Найбільш рухомою поживною речовиною в ґрунті є азот. Саме його вміст у ґрунті варто перевірити ранньою весною. Лабораторне дослідження покаже, скільки цінних іонів ми втратили восени і взимку, адже цей елемент зазнає постійних змін і втрат.
Найменший вміст мінерального азоту спостерігається взимку. Це трапляється внаслідок гальмування процесів мінералізації та збільшення втрат цього компоненту через вимивання.
Якщо зима була доволі теплою, дощовою чи з частими відлигами, то можна очікувати, що волога вимила мінерали з ґрунту. При цьому на легких ґрунтах втрати будуть найбільшими. Саме тому ранньою весною особливо важливо провести аналіз ґрунтів на вміст мінерального азоту.
NB: Як зазначає farmer.pl, зразки для тестування повинні бути взяті принаймні з двох шарів ґрунту (0-30 см, 30-60 см), а краще з трьох (60-90 см). Для оцінки результатів досліджень оцінюється вміст мінерального азоту в кг/га, які встановлюються в залежності від агрономічної категорії досліджуваної ґрунту.
Для відбору проб знадобиться ґрунтовий пробозабірник (переважно спеціальний, пристосований для відбору проб ґрунту для утримання мінерального азоту Nmin) або пробозабірник Егнера, а також пакети або картонні коробки. Після відбору проб зразки слід помістити в прохолодне місце, а потім доставити в лабораторію в той же день, щоб визначити вміст азоту в формі амонію і нітрату в ґрунті. Один загальний зразок не повинен бути з площі понад 4 га.
Зазначимо, що озимі посіви, особливо ті, які сіяли доволі у ранні строки, часто вже в січні демонструють симптоми голодування азоту, зокрема, у вигляді пожовклих перших листочків, що вказують на азотне голодування.