідний препарат і норми застосування, а й дотримуватись умов застосування та експозицію знезараження.
Компанія ТОВ «УКРАГРОХІМТРЕЙД» — надає професійні послуги зі знезараження на території України під ТМ PROPECS. Багаторічний досвід та сучасні методики дозволяють надавати послуги із захисту зерна в будь-яких типах зерносховищ:
- складах напільного зберігання;
- елеваторах;
- КХП та ХПП.
Більш того, більшість зерновантажів потребує захисту на шляху прямування в морських контейнерах, вагонах та автомобільному транспорті. За таких логістичних операцій ТМ PROPECS, також, має ефективні рішення щодо захисту зерна та продукції його переробки.
Захист від гризунів
Гризуни можуть завдавати шкоди не тільки продукції, а й технічним спорудам, електромережам та обладнанню. Тож системне обслуговування з дератизації того ж елеватора забезпечує знищення більшості гризунів в доволі короткі терміни, після встановлення спеціалізованого обладнання та застосування ефективних родентицидних засобів.
Своєчасний моніторинг дератизаційних станцій, живопасток, утилізація відловлених гризунів, виявлення джерел їх проникнення та поширення є необхідним для надійного захисту зібраного врожаю. Ефективність дератизаційних робіт залежить від системи моніторингу, належного контролю всієї території об’єкта та головне — своєчасного виявлення невідповідностей і правильних коригувальних дій.
Знезараження: підготовка зерна до зберігання
Кліщі та комахи є найбільш небезпечними під час зберігання зерна. Неякісно підготовлене сховище та відсутність профілактичних дезінсекційних заходів, може призвести до масового їх розмноження і поширення. Часто зерно стає не придатним до використання саме через наявність чималої кількості шкідливих комах та кліщів.
NB: Фахівцями ТМ PROPECS, здійснюється ретельна ентомологічна експертиза зерна щодо явної та прихованої форми розвитку шкідливих організмів, за результатами якої визначається методика захисних заходів.
Одним із видів їх надійної ліквідації є фумігація. Вибір адаптованого до проблематики способу застосування фумігантних речовин та контролю (сенсорне визначення фумігантів в зерні) дозволяє практично повністю знищити шкідників за короткочасний період. Фумігація здійснюється з урахуванням всіх необхідних параметрів, в окремих випадках вантаж підлягає повній герметизації для досягнення високої ефективності робіт. Такі роботи можуть проводитися враховуючи й процес приймання зерна до сховища.
Дезінсекційні роботи в профілактичних цілях є також дуже важливими й перед їх проведенням потребують ретельного вивчення стану сховищ. Спосіб вологого або аерозольного зрошення незавантажених приміщень, місткостей, силосів, завальних ям, транспортерів та шнеків є дуже важливим елементом захисту від комах та кліщів.
Захист згідно з вимогами Organic Standart
Особливої уваги потребує захист сільгосппродукції органічного походження. Для його реалізації потрібен комплекс біопрепаратів та спеціалізованих феромонних пасток для виявлення і контролю шкідників. Розробка програми захисних заходів, дотримання належних умов зберігання врожаю, застосування правильних методів — біологічні, імунологічні, фізико–механічні, передбачають різні по ефективності способи. У своїй роботі ми впроваджуємо комплексну систему захисту від шкідливих гризунів, комах та мікроорганізмів.
Надання послуг з дератизації та дезінсекції за біометодом, побудовано виключно на застосуванні біопрепаратів високої якості та сучасного ефективного обладнання. Тож дотримання технології захисту та вчасних профілактичних процедур — запорука бажаного результату.
Дезінфекція при зберіганні зерна
Варто зазначити, здійснення дезінфекційних робіт — це рішення для ефективної протидії небезпечним патогенам. Грибкові захворювання є частим явищем при зберіганні зерна з відхиленими показниками вологості. Тож профілактика сховища від можливої контамінації зерна є надзвичайно важливою. Виявлення джерел контамінації зерна грибами та різними патогенами, локалізація таких ділянок, лабораторна експертиза експрес-методом дозволяє попередити ризики ще на початку їх появи.
NB: Виключно комплексний підхід, аналіз сховища, корисні рекомендації та системність дій — забезпечує довготривале зберігання зерна та його подальший експорт.
ТОВ «УКРАГРОХІМТРЕЙД» під ТМ PROPECS у своїй роботі індивідуально підходить до вирішення проблематики кожного об’єкта та захищає зібраний врожай «від лану до столу».
Денис СЕРЕДНЯК, кандидат с.-г. наук,
директор ТОВ «Украгрохімтрейд»
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram