Мініатюрний датчик, створений інженерами Массачусетського технологічного інституту, допоможе заздалегідь попереджати фермерів, що буде посуха.

Вода відіграє найголовнішу роль в житті рослин. Адже не тільки переносить поживні речовини, але й є одним з обов’язкових елементів фотосинтезу. Під час посухи рослини повільніше ростуть, втрачають у біохімічній активності, псуються тканини. Метаболічні потреби рослини забезпечуються тільки 1% води  що надходить з ґрунту. І то більша частина вологи випаровується через крихітні пори на поверхні листків. Рослини, прагнучи зберегти вологу, закривають продихи.

Крім посухи продихи відкриваються і закриваються в нормальному режимі протягом дня. Так вони реагують на концентрацію вуглекислого газу в навколишньому повітрі.

Щоб поспостерігати, як відкриваються та закриваються пори, професор Майкл Страно (Michael Strano) і його колеги створили особливе чорнило, розчинивши крихітні вуглецеві нанотрубки, що проводять електрику, в лаурилсульфаті натрію. Найтонші смужки суміші були нанесені на листя рослини спатифіллум. Коли продихи були закриті, смужки не втрачали своєї цілісності, по ланцюгу йшов струм, який вимірювали за допомогою компактного пристрою. Коли пори відкривалися, ланцюг розмикався і струм пропадав.

Вчені спостерігали за порами рослин в нормальних умовах і при дефіциті вологи. За відсутності негативних факторів пори відкривалися протягом 7-ми хвилин після включення світла і закривалися через 53 хвилини після настання темряви. Під час посухи пори у рослин відкривалися через 25 хвилин.

М. Страно з науковцями хочуть знайти оптимальний спосіб нанесення на поверхню листків рослин особливих наклейок, аби можна було спостерігати за тим, чи достатньо рослинам вологи.