Внесення високих норм органічних добрив або природній високий вміст органічних речовин у ґрунті автоматично знижує доступність деяких важливих мікроелементів таких як залізо, цинк та мідь. Тому аграріям важливо забезпечити їх додаткове внесення, до прикладу позакоренево, а також контролювати стреси у рослин. Про це під час конференції «Органічний овочевий бізнес: перспективи 2021» розповіла к. б. н. керівник науково-дослідного відділу НВК «Квадрат» Ольга Капітанська.

— Висока температура, або відсутність вологи також перешкоджають засвоєнню  важливих елементів живлення, зокрема, такого елементу як бор, — один із мікроелементів, який формує продуктивність рослини у генеративну фазу розвитку. Його надходження через кореневу систему напряму залежить від забезпеченості рослини вологою. Якщо опадів немає, то відбувається порушення генеративного розвитку, деформації плодів, тощо. За допомогою позакореневого живлення є можливість вносити рідке борне добриво по листу. Іще одним важливим фактором є рH  ґрунту, якщо немає можливості внести меліоранти, позакореневе живлення дозволеними для органічного землеробства препаратами — це єдиний спосіб коригування ситуації у  період вегетації, — прокоментувала керівник науково-дослідного відділу НВК «Квадрат».

NB: Науковець зазначила, що згідно із останніми дослідженнями фахівців, вміст цинку на 90% ґрунтів України є дуже низьким, і це є одним з обмежувальних факторів продуктивності у землеробстві. Тож регулярні  позакореневі підживлення із періодом у декілька тижнів можуть нівелювати й повністю прибрати необхідність цього елементу на овочевих та інших культурах.

Вона наголосила на важливості контролю  температурних стресів, від чого залежить перебіг фотосинтезу у рослини. Під дією негативних факторів рослина намагається сформувати якомога меншу вегетаційну масу. Знизити вплив негативних кліматичних факторів і стресів, забезпечити засвоюваність елементів живлення рослиною і підвищити якість кінцевого продукту як в органічному, так і традиційному землеробстві допоможуть біостимулятори. Деякі із них допоможуть знизити температуру листкової поверхні й таким чином рослина зможе повноцінно накопичувати біомасу.

Одним із найкращих препаратів є комплексне добриво на основі екстракту морських водоростей, збагачене елементами живлення Квантум  СіАмін. Це комплекс біологічно активних речовин, які проявляють стимулюючу дію на рослини.Його застосовують для підтримки гормонального балансу в критичні фази розвитку, підвищення стресостійкості та нормалізації живлення рослин.

— При його виробництві  використовують високоякісну концентровану сировину компанії Acadian Seaplants (Канада) отриману з водорості Ascophyllum nodosum, що збирають в водах Атлантичного океану.  Екстракт морських водоростей містить більш ніж 60 різних компонентів природного походження, а саме макро- та мікроелементи, карбогідрати, амінокислоти, фітогормони та інші ріст стимулюючі речовини, які підтримують гормональний баланс, сприяють підвищенню загальної стресостійкості, покращенню росту вегетативної маси та кореневої системи, активації фотосинтезу та нормалізації живлення рослин. Ще одним гарним антистресовим препаратом для підвищення стійкості рослин до посухи в органічному землеробстві є Квантум-Т80. Як правило, він використовуються перед можливою посухою, для підготовки рослини до нестачі вологи та оптимізації метаболізму у стресових умовах, — надала рекомендації пані Капітанська.

Ірина Глотова

 

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram