Основні тренди впродовж останніх років на ринку ЗЗР — злиття найбільших виробників та зменшення обсягів продажу у світі. Про це повідомила Ольга Кухар, експерт Асоціації «Український Клуб Аграрного Бізнесу» під час семінару «Засоби захисту рослин — від лабораторії до ринку».
Ольга Кухар, аналітик УКАБ

— Аналізуючи 2015-2017 роки, ми бачимо, що це був не надто позитивний період для ринку ЗЗР. Проте ми бачимо тенденцію в 2017 році до росту, яка, за твердженнями експертів ринку, продовжується і в 2018 році, — зазначила Ольга Кухар.


За її словами, у 2016 році були найнижчі продажі ЗЗР за останні 5 років, що було зумовлено високими запасами ЗЗР у дистрибуторів та зниженням цін на сільськогосподарську продукцію. Свою роль зіграла і девальвація.

— Однак вже у 2017 році ми бачимо позитивну тенденцію: світовий оборот продажу ЗЗР збільшився до 54 млрд дол. США, що на 4% більше, аніж в 2016 році. Це позитивна тенденція, — зазначила аналітик.

Прогнозують, що до 2022 року темп росту буде на рівні 5,73% щорічно. Попит на ЗЗР буде збільшуватись саме в країнах, що розвиваються, тому що вони збільшують свій ринок сільгосппродукції.

Слайд із презентації О. Кухар

Інша тенденція на ринку ЗЗР: консолідація та злиття великих виробників ЗЗР. Так, за останні 4 роки відбулось дуже багато змін. І ринок тепер виглядає по-іншому. Відтак, Arysta LifeScience придбала UPL, FMC придбали Cheminova, Dupont злилися з Dow, Chemchina придбала Syngenta, і нещодавно стало відомо, що BAYER придбали Monsanto.

— Такі глобальні об’єднання виробників, ми очікуємо не тільки на ринку ЗЗР, а й серед виробників техніки, обладнання тощо. Для того, щоб бути більш ефективними у виробництві, — зазначила Іванна Боднарчук, керівник відділу розвитку та інновацій компанії Bayer. — До речі, зараз є розробки обприскувачів, які їдучи по полю та вносячи ЗЗР, аналізують посіви на ураження шкідниками та хворобами, та вносять препарати конкретно на об’єкт, а не на все поле. Це зменшуватиме використання ЗЗР в десятки разів.

Зі слів експертів, сьогодні усі компанії-виробники зосереджені над покращенням ситуації в навколишньому середовищі та збереженні його: ЗЗР мають бути більш безпечними.

Слайд із презентації О. Кухар

— На сьогодні 72% українського ринку ЗЗР контролюють світові гіганти — BAYER, Monsanto, Syngenta, Corteva, DuPont, FMC, Nufarm, BASF, — зазначила Ольга Кухар. — Оцінюючи останній рік продажів: найбільша частка припадає на гербіциди — 56% (це і світова тенденція), 34% — це фунгіциди та інсектициди. Хоча частка продажів фунгіцидів зростає впродовж останніх років, така ситуація зумовлена погодними умовами.


Зараз всі сміливо говорять про те, ринок ЗЗР буде зростати і надалі, попри різні несприятливі прогнози. Адже зміни клімату вносять свої корективи.

— Зараз компанії-оригінатори у своїй діяльності зосереджуються не тільки на ефективній роботі із шкідливими об’єктами, а в першу чергу — на збільшення продуктивності поля, пропонуючи аграріям не просто конкретні препарати, а комплексні технології, — наголосила Іванна Боднарчук.

Підготувала Тетяна Тимошенко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram