Гібриди ріпаку, стійкі до дії гербіцидів: обираємо технологію

При виборі гібрида ріпаку, серед пропозиції на ринку в першу чергу звертають увагу на стійкість до гербіцидів, або її відсутність. Більшість фермерів надають перевагу класичним гібридам, які не мають додаткової стійкості до гербіцидів, адже є великий вибір ґрунтових та страхових гербіцидів для ріпаку. Але водночас, на проблемних сильно забурʼянених полях ґрунтові та страхові гербіциди можуть виявитись неефективними, або економічно недоцільними, адже коштують вони зазвичай дорожче за ті, для яких створено стійкі гібриди. Які переваги та ризики стійких гібридів ріпаку та що на сьогодні пропонує ринок, спробуємо розібратись далі.
Стійкі гібриди ріпаку

Гібриди стійкі до гербіцидів імідазолінонової групи можуть мати маркування CL в назві та сертифікацію для виробничої технології Clear Field.

NB: Імідазолінони належать до хімічної групи АХАС-інгібіторів, для них характерна суцільна дія проти всіх бурʼянів, максимальна ефективність досягається при застосуванні по молодих рослинах бурʼянів, період захисту триває декілька тижнів, але сильно залежить від кількості опадів після застосування.

Негативна властивість імідазолінонів тривала післядія, яка може становити 10-12 місяців. Діюча речовина дуже повільно розкладається в ґрунті, тому в посушливих умовах може відчутно пригнічувати наступну культуру, особливо на початкових етапах росту і значно знизити урожай. Саме тому при виборі цієї системи стійкості краще застосовувати імідазолінони восени, таким чином вплив на наступну культуру, особливо, якщо це озима пшениця, буде мінімальним.

Окремою групою є сорти та гібриди, стійкі до дії гербіцидів на основі гліфосату.

NB: Гліфосат це теж гербіцид суцільної дії, який дешево та ефективно контролює більшість бурʼянів.

Сам гербіцид розкладається в ґрунті протягом декількох тижнів, тому не викликає проблем із наступною культурою. Але з такими гібридами є інша проблема стійкість до гліфосату результат генетичної трансформації рослин ріпаку із використанням бактеріального гена CP4EPSPS, а отже, такі гібриди й продукція отримана з їх насіння містить ГМО.

NB: На території України немає жодного зареєстрованого сорту ГМО ріпаку, отже офіційно купити таке насіння не вийде, також доведеться погратись із реалізацією вирощеної продукції, адже далеко не кожен експортер захоче мати справу з ГМО-ріпаком.

Стійкість до дії трибенурон-метилу — перспективна технологія вирощування ріпаку

Новинка на ринку стійких до гербіцидів ріпаків це гібрид «Майбах» від компанії ВНІС, який має стійкість до трибенурон-метилу (відомого більше під комерційними назвами «Гранстар» та «Експрес»). Ці гербіциди одні з найдешевших засобів контролю дводольних бурʼянів.

Гібрид «Майбах» стійкий до дії трибеурон-метилу на всіх етапах росту і розвитку, однак технологічно краще застосовувати гербіцид до початку бутонізації. Норма внесення до 50 г/га гербіциду (якщо використовувати «Експрес»). Ця ознака не є наслідком генетичних модифікацій, тож продукція отримана з такого ріпаку може реалізовуватись разом із класичними сортами та гібридами.

NB: Серед ймовірних проблем, які можуть виникнути із цим гібридом, падалиця в зернових, яку не вдасться прибрати трибенурон-метилом, але тут допоможуть інші препарати, наприклад 2,4-Д та Дикамба.

Загалом вибір системи захисту від бурʼянів це питання кожного і його варто розглядати індивідуально в контексті кожного окремо взятого поля, а також можливостей господарства, в якому вирощується ріпак. Однак використання гібридів, стійких до дії трибенурон-метилу, може стати однією з найдешевших і найпростіших технологій вирощування ріпаку.

Важливий момент у вирощуванні гібридів стійких до гербіцидів полягає також в тому, що вікно застосування препаратів ширше, ніж у класичних сортів і гібридів, що дозволяє привʼязувати внесення гербіциду до фази розвитку саме бурʼянів, а не ріпаку. Це стосується усіх видів стійкості, але тільки при вирощуванні гібрида «Майбах» можна буде уникнути проблем із післядією та наявністю ГМО у вирощеній продукції.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram