Марганець є другим за важливістю мікроелементом в ріпаку. Його нестача часто виникає в поєднанні з ущільненням ґрунту, тому візуальні симптоми цього вперше спостерігаються на рослинах, що ростуть на поперечинах і в коліях.

Зазвичай в ґрунтах міститься велика кількість доступного марганцю в порівнянні з іншими мікроелементами. Згідно з дослідженнями, лише близько 10% ґрунтів бідні на цей елемент. Однак вміст засвоюваних форм марганцю, а також його доступність рослинам залежить від багатьох факторів. Дефіцит також може з’являтися на ґрунтах з регульованим рН або свіжо вапнованих ґрунтах.

Функції марганцю

Як зазначає проф. Вітольд Щепаняк з Університету природничих наук у Познані, приблизний марганець відповідає за стимуляцію засвоєння фосфору (а фосфор, в першу чергу, стимулює розвиток кореневої системи). Він також відповідає за підвищення стійкості до абіотичних стресів. Він також стимулює ріст подовження молодих клітин і бере участь в обміні вуглеводів. У озимому ріпаку він також має велике значення в накопиченні жиру в насінні, тобто сприятливо впливає на олійність насіння ріпаку.

Марганець чутливий до змін рН

Як також пояснив науковець, марганець дуже чутливий до підвищення pH. Передбачається, що якщо у нас рН вище 6,0, то ми повинні обов’язково шукати цей мікроелемент у підживленні.

NB: Хлороз, який спостерігається на молодих, повністю розвинутих листках, зазвичай свідчить про дефіцит цього мікроелемента.

Дефіцит марганцю спочатку проявляється на молодих, повністю розвинених листках, між жилками листків з’являється хлороз, що викликає їх загибель. Ріст рослин затримується і залишається нестабільним.

Найчастіше недоліки з’являються на ущільнених ґрунтах, де ґрунт твердий (це будуть колії, миси тощо).

Проте слід пам’ятати, що мова йде про профілактику мікроелементів, а це означає, що ви завжди повинні передбачати дефіцит у контексті, наприклад, покращення управління азотом. Варто також знати, що три найважливіші мікроелементи для ріпаку, а саме бор, марганець і молібден, також чутливі до коливань вологості ґрунту, у тому числі до вилуговування. Тому проблема дефіциту марганцю може з’явитися і на легких ґрунтах, пояснив науковець.

Також варто знати, що ріпак також має важливі властивості, яких, наприклад, не мають зернові. Його коріння через свої виділення підкислює ризосферу, тобто найближчу до кореня. Ці виділення можуть знизити рН на одну одиницю. Як це впливає на доступність мікроелементів? Це покращує доступність більшості мікроелементів (крім молібдену).

Однак слід пам’ятати, що якщо ми вирощуємо ріпак у ґрунті з нерегульованим рН, а коріння додатково підкислюють ризосферу, то в цьому випадку у нас різко дефіцит макроелементів. У цій ситуації також діє токсичний алюміній, обмежуючи розвиток коренів волосся. Погано розвинена коренева система викликає проблеми з засвоєнням всіх інгредієнтів і води. Коренева система ріпаку добре розвивається на ґрунті з pH 6,5 на середніх ґрунтах і при pH близько 7,0 на більш важких ґрунтах, пояснив проф. Щепаняк.

Профілактика марганцем

Як він сказав під час лекції, надходження марганцю озимим ріпаком становить 80-200 г/т насіння + відповідна кількість соломи. Як зазначив науковець, на ґрунтах із регульованим рН ґрунту, в умовах посухи та ущільнення ґрунту доступна кількість марганцю надто мала, щоб задовольнити поживні потреби ріпаку щодо цього елемента живлення. Тому при запуску високоврожайних плантацій слід вносити цей інгредієнт разом з мінеральними добривами.

Підготувала Валентина КРАВЕЦЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram