Здавалося б, кажуть аграрії, все давно відомо: як посієш — так пожнеш. А потім – як стерню, себто, післяжнивні рештки, переробиш, так і посієш… Про це можна довго дискутувати, але краще дізнатися, як добрим господарям вдається все, що залишилося після збирання урожаю, навіть кукурудзи, гарно подрібнити, перемішати з ґрунтом і отримати дружні сходи.

Хто шукає — той знаходить

До прикладу, у ТОВ «Агрікор Холдинг» на Чернігівщині обробляють майже 35 тис. га, як основні культури тут вирощують кукурудзу та соняшник, сіють також допоміжні — ріпак, пшеницю і ячмінь. Оскільки у господарстві утримують понад 4 тис. голів худоби, то культивують також кормові культури. У сільгоспвиробництві, кажуть аграрії, треба дбати про деталі — від них залежить результат. Зокрема, важливий аспект — якість передпосівної підготовки ґрунту. Особливо складно проводити лущення та заробляти пожнивні рештки після збирання кукурудзи. Перепробувавши чимало агрегатів різних виробників, два роки тому у ТОВ «Агрікор Холдинг» для лущення стерні, подрібнення решток та заробляння їх у ґрунт обрали коротку дискову борону LEMKEN Rubin 10.

Сергій Тартаковський, інженер ТОВ «Агрікор Холдинг»

— Ми пробували дискові борони різних виробників, але найкраще у подрібненні рослинних решток зарекомендував себе Rubin 10. Особливо це помітно після збирання кукурудзи, де дуже багато рослинних залишків. Найперше влаштовує якість напрацьованого ґрунту — з цією бороною від LEMKEN поки що ніякий інший виробник не може позмагатися. Коли проаналізували ефективність обладнання, теж були приємно здивовані. Одна борона, за нашими підрахунками, за рік обробляє 16-18 тис. га ріллі, тобто, агрегат витримує великі навантаження. Виконуючи операції на глибину до 15 см із середньою швидкістю 12 км/год, у парі з трактором John Deere 8345R (340 к. с.) борона Rubin 10/600 KUA за добу напрацьовує 100-120 га, — ділиться технологічними аспектами інженер ТОВ «Агрікор Холдинг» Сергій Тартаковський.

Обрати те, що землі до душі

Створивши для потужних тракторів нового покоління агрегати із захватом борони 7 метрів, LEMKEN також залишив для Rubin 10 можливість працювати з різною технікою, адже нині з’являється стільки нових модифікацій машин для обробітку ґрунту, що очі розбігаються. Тож і Rubin 10 дивує розмаїттям: можна вибрати 4-5-6-ти і аж до 7-метрової борони. Кожен господар підбере варіант, який найкраще поєднується із наявним парком. Розрахунок простий: на метр захвату борони потрібен запас потужності трактора 50 і більше кінських сил. Rubin 10 працюватиме ефективно, розвинувши швидкість щонайменше 12 км/год, як в «Агрікор Холдингу».

— У LEMKEN, — додає Сергій Тартаковський, — дуже гарно розраховано і вибрано кут атаки дисків відносно ґрунту — 17 °, завдяки цьому борона якісно виконує операції. Ми користуємося посиленими дисками DuraMaxx підвищеної твердості, що збільшує ресурс до 40% в порівнянні зі звичайними. DuraMaxx добре зарекомендували себе у роботі на піщаних та супіщаних ґрунтах. Глибина боронування, до речі, регулюється гідравлічно з кабіни трактора. Діаметр диска — 645 мм — більший, ніж у попередній моделі, завдяки чому можемо задавати більшу глибину обробітку та маємо їх більший ресурс. Диски розташовані симетрично з різних сторін, працюють у напрямку руху борони, що запобігає зміщенню машини й дає можливість зекономити пальне, а це нині особливо актуально.

А ще десята модель важча за свою попередницю (Rubin 9 від LEMKEN). Завдяки вазі та дискам навіть у посушливі роки Rubin 10 відмінно справлялася із дискуванням поля після збирання кукурудзи за один прохід. Зарекомендувала себе дуже гарно.

—  Ми завжди готові підказати, як найефективніше використати ці агрегати, — зауважує Юрій Капленко, представник компанії «Агротехсоюз», офіційного дилера компанії LEMKEN. — Приміром, звертаємо увагу аграріїв на правильний підбір котка до Rubin 10 — його модифікація залежить від ґрунтів, на яких використовується борона. Також важливо відрегулювати штригельні борони так, щоб вони рівномірно перемішували та розподіляли пожнивні рештки й ґрунт. Тут треба врахувати, яку культуру вирощували на полі перед  дискуванням.

Для дрібнонасіннєвих — і не тільки

Для того, щоб отримати найкращий результат, під посів різних культур рослинники практикують дещо різні технології обробітку ґрунту. Особливу увагу приділяють передпосівному боронуванню ріллі під дрібнозернові культури.

— Оскільки ріпак — дрібнонасіннєва культура, для її висівання готуємо поле ще ретельніше: практикуємо лущення стерні агрегатом Rubin 10, далі працюють глибокорозпушувачі, після цього готуємо ґрунт під посів. Борона забезпечує інтенсивне та однорідне перемішування органічної маси та ґрунту до глибини обробки близько 15 см, що дає змогу суттєво зменшити втрати вологи від випаровування та розпочати мінералізацію. Поле виглядає добре обробленим, рівненьким, грудки однаково розбиті, нема ні гребенів, ні інших нерівностей. Ми переконалися, що найкраще з цим справляється LEMKEN Rubin 10: якісно подрібнюючи всі рештки, забезпечує дружні сходи ріпаку — і не тільки цієї культури, — розповідає Сергій Тартаковський, інженер ТОВ «Агрікор Холдинг».

Окрім того, кажуть аграрії, агрегат легкий в експлуатації. Для налаштування та запуску в роботу вистачає 5-10 хвилин.

— Обслуговування LEMKEN Rubin 10 досить просте. Головне, щоб механізатор щодня контролював підшипникові вузли на котках та ступицях дисків, які, до речі, не потребують змащування, — фактично це все, що потрібно. Машина потребує мінімального обслуговування — навіть точки змазки зведені до мінімуму. Запчастини використовуємо оригінальні, машини у нас мають інтенсивне навантаження і потребують надійної комплектації. Гарантійне обслуговування — від дилера. Ми працюємо з компанією «Агротехсоюз» — партнер перевірений часом, ніяких непорозумінь у нас не виникало, гарантійне та постгарантійне обслуговування здійснюється вчасно та кваліфіковано.

Саме завдяки своїй надійності та високій продуктивності Rubin 10 успішно використовують як великі корпорації, так і фермери, та є визнаним лідером серед дискових борін.

Галина ШЕПЕЛЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram