Якщо в аграрній сфері України найближчими місяцями не відбудеться змін і владні структури не почнуть прислухатись до фермерів, аграрії готові вийти на всеукраїнський безстроковий страйк з повним блокуванням найбільших міст. Про це йдеться у YouTube-блозі Agro Import, який веде український фермер та активіст Руслан Нерода.
Руслан Нерода. Фото: YouTube-канал Agro Import

Перш за все мова про мораторій на перевірки та перегляд штрафів за відсутність ліцензування зберігання пального. Останнє, до слова, обов’язкове з 1 квітня 2020 року — відтоді усі аграрії повинні мати спеціальну ліцензію для зберігання палива.

Читайте також: З 1 липня потрібно мати ліцензії на зберігання пального

За словами Руслана Нероди, боротьба з відмиванням ПДВ та нелегальним пальним на ринку, яка була основною метою впровадження такого ліцензування, сьогодні перетворилися на інструмент суттєвого тиску на аграрний бізнес: в ході перевірок ліцензування фіскали накладають на підприємців штрафи за дрібні порушення, які не стосуються суті справи, наприклад, граматичні помилки у документації або “неправильно підшиті документи”.

Окрім цього, аграрії, які з будь-яких причин не встигли оформити ліцензію на зберігання пального вчасно, отримали штрафи у розмірі 500 тисяч гривень, навіть, якщо оформили ліцензію на день пізніше. Сьогодні такі штрафи продовжують накладати, і парадокс в тому, що їх зобов’язують виплачувати тих, хто оформив ліцензії. В той час, як ті, хто працює без ліцензії — продовжують спокійно працювати.

— Я не чув про жоден випадок, коли знайшли великих порушників, тих, хто справді проводить махінації з пальним, — зазначив Руслан Нерода, — зате знаю десятки фермерів, які отримали по 500 тис. грн штрафу за оформлення ліцензії та сотні тих, хто отримав менші штрафи за зовсім несуттєві порушення, які державі не принесли жодних збитків. Обурює ще й те, що всі перевірки відбуваються точково, щоб не викликати масового спротиву. Спочатку фермери, які зіткнулися з такими перевірками, не знаходили підтримки і розв’язували це питання самостійно — або через суди, або “на лапу”. Тепер справа набула розголосу, про проблему знає Міністр АПК, але наразі для її вирішення нічого ще не зроблено.

Про початок організації страйку Міністра АПК Романа Лещенка проінформували на зустрічі з представниками аграрних асоціацій, він своєю чергою обіцяв донести думку аграріїв до Кабінету Міністрів. Руслан Нерода зазначив, що фермери не зацікавлені у страйкуванні заради страйкування, тому спершу буде сформовано список вимог аграріїв до влади та встановлена дата, до якої владні структури повинні їх виконати.

Наразі орієнтуються на 1 червня як дату початку страйку, адже до цього часу ще три місяці, яких достатньо для організації масового протесту аграріїв та для виправлення ситуації з боку владних структур, щоб уникнути страйку.

Окрім перегляду штрафів за відсутність ліцензування та встановлення мораторію на перевірки, серед вимог також: повернення спецрежиму ПДВ для аграріїв, спрощення проїзду негабаритної техніки, розпаювання держпідприємств, повернення МінАПК у тому вигляді і з тими повноваженнями, які були до його ліквідації та інші.

— Найголовніше, чого ми хочемо — признання провідної ролі сільськогосподарської галузі в економіці країни. На сьогодні у нас знищена вся аграрна вертикаль. Міністерство відновили, але повноважень жодних Міністр не має. У регіонах фактично не працюють департаменти агропромислового розвитку, сільгоспуправління… Їх можна було критикувати за багато речей, але вони мали повноваження, збирали фермерів, обговорювали проблеми, пропонували шляхи їх вирішення… Тепер же їхня робота зводиться до заповнення статистичних даних. Це зневажливе ставлення до аграріїв, до аграрного Міністерства як інституції. Потрібно це виправляти. Ми детально пропрацюємо вимоги й не скасуємо страйк, поки вони не будуть виконані. Так далі не повинно продовжуватись, — зазначив Руслан Нерода.

Підготувала Наталія Гірба

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram