Митниця масово завищує вартість міндобрив при імпорті — це затримує їх постачання під посівну

Редакція GrowHow.in.ua   2023-02-21
Минулого тижня постачальники мінеральних добрив почали масово звертатися зі скаргами на дії представників Державної митної служби України. Про це GrowHow повідомила пресслужба Українського клубу аграрного бузнесу (УКАБ).

Скарги пов’язані з тим, що представники Держмитслужби масово затримують оформлення митних декларацій на імпорт мінеральних добрив. Зокрема, відмовляють у визначенні митної вартості товару за основним методом — за ціною договору.

Натомість, необґрунтовано користуючись правом коригування митної вартості, визначають її за резервним методом. Таким чином завищують митну вартість міндобрив, вибіркового беручи для коригування митну вартість неспівставних товарів за попередні періоди.

До прикладу, непоодинокі випадки, коли Держмитслужба не погоджує митну декларацію при вартості карбаміду нижче $745-805/т. Тоді як імпортери в декларації вказували реальну вартість згідно з ціною контракту $600-670/т. Відповідно, навіть при завищенні вартості з боку Держмитслужби на $100/т, виникають додаткові витрати на сплату ПДВ 20% та ввізних мит до 6,5% на рівні $26,5/т. Аналогічна ситуація і щодо інших видів добрив.

— Ситуація з митним оформленням ускладнюється тим, що ціни на світових ринках на добрива почали нарешті суттєво знижуватися. Так, біржова вартість карбаміду FOB Middle East станом на 16.02.23 становила $358/т, коли ще два місяці тому станом на 16.12.22 ціна була $502/т. Аналогічна тенденція до зниження склалася і щодо інших видів добрив, — зазначили в УКАБ.

На внутрішньому ринку України поточна ціна карбаміду складає 30-34 тис грн з ПДВ. Це відповідає еквіваленту $680-770/т без ПДВ. Однак також спостерігається тенденція до зниження вслід за світовим ринком з корегуванням на вартість доставки в Україну.

— Відповідно, найближчі нові партії того ж карбаміду на кордоні України будуть коштувати близько $500-550/т. При розмитненні за завищеними цінами з боку Держмитслужби по $800/т, матимемо додаткові необґрунтовані витрати постачальників на митні платежі до $80/т. У підсумку вони стануть додатковими витратами сільськогосподарських виробників, — додали фахівці УКАБ.

Аграрії наголосили, що затримка з митним оформленням та завищення вартості добрив суттєво обмежують можливість українських агровиробників придбати необхідні добрива для посіву 2023 року. Це ще більше ускладнює і без того непросту ситуацію в агросекторі України.

Через фінансові складнощі, високу вартість логістики та дороговизну мінеральних добрив очікувані обсяги забезпечення цими добривами під урожай 2023 року, за оцінками УКАБ, складають близько 2-2,5 млн. т у фізичній вазі.

NB: Під урожай 2021 р. українські аграрії мали 6 млн тонн міндобрив.

При цьому, очікуваний обсяг внесення азотних добрив знизиться на 60%. Щодо добрив з фосфором, калієм або комплексних, то їх внесення скоротиться ще більше — орієнтовно на 70-75%. Це матиме прямий вплив на зниження очікуваної врожайності. В підсумку, за прогнозами УКАБ, валовий збір зерна в 2023 р. може знизитися до 34 млн т. Цей показник на 37% нижчий від валового збору минулого року.

УКАБ закликає уряд звернути увагу на дії Держмитслужби, що містять ознаки зловживання механізмом коригування вартості, необґрунтованого завищення імпортної вартості добрив та затримують їх постачання аграріям під посівну кампанію 2023 року.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram