Чи не щороку кожен фермер стикається з питаннями: як підготувати ґрунт, яку кількість добрив застосувати та які показники взяти у пріоритет, аби забезпечити максимальний урожай з мінімальним використанням ресурсів. Адже саме від того, наскільки ефективно все спрацює — залежить результат та збільшення прибутків.

Сьогодні складно когось здивувати новітніми розробками та технологіями у світі. Однак, Україна не може похизуватись впровадженням усіх провідних систем у агросекторі. І тут питання не тільки в фінансових можливостях. Це питання комплексне: відсутність достатньої поінформованості, недовіра, застарілі традиції вирощування, ризики впровадження нового і як наслідок — новітні технології (при сучасному потоці інформації та відкритості у мережі Інтернет) — це ноу-хау для українських агрокомпаній.

— Досить часто говорять, що таке обладнання, про яке ми сьогодні будемо говорити не варто тих грошей. Комплект може досягати 30 тисяч доларів. Але не забуваймо, про той час, який затратили групи інженерів на ці винаходи — це кропітка праця, потім випробування, аналіз… і в підсумку — високі результати. Технології підготовки ґрунту та правила підживлення з економним використанням ресурсів — це найкраще, що може бути, — говорить директор компанії «Harvester» Володимир Іщук.


Підкреслимо, нині молоді аграрії, як ніколи, розуміють, що без новітніх розробок, технічного переоснащення — можна не впоратись з конкуренцією і взагалі «вилетіти» з гри. Відтак на пряму відео-трансляцію зі США, де головною темою став унікальний досвід використання рідких добрив на прикладі вирощування кукурудзи від засновника компаній «Precision Planting» та «360 Yield Center» Грегга Саудера зібралось чимало молодих амбітних фермерів. Ми ж вам відкриємо «секрети вирощування» кукурудзи від Грегга Саудера, якого вважають чи не генієм аграрного виробництва США.

Умій рахувати та чекати

Ґрунт любить, коли його не тільки уміло готують до посіву, а й відмінно удобрюють.

NB: За результатами досліджень 360 Yield Center, від ефективності азотного підживлення залежить 26% майбутньої урожайності кукурудзи, натомість від грунтообробітку — до 10%.

Фермери штату Іллінойс завжди рахують перед початком сезону необхідну кількість добрив для посівної: для них головне дати азот саме тоді, коли це потрібно рослинам, і туди, де відбуватиметься максимально ефективне його засвоєння.

NB: Представники компанії 360 Yield Center стверджують, що більшу частину азоту та ж таки кукурудза засвоює в обмеженій прикореневій зоні — в радіусі не більше 20 см навколо стебла. А тому додаткові азотні посходові підживлення мають тим більший сенс, чим точніше вони провадяться.

Удобрення за технологією «360 Yield Center»

Найголовніше в удобренні рослин — це точність внесення добрив та мінімальне завдання шкоди рослинам. Саме для того, щоб дати азот точно в прикореневу зону рослин, а не в міжряддя, було розроблено технологію 360 Y-DROP®, що передбачає застосування спеціальних аплікаторних насадок Y-Drop, які чіпляються на штангу обприскувача і здатні зі стовідсотковою точністю провадити підживлення рідкими азотними добривами прикореневої зони кукурудзи. Азот вноситься по стрічках у спеціальні колії біля місця, де формується коренева система рослини — поживні речовини надходять безпосередньо до кореня.



Крім того, аби зекономити час на внесення добрив азоту представники компаній «Precision Planting» та «360 Yield Center» випрацювали систему, коли азотні добрива підвозять на поле для дозаправки у бункерах, дозаправка має бути тільки в полі.

NB: У компанії прорахували: щоразу на зупинку потрібно витратити мінімум 12 хв. А зупинок на полі в 90 акрів потрібно зробити мінімум 10. Таким чином втрачається близько 120 хв. часу на дозаправку.

Після впровадження методики «Non stop» фермери можуть засіяти до 415 акрів за день!

Досвід компанії «Precision Planting» перейняли й інші фермери США і були надзвичайно вражені результатом. Фермер Марк Міллер відзначає:

— Ми зрозуміли, що якщо ми будемо використовувати високошвидкісну сівалку, яка не буде зупинятись, то ми маємо просто збільшити бункери для азоту і все! І так наша ефективність зросте у рази.

Зменшення рівня стресу для рослини у момент сівби

Яким чином цього досягти:

  1. У період сівби обов’язково виміряти температуру ґрунту (досліди показують, що із 100 насінин, які були внесені у ґрунт при доволі низькій температурі тільки 62 вижили).
  2. Виїхати на поле та пересвідчитись у тому, що ґрунт достатньо підготовлений для сівби (Купуйте тільки оригінальне сертифіковане насіння. Стережіться підробок!).
  3. Перевірити прогноз погоди.
  4. Використовувати стартерні добрива для підживлення рослин з чітким розумінням, що їх потрібно вносити або прямо над зерниною, або ж під кореневу систему (для максимального всмоктування рослиною).

Оцінка полів штату Іллінойс (США) на інфрачервону камеру дали неймовірні результати. На знімках чітко видно, де рослини підживлювали, а де ні. І якість та кількість урожаю була відповідною.

Механізм внесення поживних речовин під стеблину (її кореневу систему) дає надзвичайні результати ефективності, навіть у той час, коли на полі була відсутня достатня кількість вологи/опадів.

Таке стало можливо, коли у компанії Саудера розробили спеціальні колійні сівалки, які вносять добриво безпосередньо над рослиною чи під її кореневу систему.

Збір урожаю та робота з рослинними рештками

При зборі урожаю краще за все використовувати спеціальну техніку зі щітками, які не дають зернинам кукурудзи висипатись на землю. Навіть часткове застосування брезентів та таких щіток збільшують урожай.

Для утилізації стеблин кукурудзи, які також є доволі хорошим матеріалом для фермерського господарства застосовують ціпковий ролер, який пробиває стебло навпіл і подрібнює його — виходить щось на зразок «конфеті». Це ще один урожай для фермерів, який також можна потім зібрати і вивільнити поле.



Цікаво, що на перетравлення стебла кукурудзи мікроорганізмам потрібно аж 5 років.

Чи застосовують ці технології в Україні?

На це питання нам дав відповідь власник компанії «Бюлінг Інк.» Джеймс Бюлінг:

— Ці технології дуже мало використовуються в Україні. Складається враження, що це нікому не потрібно. Однак, це тільки питання часу, коли вони будуть впроваджені, бо саме такі технології дуже прибуткові. Період окупності не більше двох сезонів. Безперечно, у той час, коли у США фермери платять за оренду 1 га до 700 доларів на рік, вони першочергово думають про ефективність. В Україні поки такого підходу  немає.

Якщо ж ви все-таки хочете застосовувати ці технології ви повинні розуміти, що заплативши 25 тисяч доларів за обладнання, ви маєте ще дотримуватись технологічних процесів, рекомендацій спеціалістів, бо система просто не спрацює і ви не отримаєте бажаного результату.

Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram