Угода купівлі-продажу корпоративних прав — зрозумілий формат для бізнесу, який дає змогу продати підприємство. У аграрному секторі він також функціонує, саме така форма дає змогу купити-продати агрофірму. Однак за відпрацьованою і зрозумілою процедурою це можна зробити тоді, коли організаційно-правова форма агрокомпанії ТОВ. Коли ж мова йде про статус фермерського господарства, купити корпоративні права може бути проблемно.

Найбільший підводний камінь у тому, що учасниками ФГ можуть бути члени родини, у яких придбати корпоративні права фактично неможливо. У такому разі оптимальне рішення провести реорганізацію ФГ, перетворивши його на ТОВ, після чого укласти угоду купівлі-продажу корпоративних прав.

Практикуюча юристка, керуюча партнерка ЮФ Martyniv Law Андріана Мартинів, в одному з відео на YouTube каналі Martyniv Vlog розповіла на що варто звернути увагу при купівлі агрокомпанії після реорганізації ФГ у ТОВ, щоб стати власником реального господарства, а не лише отримати на нього документи. А також про аудити, які варто провести перед оформлення угоди купівлі-продажу корпоративних прав, коли йдеться про агропідприємство.

Реорганізація фермерського господарства і земля

Перед інвестуванням у фермерське господарство, в першу чергу слід звернути увагу на земельне питання. Якщо договори оренди чи емфітевзису укладені на приватні землі, то достатньо провести їх аудит (на що звертати увагу при такому аудиті розповімо далі). Якщо ж орендована земля перебуває у державній чи комунальній власності, то при реорганізації ФГ на ТОВ можуть бути наслідки. Наприклад, часто в угоді про оренду державної/комунальної землі прописане її розірвання у випадку зміни юридично-правового статусу.

Можуть виникнути й інші ситуації, вирішення яких потребуватиме судових позовів та інших процедур, і які можуть закінчитися фактичною втратою права обробляти землі. Земля – це основний ресурс, заради якого купують господарство, тому при такій ситуації можна залишитись ні з чим. Варто спершу уважно вивчити договори оренди, а тоді, якщо не виявлено суттєвих перешкод, переходити до реорганізації.

Ускладнити процес може і ситуація, коли право користування землею має власник ФГ, а не саме господарство. У цьому разу інвестор по суті купує лише документи, а не повноцінне господарство. Рішенням може бути розпаювання  землі на членів ФГ. Це передбачена законодавством процедура, але вона доволі тривала. Якщо затрата часу не перешкода, то можна провести таке розпаювання і після нього переходити вже до перевірки та реорганізації.

Земельний аудит

Коли фермерське господарство вже реорганізоване або ж агрокомпанія відразу працювала у юридично-правовому статусі ТОВ, перед її купівлею варто провести декілька аудитів. Перший земельний. Для покупця це дуже важливий етап. Андріана Мартинів зазначила, що, перш за все, слід ретельно перевірити договори оренди та емфітевзису:

  • Терміни оренди земельних ділянок.
  • Відсутність подвійної реєстрації прав.
  • Суми та способи виплати орендної плати й відсутність заборгованостей за цими виплатами. Зокрема, варто перевірити чи є окремий касовий ордер для виплат орендної плати.

Така перевірка часто виявляє ризики, які можуть суттєво вплинути на ціну або взагалі змінити рішення про купівлю.

Передінвестиційна податкова оцінка

Другий аудит, який допоможе захиститися від несподіваних ризиків при купівлі агрокомпанії податковий. Варто перевірити, чи належним чином сплачувалися податки, чи має право компанія надалі використовувати той податковий режим, яким користується зараз. Також варто звернути увагу на фактичні залишки та зіставити їх з тим, що вказано у документах.

Найкраще провести глибоку податкову перевірку, звертаючи увагу не тільки на відсутність/наявність боргів. Експрес-перевірка не дає змоги виявити чимало ризиків. Маючи ж повну картину, можна краще оцінити доцільність інвестування. До того ж за домовленістю сторін, у договір купівлі-продажу можна інтегрувати умови, які дають змогу отримати компенсацію чи штраф, якщо впродовж певного часу виникнуть податкові непорозуміння, спричинені діяльністю попередніх власників – це ще одна причина ретельно проаналізувати податкові ризики.

Юридичний аудит

Паралельно з податковим, варто перевірити і юридичний бік ведення діяльності. Зокрема, чи був сплачений статутний внесок, адже якщо ні, то відчуження неможливе. Проаналізувати варто усі положення статуту, у них можуть бути прописані “цікавинки”  чи нестандартні ситуації.

У рамках юридичного аудиту також перевіряють значні правочини, кредитні та інші фінансові договори, відсутність/наявність судових спорів та виконавчих проваджень. Загалом варто звернути увагу на усі суттєві угоди та зобов’язання компанії.

Андріана Мартинів зазначила, що часто розв’язання проблемних питань після купівлі агрофірми дорожче, аніж сама покупка, тому не варто нехтувати передінвестиційними аудитами.

Підготувала Наталія Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram