Фермери Дніпропетровщини через прифронтове розташування змушені скорочувати поголів’я свиней

Останніми роками ринок свинини в Україні переживав не найкращі часи. Зрозумілим проявом кризи галузі свинарства в нашій країні є перманентне скорочення загального поголів’я свиней.

У довоєнний час сировинний сектор ринку свинини в Україні найбільше страждав від впливу африканської чуми свиней. Це захворювання стало справжньою проблемою для вітчизняних тваринників. За період із 2012 по квітень 2020 року на території України зафіксовано 518 спалахів захворюваності на АЧС. Піковим тимчасовим відрізком впливу цього негативного чинника на ринок свинини в Україні став 2017 рік, протягом якого зафіксовано 163 вогнища африканської чуми свиней. Найбільше постраждали Одеська область 60 випадків АЧС, Полтавська область 48 випадків, Миколаївська область 45 вогнищ хвороби. Кожна хвора на африканську чуму свиня приносила фінансові втрати у розмірі 460 доларів США для великих свинокомплексів і 114 доларів для підсобних господарств населення.

Моніторинг ринку свинини Дніпра та Дніпропетровської області свідчить про його 7% частку у загальному обсязі цього ринку загалом по країні за показником реалізації продукції у 2021 році. У регіоні розташовано 6 з 55 найбільших виробників свинячого м’яса в Україні.

Також корисно: Готовий аналіз ринку курятини в Болгарії за 2019 – 2021 роки

Звичайно, загальноукраїнські проблеми свинарства характерні і для ринку свинини Дніпра та Дніпропетровської області. Серед них, крім африканської чуми свиней, можна сміливо відносити невисоку рентабельність бізнесу внаслідок інфляційних процесів на ринках енергоносіїв, ветеринарного обслуговування, кормів, логістики та інших, від яких залежить діяльність свинарів. У результаті, за даними Держстату України, темп скорочення поголів’я свиней на ринку свинини Дніпра та Дніпропетровської області становить 6-10% на рік, що приблизно вдвічі вище, ніж у середньому в країні.

Аналіз ринку свинини в Україні свідчить про різке збільшення його імпортної складової у 2021 році. У цей період на територію нашої країни ввезено 40,66 тисячі тонн свинячого м’яса, що на 45% більше, ніж було роком раніше. Такий стрибок постачання з-за кордону створив додаткове навантаження на вітчизняних виробників продукції ринку свинини в Україні, оскільки загальне зростання імпорту за 2020-2021 роки становило 75%.

Однак для ринку свинини Дніпра та Дніпропетровської області проблема конкуренції внутрішніх виробників та імпортерів не входить до найактуальніших. У регіоні помітна діяльність лише одного великого імпортера свинини ТОВ «ВалоТімбер». Він активно співпрацює з місцевими м’ясопереробними підприємствами, постачаючи їм сировину.

Важко недооцінити негативний вплив на ринок свинини в Україні широкомасштабного вторгнення до нашої країни російської армії. Донецька, Луганська, Харківська, Херсонська та Запорізька області були повністю або частково окуповані і наразі залишаються в такому стані. За оцінками, на окупованій території залишилося близько 23% ринку свинини в Україні. Серед найбільш постраждалих від війни опинилася і Дніпропетровська область. Зокрема, у травні 2022 року під обстріл потрапив великий свинокомплекс у Синельниківському районі.

— Невизначеність подальшого стану ринку свинини Дніпра та Дніпропетровської області в умовах порушення каналів постачання ресурсів та реалізації продукції змушує фермерів згортати бізнес, скорочуючи поголів’я свиней з метою мінімізації втрат, — наголошують аналітики Pro-Consulting.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram