Іван Юкал — український практикуючий селекціонер-горіховод, агроноватор, який вивів вже більш як 10 власних сортів горіхів охоче ділиться своїм досвідом і спонукає українців займатися горіховим бізнесом. Під час вебінару від Українського Проєкту Бізнес Розвитку Плодоовочівництва (UHBDP) він розповів про свій досвід вирощування грецького горіха, мікросенергію — авторську схему посадки і відповів на найпоширеніші запитання. Ми зібрали найцікавіші та найактуальніші з них разом з відповідями експерта.

За якою схемою найкраще садити горіхи?

Перш за все важливо зазначити, що схема посадки залежить від типу самого дерева. Однак затвердженої класифікації горіхів немає. Для себе я вивів оптимальну класифікацію за розміром — карлик, слаборослий, середньорослий і сильнорослий. Кожен з цих видів має свої особливості, переваги та недоліки і потребує різної схеми посадки. Наприклад, карликові горіхи оптимально садити за суперінтенсивною схемою, бо такі дерева навіть у 30-річному віці як правило не виростають вищими 2 метрів і їх можна розміщувати щільно — 3х3 з поєднанням 6х6.

Для більших дерев актуальною може бути напів інтенсивна схема: 14х7, 12х6 або 10х5. У першому варіанті на одному гектарі можна посадити 102 дерева, у другому — 138 дерев, у третьому — 200 дерев.

Найбільш поширена сьогодні — інтенсивна схема. Інтенсивним насадження можна вважати при посадці 8х4, 8х5, 8х6, а також 7х3,5.

NB: При останньому варіанті один гектар можна засадити трьома сотнями дерев.

Ще щільніше садити середньо- і сильнорослі дерева не рекомендую, оскільки крони затримуватимуть дощову воду та воду зі штучного поливу і потрібно використовувати крапельне зрошення. Зі свого досвіду вважаю схему 8х4 найоптимальнішою та найзручнішою, бо вона підходить для габаритів найпоширенішої сільськогосподарської техніки, яка є у селян.

Окрім схеми, що ще важливо при посадці горіхового саду?

При посадці горіхів також важливо врахувати розу вітрів, оскільки вона суттєво впливає на запилення. Особливо важливо, щоб рядки “провітрювалися” в період опилення, орієнтовно з 15 травня до 15 червня. Також при закладці важливо розуміти поняття материнської та батьківської форми дерев, а також взяти до уваги тип горіха за періодом дозрівання — ранній, середній чи пізній. Важливий і тип плодоношення.

Самі горіхи можна вирощувати сіянцями або прививанням. Я прихильник сіянця — він довговічний, морозостійкий і довше цвіте. Однак, якщо потрібно виростити велику однорідну партію, наприклад, на експорт, то краще використовувати метод прививання.

Як правильно забезпечити запилення в горіховому саду?

Перед закладкою саду варто зробити таблицю сортів і поділити їх за типом і групою цвітіння, а також терміном вегетації. На початку своєї “горіхової” справи я цього не робив і пошкодував, бо запилення було нерегулярним. Коли ж почав користуватися схемою — урожайність збільшилась. Всю інформацію про термін дозрівання і тип цвітіння повинні надати виробники.

Така схема дає загальне розуміння щодо кількості і типу запилювачів. Запилювачів повинно бути хоча б по три на ранні, середні і пізні сорти. “Сережки” дерев-запилювачів мають бути невеликі, адже вже при 30-40 см вони швидко опадають навіть від легкого вітру; менші ж не такі чутливі і пізніше опадають. Далі варто зробити схему посадки і позначити на ній дерева-запилювачі.

Сприяти запиленню може пасіка, однак не завжди. Якщо поблизу горіхового саду немає інших джерел цвітіння, то пасіка працюватиме на благо горіхам. Якщо ж є ліс і різнотрав’я, то бджоли летять туди, на солодші дерева. В такому випадку горіхові дерева можна обприскувати цукровим сиропом чи розведеним медом — при температурі вищій 0°C цей спосіб працює.

При сухому кліматі для швидшого і якіснішого запилення вночі можна використовувати вентилятор.

Що можна зробити, аби застрахуватися від купівлі неякісного посадкового матеріалу?

На початку роботи припускатися помилок нормально і скоріш за все вони неминучі. Чи це стосується посадкового матеріалу, чи схеми висаджування, чи догляду, чи будь-якого іншого етапу вирощування горіхів — найкращий досвід з’являється у процесі роботи. Вберегтися від помилок чи мінімізувати їх — це завдання самого аграрія. Для цього потрібно багато вивчати, переймати досвід, спілкуватися з колегами… Маючи достатньо інформації і розуміючи свої конкретні потреби, простіше ставити запитання і робити висновки, в тому числі під час купівлі посадкового матеріалу.

Я завжди рекомендую купувати саджанці у тих, хто відкрито запрошує до себе і дає змогу подивитися на розплідник. Найкраще, коли є змога побачити вже практичний сад на 4-5 рік — це свого роду “рекомендація” для розплідника, тому варто запитувати про таку змогу у продавців.

Що таке мікросенергія?

Мікосенергія або мікросенерджі — це моя авторська методика садіння горіха, заснована на суміші різних технологій. Відрізняється від інших тим, що нижнім шаром тут є добриво як “інвестиція” на майбутні роки. Можна використовувати готове комбіноване добриво або ж робити суміш з використанням каліймагнезію та амофоса. Далі шарами закладається земля, біогумус, сам горіх і верхова земля. Найкраще, на мою думку, використовувати лісову землю з-під акації, вона містить природний інокулянт. Для економії вологи зверху потрібно зробити екран і все замульчувати.

Скільки можна заробити на вирощуванні горіха?

На 7-8 рік після закладки з одного гектара горіхового саду можна отримати 200-300 тисяч гривень прибутку. В середньому, одна сім’я, не використовуючи найманої робочої сили, може доглядати 2 гектари горіхового саду. При грамотному підході до горіховодства, воно є дуже рентабельним і може забезпечити достойний дохід сім’ї.

Які нюанси з організації саду і ведення господарства, неочевидні на перший погляд, варто взяти до уваги початківцям?

Можливо, і не зовсім неочевидно, але часто упускається — встановлення відлякувалок птахів. Коли дерева плодоносять, птахи виїдають плід ще до формування шкаралупи — це практично масова проблема усіх, хто вирощує горіхи. Особливо птахи шкодять раннім сортам.

Листя, скошена трава та інші органічні відходи можна використовувати для живлення дерев. Зі свого саду я їх не забираю, навіть, навпаки — додатково привожу органіку, наприклад, солому, листя, опилки. Якщо використовувати правильний захист для горіхів, то органічні відходи будуть хорошим живленням. До речі, якщо знатися на настоянках і біопрепаратах, то практично 90% горіхових шкідників можна знищити без хімічних препаратів.

 Для розширення пропонованого продуктового кошика у міжрядді горіхів можна вирощувати культури, сезон яких в ту ж пору, що й у горіхів. Наприклад, гарбузи чи квасолю. Таким чином можна диверсифікувати господарство і додатково заробити.

Наталя Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram