Сьогодні GrowHow.in.ua • [Як вирощувати] розповість правдиву історію про те, як одесит Сергій Марчук (керівник фермерського господарства «Благодатна ферма») кинув насиджене місце і поїхав до Вінницької області вирощувати лохину. Що з цього вийшло — читайте нижче.

 

Ця історія почалася в 2014 році, коли Сергій Марчук разом з батьком вирішили почати новий бізнес зайнятися вирощуванням лохини. Ягода коштує багато, вигідна. Але в Одесі займатися нею дуже складно спека спалює рослини. Тому Марчуки переїхали в лісисту місцевість Вінницької області.

— Живемо ми зараз з батьком, як козаки в поході — умов ніяких, душ на вулиці. Зате рослинам добре, — каже Сергій.


З метою економії Марчуки купили саджанці-малюки. Доростили їх до потрібного розміру (щоб укоренити) і висадили 3000 кущів на плантації розміром майже в гектар. Садили трохи щільніше, ніж радять. У перший рік після початку бізнесу врожаю не було щоб вкоренити рослини, весь цвіт обрізали. З 2016-му році отримали перший сигнальний врожай.

— Як ми його тільки не продавали, — згадує Сергій. — Частину відвезли на «Привоз» (великий ринок в Одесі, — ред.), частину продали знайомим — стоматологу, перукарю, сусідові, манікюрниці дружини… Ягода дорога, тому за перший рік ми відбили всі гроші, які витратили на саджанці, на свердловину, на полив. І закрилися в нуль по інвестиції.

На наступний рік фермери скупили старі покинуті будинки в окрузі і висадили на городах гектар полуниці, смородини і лохини.

— Навіщо? Щоб зрозуміти, що можна отримати з різних рослин, — каже Сергій. — Я виріс на балконі, від городів та фермерства далекий був. Тому треба було експериментувати і вчитися по ходу. Ось ми і вчилися.

Отримавши прибуток, на наступний рік Марчуки взяли в оренду величезний шматок землі в 36 га для ведення фермерського господарства. Територія була в жахливому стані, запущена. Тому всі наявні гроші фермери витратили на корчування старих дерев.

Сергій Марчук, ФГ “Благодатна ферма” Фото зі сторінки у Facebook ФГ “Благодатна ферма”

— Але навіть в цьому, здавалося б, мінусі, ми знайшли користь. До початку корчування звернулися в «Органік стандарт» — сертифікований орган, який видає сертифікат для виробництва органічної продукції. Протягом тижня приїхав інспектор, зафіксував, що наша територія — реально цілина. І в підсумку, всього за рік, завдяки нашим хащам і тому, що землю порахували цілиною і раніше там не застосовували хімікати, ми отримали сертифікат на вирощування органічної продукції.

Два гектари землі засадили малиною (знову таки, щоб спробувати виростити нову для себе культуру), решту житом. Поруч облаштували пасіку, щоб збирати і продавати органічний мед. Поки що основною культурою господарства залишається лохина, але з появою органічного поля фермери планують продовжувати вирощувати і малину.

10 питань про вирощування лохини

Під час ворк-шопу «Успішні історії нішевих культур», організованого проектом «Земля Таврії». Сергій Марчук розповів про найважливіші моменти ведення ягідного бізнесу.


Фото зі сторінки у Facebook ФГ “Благодатна ферма”

Де купити саджанці? Тільки у сертифікованих господарствах.

— З самого початку ми працюємо з однією і тією ж компанією. Це «Долина-Агро» (Івано-Франківська область). У них є всі сертифікати, хороший матеріал. Плюс вони завжди проконсультують і допоможуть.

Як вибрати сорт? — Визначитись із стратегією продажів.

— Як недосвідчені «лохиноводи», ми спочатку висадили вісім різних сортів на одному гектарі. Хоч і не в різнобій, рядками, але все одно незручно для збору врожаю. Хоча для тестового режиму виявилося дуже корисно. Так ми з’ясували, що нам подобається ранній сорт «Спартан» і максимально морозостійкий «Дюк». Пізніх сортів у нас немає. А взагалі всі сорти прекрасні. Я б радив визначитися зі стратегією продажів, вибрати час дозрівання. А взагалі всі ягідки, які ми куштували, смачні. Але у кожної свій особливий смаковий відтінок.

Як заощадити?

Цього року на базі ФГ відбулись семінари для ягідників. Фото зі сторінки у Facebook ФГ “Благодатна ферма”

— На початку бізнесу у нас не було великої стартової суми. Гроші ми шукали постійно — продавали машини, нерухомість, частини бізнесу, які залишалися з минулого життя. І, звичайно, намагалися заощадити. Розповім як, — наголошує Сергій Марчук.

— Наприклад, в якості добрива ми використовуємо лісовий опад. Ми ж в лісі знаходимося. Це не зовсім можна робити, але лісники нам дозволили. Сподіваюся, що і природа пробачить, ми ж робимо непогану справу.

Спочатку взяли 250-260 кубів лісового опаду. Заощадили на цьому 80 тисяч гривень. Самі вантажили, возили. Було це в грудні 2014-го року, а в березні 2015-го висадили перші 3000 саджанців. Знову таки, з метою економії, купили «малюків». Так, ще рік пішов на те, щоб їх доростити, проте одна рослина обійшлося менше, ніж в 15 гривень.

Про те, як виростити саджанець якомога швидше, нам розповіли ті ж хлопці, у яких ми їх купили. Потрібно викопати невелику ямку. Туди шарами закласти лісовий опад, торф, а зверху — стару тирсу, щоб не зростав бур’ян. І висадити в шаховому порядку на відстані 20 см один від одного. Вже через рік ви отримаєте дорослий саджанець з потужною кореневою системою, який можна висаджувати на плантації.

Органіка чи неорганіка?

Органіка для лохини необов’язкова. Доки продукт такий дефіцитний, ціна на нього все одно висока. А ось якщо ви плануєте вирощувати малину чи полуницю — однозначно органіка. Якраз тут різниця в ціні колосальна.

Як перезимувати?

Лохина  північноамериканська рослина. Вона легко витримує низькі температури. Лише можуть підмерзнути молоді пагони.

— Я вважаю, що рослина має пройти природні цикли. Взимку вона повинна заснути, промерзнути, навесні — прокинутися. Якщо ваші саджанці знаходяться в горщиках, я б радив обкласти їх по краях тирсою, щоб не промерзла коренева система. Знаю, що деякі заносять рослини до підвалу. Але я так не роблю, — пояснив Сергій Марчук.


Як реалізовувати?

— Ми не займаємося експортом — поки що обсяги врожаю недостатні. Але лохина — дорога ягода. Тому ми повністю збуваємо врожай на ринках. Головний — «Привоз». Плюс частину ягід — лохину, полуницю і малину у нас забирає рітейл — сумермаркети.

Розповім, як продаємо лохину. На початку липня ми приїжджаємо на ринки зі своєю ранньої ягодою. Трохи раніше приїжджають грузини. Для нас це дуже зручно. Чому? Тому що у них товар дорожче — вони закладають в ціну дорогу, холодильники (здалеку ж везуть), красиву упаковку. І виходить у них 250 гривень за кг. А ми ввечері зібрали — вранці зі свіжою приїхали, і продаємо собі її тихенько поруч за 240 гривень.

Чи можна виростити лохину на півдні?

Можна, але складно. Ця ягода любить прохолоду, лісисту місцевість. А на півдні, самі розумієте, з цим проблеми.

— Особисто я не ризикнув, хоча жив в південній стороні. Але є сміливці, які ризикують вирощувати лохину на півдні. Я особисто знаю одного хлопця в Ізмаїлі, який отримує непогані результати на неорганічній ягоді, — пояснив виробник.

Мешканцям півдня варто звернути особливу увагу на притінення. Наприклад, висаджувати кущі в штучних тунелях. Ще варіант висаджувати ранні або пізні сорти, які обходять за часом найсильнішу спеку.

NB: І лайф-хак від Сергія Марчука: щоб здешевити процес поливу, користуватися крапельної системою зрошення для овочів, а не садовою.

Як боротися з птахами?

Лохиною, на жаль, люблять ласувати не тільки люди, але й птахи. Як боротися? «Благодатна ферма» застосовує різні кричалки. Інші закривають всю площу саду сіткою. Але найкращий варіант розташувати господарство поруч з лісом. Тоді дрібних птахів проганяють хижі.

Чим удобрювати?

— Ми використовуємо хвойний опад під землю. А поверхню мульчіруємо соломою. Плюс щільно працюємо з центром БТУ — вони нас повністю закривають по всіх позиціях препаратів. І результати нас задовольняють. Якщо треба підняти кислотність ґрунту, використовуємо сірку (150 гр на погонний метр). Хоча взагалі нам ідеально пощастило з землею на органічному полі — у неї вже потрібний рH. З гербіцидами ми не працюємо.

Тільки цифри: 

  • Урожайність лохини, в ідеалі, 15 тонн з гектару. Українська реальність 7-8 тон з га.
  • Середній чек продажу лохини в Україні 180 гривень за кіло.
  • Кількість саджанців лохини на га землі 3000 штук.
  • Вартість одного маленького саджанця до 15 грн, дворічки від 75 грн.

Записала та підготувала Ольга Кромченко, спеціально для gh.in.ua

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram