З 1 січня 2020 року почнуть діяти «соєві правки» по ріпаку, згідно з якими ПДВ при експорті ріпаку з України не буде відшкодовуватись компаніям-експортерам, за виключенням експортерів, котрі є безпосередніми виробниками цієї продукції. Дані нововведення будуть діяти до 31 грудня 2021 року. Про це повідомляє Український клуб аграрного бізнесу.

— Якими можуть бути результати «соєвих правок»? Фактично, експортер намагатиметься компенсувати не відшкодоване ПДВ, встановлюючи нижчу закупівельну ціну для виробника. Тобто, сказування повернення ПДВ при експорті автоматично здешевлює товар на внутрішньому ринку. Ті компанії, котрі не експортуватимуть самостійно, вимушені будуть продати сировину переробникам або експортерам за заниженою ціною. Це, ймовірно, спонукатиме їх до зменшення посівів ріпаку у наступному сезоні, що у свою чергу, стимулюватиме ціну до зростання. Подібна ситуація навряд чи стимулюватиме перероблювання, адже ціна на внутрішньому ринку тяжітиме до рівноваги з ціною на міжнародному ринку, — пояснює Дар’я Гриценко, експерт українського клубу аграрного бізнесу.


Водночас, варто зазначити, що є два сприятливі фактори для нарощення постачання насіння ріпаку з України.

  • По-перше, за прогнозами USDA на 2019/20 МР в ЄС буде посіяно на  1,3 млн га (19%) менше ріпаку ніж у 2018/19 МР, що автоматично підвищує попит на насіння ріпаку зі сторони переробників цієї культури в ЄС, а Україна, як найбільший постачальник насіння ріпаку до ЄС (за результатами 2018 року), має всі шанси наростити обсяги експорту.
  • По-друге, ДППС повідомляє, що розпочато роботу щодо відкриття експорту сорго, ріпаку та пшениці до Китаю. Таким чином, маємо перспективи розширення географії збуту насіння ріпаку.

Крім того, стимулювання перероблювання даної культури доцільно починати з формування культури споживання ріпакової олії в Україні і розширення географії збуту даної продукції.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram