Збір врожаю озимої пшениці вже розпочали. І саме зараз ми вже візуально можемо побачити чи справились ми з надважливим завданням захистом колоса від фузаріозу. І відповідно, врахувати всі нюанси під новий сезон. Візуальні симптоми розвитку фузаріозу на колосі це, по-перше, посвітління окремих колосків на фоні загального забарвлення колосу в період молочно-воскової стиглості; по-друге, утворення рожевого нальоту на поверхні окремих колосків або всього колосу в період повного дозрівання. Ці симптоми добре знайомі всім аграріям і сплутати їх з іншими хворобами неможливо.

Проте, потрібно пам’ятати, що ураження рослин озимої пшениці грибами роду Fusarium, можливе вже тоді, як тільки насінина потрапляє в ґрунт і починає проростати. Ніжний зародковий листок, хоча і захищений більш твердим колеоптиле, все-таки для міцелію гриба не є суттєвою перешкодою. Навіть корінці проростка приваблюють Fusarium. Як тільки гіфи проникнуть в проросток, він, як правило, відмирає ще в ґрунті або після появи сходів. І тоді на полі ми спостерігаємо ділянки із зрідженими або нерівномірними сходами.

NB: Для рослин, які досягнули фази кущення, Fusarium є також небезпечним. Починаючи з цього моменту придаточні корінці є вхідними воротами для ґрунтових патогенів. Міцелій гриба може проникати у вузол кущення і далі до основи стебла. Перенесення поживних речовин з коріння в надземні частини рослин тим самим ускладнюється. Ослаблені рослини буріють, спочатку в основі піхв листків, потім на нижній частині стебел. Побуріння в кореневій частині рослин прискорюють відмирання нижніх ярусів листків так проявляється розвиток листкової форми фузаріозу.

Щодо фузаріозу колоса, то ураження колосків відбувається саме під час цвітіння, коли відкриваються колоскові луски.

Крайнім для ураження фузаріозом вважається термін, коли інфекція може проникнути в колос із краплями дощу чи роси вже після піку цвітіння. У цьому разі розвиватиметься інший тип зараження, який призводить до накопичення мікотоксинів, але вже без видимих симптомів, на колосі й зерні.

Раннє найнебезпечніше зараження колосу у фазі цвітіння призводить до утворення щуплого неповноцінного зерна з низькою або втраченою життєздатністю. На зерні захворювання має такі ознаки: білувата крейдоподібна поверхня, повна втрата блиску і склоподібності, пухкий, крихкий ендосперм, зморшкуватість, зернівка з павутинним нальотом гриба, зародок нежиттєздатний, на зрізі темний.

При пізньому ураженні зерно за величиною не відрізняється від здорового, однак його посівні якості знижуються.

NB: Під час зберігання хворого зерна у зерносховищах, якщо його вологість сягає 18 % і більше, хвороба інтенсивно розвивається й поширюється, її грибниця склеює масу зерна у тверді грудки.

Отже, хворе зерно є небезпечним, бо в ньому є інфекція, яка слугує джерелом ураження іншого насіння під час зберігання. У разі висівання насіння з прихованою інфекцією можлива загибель сходів або ослаблення рослин.

NB: Саме тому методи боротьби з фузаріозом, зокрема й фузаріозом колосу, мають бути індивідуальними для умов кожного поля, повинні враховувати біологічні особливості патогена та поєднувати агротехнічні та хімічні заходи.

При плануванні посіву озимої пшениці раджу особливу увагу звертати і добре обдумувути і планувати агротехнічні заходи технології, оскільки вони відіграють важливу роль у боротьбі з фузаріозом колоса озимої пшениці. Це перша цеглинка в фундаменті технології. Серед них особливу увагу слід приділити наступним заходам:

Вибір попередника. Основний момент полягає втому, що не варто сіяти озиму пшеницю в першу чергу після зернових колосових та кукурудзи, тому що їхні залишки є субстратом для розвитку збудників хвороб. Якщо так склалося, що потрібно сіяти після вище вказаних культур, то варто використати деструктори стерні.

З власного досвіду: посів озимої пшениці французької селекції після кукурудзи у вологий рік спричинило ураження фузаріозом колоса до 50% колосків. При тому, що до молочно-воскової стиглості посіви були чудові з плановою урожайністю 8 т/га. Тому в своїй практиці я роблю планування на 5 років, ротаційні таблиці, щоб дотримуватись сівозміни, тому що цей захід має значний вплив.

Система обробітку ґрунту налагоджує взаємовідносини між рослинами, шкідливими організмами і навколишнім середовищем. Своєчасний і якісний обробіток ґрунту сприяє швидшому розкладанню післяжнивних решток та бур’янів разом із збудниками хвороб, що знаходяться на них. Планування обробітку ґрунту в сторону мінімалізації буде сприяти збереженню та поширенню патогенів.

Вибір стійкого сорту ще одна цеглинка в боротьбі з фузаріозом. Більш стійкими вважаються високорослі та безості сорти пшениці з рихлим колосом. Пізні терміни посіву озимої пшениці в поєднанні з пізньостиглими сортами стимулюють розвиток захворювання. І навпаки, скоростиглі сорти встигають «проскочити» найнебезпечніший час зараження. Патоген не встигає інфікувати посіви в фазі цвітіння.

Формування оптимальної густоти посівів. Збільшення густоти стояння рослин створює мікроклімат з підвищеною вологістю. У теплу дощову погоду в загущених посівах надлишок азоту в поєднанні з виляганням створює парниковий ефект. До того ж в густих посівах відстань між колосками зменшується, що сприяє їх перезараженню.

В цілому ж, якщо сорт сприйнятливий до захворювання, попередник є джерелом інфекції, а система обробітку ґрунту не передбачає знищення рослинних залишків, то залишається надія тільки на хімічні засоби боротьби.

Фунгіцидів, здатних ефективно захистити зерно в колосі від проникнення патогена, небагато. Максимальна ефективність сучасних препаратів дозволяє в кращому випадку зменшити на 60-70% видимі симптоми захворювання.

При внесенні фунгіцидів для захисту озимої пшениці від фузаріозу колоса я виділяю три основних правила, дотримання яких є дуже важливим:

Термін внесення. В період цвітіння колос пшениці стає максимально уразливим для ураження грибом Fusarium. При цвітінні конідії з легкістю потраплять в зародок через виступаючі тичинки. Тому обробку від фузаріозу потрібно розпочинати при появі перших пиляків. Запізнення на 2-3 дні може зменшити ефективність дії фунгіциду в 1,5-2 рази. Для господарств, де невелика площа чи хороша забезпеченість технікою простіше провести обприскування в оптимальну фазу.

NB: Коли в господарстві великі площі, то зробити обприскування вчасно складно, тому варто працювати на випередження: починати обробку посівів, коли появилось 80-90% колосків на основному стеблі і закінчити потрібно до того, як 50% колоска відцвіло.

Часто в аграріїв виникає питання: чи варто вносити фунгіциди для захисту колоса, коли рослини вже повністю відцвіли або фаза молочно стиглості?

Якщо на колосках пшениці вже візуально видно ознаки ураження фузаріозом, то застосування будь-яких препаратів буде малоефективним. Тільки у випадку, коли  на полі гарні посіви з плановою урожайність 6 т/га і вище, на рослинах є достатня листкова зелена поверхня, для того, щоб подовжити вегетацію та зменшити кількість мікотоксинів, можна внести фунгіциди. Але все-таки потрібно пам’ятати, що їх ефективність буде 20-30%.

Вибір діючих речовин та їх кількості. Ефективні діючі речовини для захисту колоса від фузаріозу: тебуконазол, протіоконазол, метконазол та їх суміші.

При цьому критично важливо внести повну норму діючих речовин, яка в більшості випадків є вищою, ніж при роботі по листку.

Потрібно пам’ятати, що колос знаходиться у вертикальному положенні, тому важлива форма, в якій знаходиться препарат.

NB: Одна з найпоширеніших бакових сумішей для обприскування по колосу: тебуконазол 250 г/га+протіоконазол. Так ми маємо комплексний захист від фузаріозу колоса, септоріозу, плямистостей, іржі та інших хвороб.

В одному з господарств Львівської області для захисту колоса ми використали бакову суміш тебуконазол 250 г/га+флутріафол+тіофанат-метил. Обприскування було проведено при появі перших пиляків. Щоб зробити фото для статті на площі 20  га ми заледве знайшли два колоски, уражених фузаріозом (фото 1). В даному випадку потрібно розуміти, що всі агрозаходи в технології були направлені на боротьбу, тому маємо добрий результат.

Фото 1.

На ринку широкий вибір препаратів на основі цих діючих речовин, тут вже вибір за агрономами. Але все-таки хочу наголосити, що захист колоса озимої пшениці, це не той агрозахід, на якому варто економити. Тому саме для цього внесення я завжди раджу використовувати оригінальні препарати.

На сьогодні, на мою думку, Осіріс Стар (епоксиколназол 56,25 г/л+метконазол 41,25 г/л) один з кращих фунгіцидів, який добре контролює фузаріоз колоса. В його складі немає води. Швидко і рівномірно розподіляється на поверхні та в середині колосу та до стрижня, а висока частка прилипачів допомагає швидше проникнути в рослину.

Норма застосування Осіріс Стар проти фузаріозу колоса має бути 1,5 л/га і не менше. Інколи хочеться знизити свої витрати і застосувати меншу норму. В більш сухі роки я використовувала норму 1,0-1,3 л/га, але не раджу, тому що тоді якість захисту суттєво знижувалась. Прогноз погоди може підвести, а грибів роду Fusarium є багато видів, які пристосувалися до різних температурних умов та вологості. Крім того, не всі гриби роду Fusarium мають видимі ознаки ураження і цим вони небезпечні. На колоску чи зернівці ми можемо не діагностувати хворобу, а при аналізі зерна отримати перевищення допустимих норм уражених зернівок та мікотоксинів.

У вологі роки при вирощуванні інтенсивних сортів з високою урожайністю я приймала рішення про дворазовий захист колосу. Вносили Осіріс Стар в нормі 1 л/га у фазі повного колосіння, а через 5-7 днів повторно Осіріс Стар 1 л/га у фазу 10-30 % цвітіння. При такій обробці отримували дуже хороший результат. Але така схема досить дорога, тому потрібно приймати рішення вже на своєму полі в своїх умовах.

Якість обробки

Діючі речовини, які є ефективними проти фузаріозу, мають системну дію, проте дуже важливо при внесенні фунгіциду рівномірно покрити весь колосок робочим розчином.

NB: Вибирайте форсунки з різнонаправленою дією. Кращими є інжекторні двофакельні, оскільки вони здатні забезпечити найкращу якість покриття колосу з усіх сторін.

При цьому швидкість руху обприскувача повинна бути не більше 10-14 км/год.

Норму витрати робочого розчину варто витримати на рівні 200 л/га. Тобто для ефективної роботи всі заходи мають бути направлені на добре покриття колосу робочим розчином.

Тільки поєднання агротехнічних та хімічних заходів дасть результат у боротьбі з фузаріозом на всіх фазах розвитку рослин озимої пшениці. Обстежуйте частіше свої поля, робіть планування на декілька років, вчасно приймайте рішення і рослини порадують вас врожаєм.

Галина ДЗЯБ’ЯК, експерт з агроконсалтингу

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram