Насіння сільськогосподарських культур повернулось з подорожі з космосу в рамках проєкту МАГАТЕ та ФАО

Насіння, відправлене в космос минулого року, нещодавно повернулося на Землю, що є новою віхою для спільних проєкту Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), що реалізовується з метою вирощування стійких культур до змін клімату. Про це пише AgroPages.

Вантажний корабель SpaceX CRS-27 доставив насіння МАГАТЕ та ФАО з Міжнародної космічної станції на Землю та здійснив приземлення з парашутом біля узбережжя Флориди, Каліфорнія, США.

Рослини природним чином еволюціонують, щоб процвітати в навколишньому середовищі, але посівам важко встигати за поточними темпами зміни клімату. У світі стає тепліше, а населення планети зростає, через що фермерам у всьому світі важко задовольнити попит на продукти харчування. Щоб підтримати цих фермерів і покращити глобальну продовольчу безпеку, МАГАТЕ та ФАО через їхній Спільний центр ФАО/МАГАТЕ ядерних технологій у продовольстві та сільському господарстві відправили насіння в космос, щоб дослідити вплив космічної радіації на прискорення природної генетичної адаптації багатьох необхідні культури. Їхнє повернення на Землю відкриває шлях для науковців, щоб почати аналізувати результати.

Насіння арабідопсиса (виду крес-салату, лат. Arabidopsis thaliana (L.) Heynh.) та сорго, яке було запущене 7 листопада 2022 року з льотної бази NASA Wallops у Вірджинії (США), провело на Міжнародній космічній станції (МКС) близько 5 місяців. За цей час науковцям вдалось зібрати великий банк наукових даних, а тому насіння було відправлене з МКС на вантажному кораблі SpaceX CRS-27 о 17:05 CEST 15 квітня та здійснив приземлення з парашутом біля узбережжя Флориди, Каліфорнія, США о 22:58 CEST. Тепер воно почне свою подорож назад до лабораторій Об’єднаного центру ФАО/МАГАТЕ в Зайберсдорфі, Австрія, де це насіння перевірять і проаналізують.

— Проєкт «Космічні культури» — особливий. Це наука, яка може реально вплинути на життя людей у ​​недалекому майбутньому, допомагаючи нам вирощувати сильніші врожаї та годувати більше людей, — сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі. — Науковці МАГАТЕ та ФАО, можливо, вже 60 років мутували насіння за допомогою радіації та створювали тисячі сильніших культур для використання в усьому світі, але це перший раз, коли ми експериментуємо з такою захопливою галуззю як астробіологія.

— Тепер, коли насіння повернулося на Землю, ми можемо побачити наслідки космічного випромінювання, мікрогравітації та екстремальних температур і порівняти їх із тими, які викликані в наших спільних лабораторіях. Цей новаторський експеримент може допомогти вирощувати сільськогосподарські культури, здатні адаптуватися до зміни клімату, і підвищити глобальну продовольчу безпеку, — сказав генеральний директор ФАО Цюй Донгю.

Насіння пройде фітосанітарний імпортний контроль, який є стандартною вимогою для транспортування рослинного матеріалу через кордони країни, щоб мінімізувати ризик занесення нових шкідників, перед остаточним надходженням до лабораторій.

Випромінювання в лабораторіях зазвичай відбувається в апараті за допомогою гамма- або рентгенівських променів, що прискорює процес спонтанної генетичної зміни. Вчені працюють над тим, щоб виявити позитивні риси в опроміненому насінні та представити цю ознаку майбутнім поколінням. Таким чином рослини швидше розвиваються з бажаними якостями, включаючи стійкість до хвороб і посухи. Широкий діапазон і сильніша радіація в космосі в поєднанні з іншими крайнощами, такими як мікрогравітація та температура, можуть спровокувати генетичні зміни, які зазвичай не трапляються навіть під впливом радіації на Землі.

— Це перше техніко-економічне обґрунтування ФАО та МАГАТЕ для визначення впливу космічної радіації, мікрогравітації та екстремальних температур на геном і біологію рослин у напрямку створення достатньої генетичної варіації для покращеної адаптації до зміни клімату, — сказав Шоба Сівасанкар, керівник відділу Селекція рослин і генетика в Об’єднаному центрі ФАО/МАГАТЕ.

Арабідопсис, вид крес-салату, який легко та недорого вирощувати та дає багато насіння, буде перевірено на стійкість до посухи. Сорго, насичене поживними речовинами злакове зерно, яке може рости на посушливих землях і є стійким до змін клімату, буде перевірено на бажані властивості для стійкості до зміни клімату. Обидва види насіння будуть вирощені в наступному поколінні перед відбором ознак. Арабідопсис, що росте швидше, дозволить зібрати перші результати в жовтні 2023 року.

В обох видах сільськогосподарських культур ДНК буде виділено та секвеновано, щоб порівняти зміни між насінням, яке було опромінено в лабораторії, тим, що було розміщено всередині МКС, і тим, яке було розміщено за межами МКС і отримали повний вплив космічного випромінювання, мікрогравітації та екстремальних температур. Ці порівняння, разом із порівняльним аналізом біології рослин, допоможуть зрозуміти, чи суворі космічні умови мають винятково цінний вплив на покращення врожаю та чи можуть потенційно принести користь людям на Землі.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram