Імпорт харчових продуктів та сировини тваринного походження в Україну може повністю зупинитися. Такий висновок зробили експерти Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), проаналізувавши проєкт наказу Мінекономіки “Про затвердження Порядку визнання еквівалентності системи державного контролю країни-експортера”.

Сьогодні дозвіл на імпорт харчових продуктів тваринного походження до України можна отримати двома способами:

  1. Завод чи фабрика з їх виробництва мають бути внесені в український реєстр підтверджених потужностей. Для цього українські компетентні органи повинні перевірити виробництво.
  2. Україна визнає систему контролю за продуктами тваринного походження країни, де розташоване виробництво, такою що відповідає українській (є еквівалентною). Це автоматично дає змогу імпортувати продукти з усіх потужностей, які зареєстровані в цій країні.

Наказ Мінагрополітики №118 від 01.04.2014 р. визнає такою, що відповідає українській всю систему контролю Європейського Союзу. Це дало змогу українському бізнесу легко і без зайвих перешкод імпортувати продукти і сировину тваринного походження із ЄС та потужностей третіх країн, які акредитовані за правилами ЄС.

Cаме із посиланням на цей наказ наразі в Україну ввозяться харчові продукти та корми, що виробляються закордоном. Причиною ж зупинки імпорту можуть стати наміри Мінекономрозвитку відмінити його. Це передбачено одним з пунктів нового документу. Процедура визнання еквівалентності, передбачена новим документом, дуже складна. Тому, об’єктивно складно розраховувати на оперативне визнання еквівалентності інших держав,  зазначили у ЄБА.

Зокрема, значною перепоною, на думку експертів, можуть бути гарантії зовнішніх партнерів того, що їх система контролю відповідає законодавству України. На практиці, іноземним органам необхідне вивчення системи контролю в Україні, порівняння її з власною системою контролю тощо. Тому питання може “загальмуватися” на тривалий час. При цьому перехідного періоду у новому проєкті наказу не передбачено.

У ЄБА зазначили, що зупинка імпорту значних обсягів харчової продукції та кормів призведе до дефіциту продовольства та значних втрат надходжень держави від податків і зборів. Результатом цього може стати зупинка окремих українських виробництв та ресторанів, які працюють з імпортною сировиною.

NB: Прийняття проєкту Наказу в поточній редакції, за оцінками експертів Асоціації, матиме також негативний вплив і на експортний потенціал України.

Асоціація звернулася до уповноважених органів з проханням сприяти внесенню змін щодо перехідного періоду. Доцільним вважають період не менше 3 років або до моменту визнання еквівалентності системи державного контролю ЄС. Просять також дозволити ввезення продукції з країн та потужностей, з яких продукти впродовж 5 років вже ввозилися (пересилалися), якщо уповноважений орган України не приймав рішення про заборону ввезення продуктів з таких потужностей.

Бізнес-спільнота звернулася також до Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики із пропозицією провести Комітетські слухання аби обговорити всі можливі наслідки від прийняття документу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram