Житель с. Підгайчики Микола Драган поділився досвідом вирощування батату на Львівщині. Цьогоріч йому вдалось зібрати перший врожай сорту Боніта та Джорджія Джет. Про це пише 4studio.com.ua.

— Минулого року, перебуваючи в Німеччині, я перший раз побачив батат у місцевого фермера, який займався його вирощуванням. Коли повернувся в Україну, вирішив також спробувати виростити його. Після вивчення інформації в Інтернеті, як виростити цей овоч, на початку лютого придбав 8 бульб у Донецькій області. Висадив їх в ящик із сумішшю землі та піску, — розповідає Микола Драган з Львівщини.

Перші паростки з’явилися через 25-30 днів. Коли вони досягли 12-15 см у висоту рослини висадили у горщики з ґрунтом. Наприкінці травня батат висадили на високі грядки шириною 70 см. При вирощуванні культури важливо розмістити їх на найбільш освітлювальному сонцем місці, адже рослина не терпить навіть незначного затінення.



— Оскільки культура не вибаглива до води, підливав один раз на тиждень: в червні під кущ лив 1 л води, в липні — 2 л, а в серпні — 3 л. Батат дозріває упродовж 80-100 днів, все залежить від погоди. Ось після цих всіх зусиль минулого тижня разом зі своїм дядьком ми зібрали перший врожай — понад 50 кг із 50 кущів батату, 35 з яких сорт Боніта та 15 — Джорджія Джет, — ділиться Микола Драган.

За його словами, головне встигнути зібрати батат до заморозків. І ще: викопані бульби обов’язково потрібно просушити на сонці протягом 6-8 днів, а потім зберігати в сухому приміщенні, за таких умов коренеплоди добре зберігаються до 6 місяців.

Ні в якому разі не можна зберігати бульби в підвалі: внаслідок високої вологості їх термін зберігання значно скоротиться.

Слід зазначити, що в Україні посівні площі під бататом та його валовий збір з кожним роком зростають. Так, у 2017 році було зібрано 20 тонн, а у 2018 році уже — 190 тонн.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram