Ґрунтова схема захисту посівів ріпаку озимого від бур’янів. Розумна економія

У посівній кампанії ріпаку озимого в кожного аграрія є намагання зекономити – під впливом низької ціни на вирощену сільгосппродукцію та нестабільного ринку збуту в цьому сезоні. Все частіше чути думку, що варто відмовитися від ґрунтової схеми захисту від бур’янів, а працювати страховими гербіцидами, коли вже зійде ріпак і точно видно результат.

Однак, досвідчені агрономи можуть запевнити, що це хибна думка, і використання ґрунтової схеми для традиційного ріпаку є необхідною умовою для хорошого старту. Гербокритичний період у ріпаку – перші 10-20 днів вегетації, тому в цей проміжок часу ми маємо забезпечити культурі поле абсолютно чисте від бур’янів.

Бур’яни є найбільш обмежуючим фактором у вирощуванні ріпаку, тому що вони конкурують із культурною рослиною за світло, воду, поживні речовини. Восени ріпак має витрачати свою енергію на формування потужної кореневої системи, розетки листя та стебла, а натомість осіннє забур’янення призводить до слабшого розвитку кореневої системи, надмірного виносу точки росту над поверхнею ґрунту, що впливає на накопичення цукрів і погіршує зимостійкість, та й загалом знижує продуктивність.

Втрати врожаю ріпаку через забур’яненість на початкових фазах розвитку можуть становити 15-20% і більше. Ускладнюють проблему також неякісна підготовка ґрунту, велика кількість незароблених пожнивних решток, несприятливі погодні умови, найчастіше – нестача вологи в ґрунті на час сходів, що спричиняє зріджені сходи. На таких полях втрати від забур’яненості можуть бути значно вищими і сягати 30–60% (фото 1).

Фото 1. Сильно забур’янені посіви ріпаку

Важливо пам’ятати, що економія має бути розумною:

 • перший спосіб – знижуємо плановий рівень урожайності і вже під нього розраховуємо витрати, тобто плануємо економічно-доцільний рівень урожайності;
 • другий спосіб – шукаємо дешевші аналоги ЗЗР, комбінуємо діючі речовини так, щоб зберегти попередній рівень урожайності, який нас задовольняє. Це – наш варіант.

Є достатньо багато ґрунтових схем захисту посівів ріпаку озимого від бур’янів. Вони звичайно різняться за своєю дією і ціною. Для того, щоб вибрати свою схему, передусім треба знати видовий склад бур’янів на полі, який може за роками різнитися залежно від попередника, систем захисту та обробітку ґрунту.

Осіннє застосування гербіцидів на озимому ріпаку найперше має бути спрямовано на контроль бур’янів багаторічних і тих, що зимують.

Найпоширеніші бур’яни в посівах ріпаку озимого за біологічними групами:

 • однорічні зимуючі: підмаренник чіпкий, ромашка непахуча, волошка синя, грицики звичайні, суріпиця звичайна, талабан польовий, фіалка польова, бородавник звичайний;
 • багаторічні: осот рожевий, берізка польова, пирій повзучий, хвощ польовий, кульбаба лікарська, подорожник великий, полин гіркий і звичайний, жовтець повзучий.

Бакова суміш двох діючих речовин пропізахлор + кломазон вирішує поставлене завдання з оптимальними витратами приблизно 20 доларів на 1 га. Якщо на полі є багаторічні бур’яни, які на час внесення гербіцидів мають зелену масу, то до бакової суміші можна добавити невисоку норму гліфосату.

Пропізахлор має кращу ефективність проти злакових однорічних бур’янів, які не контролює кломазон: бромус житній, вівсюг, мишій зелений, метлюг звичайний. А кломазон контролює проблемні дводольні бур’яни: амброзія, лобода біла, дурман звичайний, кропива глуха та ін.

Щоб застосування ґрунтових гербіцидів було ефективним потрібно дотримуватися таких правил:

 • Норма внесення залежить від гранулометричного складу ґрунту та вмісту в ньому органічної речовини. Чим легший і менш родючий ґрунт, тим менша норма гербіцидів і навпаки (фото 2).
Фото 2. Фітотоксичний вплив кломазону на рослини ріпаку
 • Ці діючі речовини мають достатньо високу летючість, тому варто застосувати прилипач для ґрунтових гербіцидів. Прилипач також сприяє рівномірному покриттю поверхні ґрунту, створює екран, підсилює зв’язування діючих речовин з колоїдними частинками ґрунту, зменшує небажане промивання за межі активної гербіцидної зони, знижує ризик пошкодження культури та подовжує ефективне контролювання бур’янів.
 • Протягом 30 днівпісля обприскування площі не рекомендовано руйнувати гербіцидний екран.

Є певні вимоги і до процесу обприскування:

 • Дотримуйтеся єдиної норми виливу в разі зміни швидкості обприскувача.
 • 100% перекриття факелів завдяки стабільній лінії штанги над поверхнею.
 • Не допускайте знесення вітром гербіцидів, щоб не спалити сусідні посіви.
 • Особлива увага до розміру краплі робочого розчину. Від того, як ви налаштуєте обприскувач, залежить якість внесення. Обприскування потрібно проводити з низьким тиском – до 2,5 кг/см, спеціальними форсунками, які мають низьку пропускну здатність для утворення великих крапель – до 300 мікрон.
 • Встановіть висоту штанги 50-75 см (відстань від краю розпилювача до поверхні ґрунту) залежно від моделі розпилювача та кута розпилу.

З поставленими завданнями вам буде легко справитись, якщо у вас є обприскувач французької компанії BERTHOUD. Однією з переваг цих машин є можливість встановлення системи безперервної циркуляції робочого розчину з пневматичним захистом – AGP.

Під час роботи обприскувача зі звичайною системою, тобто шаровими клапанами секцій, під час увімкнення секцій тиск у системі частково знижується, а потім піднімається до необхідного відносно швидкості руху. Це спричиняє часткове зниження якості обприскування на відстані 1,5-2 метри від точки увімкнення секцій, тобто під час старту тиск падає, що більш помітно зі збільшенням швидкості. Зі системою AGP такий ефект відсутній, оскільки потік рідини до форсунок перекривається тиском повітря, який скидається дуже швидко. До того ж, у налаштуваннях системи є функція утримання тиску в «режимі очікування», тобто, коли секція вимкнена, у трубопроводі робочий розчин постійно перебуває під тиском 2 бари, тому під час увімкнення секції ми відразу маємо на виході із форсунок розпилення під тиском, якого достатньо для забезпечення якісного обприскування.

Переваги системи безперервної циркуляції:

 • постійна циркуляція робочого розчину;
 • мінімізація утворення забруднення та осаду;
 • швидкий запуск;
 • миттєве відключення за допомогою пневматики;
 • зворотні лінії, що проходять по одному трубопроводу;
 • клапани зі сервоприводом для відкриття системи циркуляції з кабіни;
 • можливість неоднократного використання води для промивання, завдяки її «рециркуляції» (менше забрудненої води, яку потрібно зливати).

Під час внесення  ґрунтових гербіцидів є тільки один цільовий об’єкт — ґрунт. Завданням такого обприскування є рівномірний розподіл рідини на поверхні ґрунту з усіх боків грудок, що з легкістю забезпечують обприскувачі від компанії BERTHOUD.

Такий детальний аналіз та підхід до кожного елементу технології вирощування потребує більше часу, вищої фаховості, вміння ухвалювати рішення і нести за них відповідальність, але в наших реаліях це важливо як ніколи – виростити гідний урожай із меншими витратами.

Розумна економія – ваш шлях до успіху.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram