Цього року GrowHow.in.ua спільно з компанією БТУ-ЦЕНТР провели цікавий польовий експеримент: вирішили виростити сою без внесення азотних добрив в умовах півночі Київської області. Фермер Віталій Тернопільський поставив перед собою завдання досягти максимально можливої рентабельності при мінімальних затратах. Тому під час вирощування фермер застосовував тільки ключові елементи технології ті, без яких не обійтись. Урожай уже зібрано, і тепер саме час підбити підсумки цього польового експерименту у проекті «Фермерська соя: чистий потенціал та рентабельність» та відверто розповісти: якого ж прибутку вдалось досягти при вирощуванні сої з інокулянтами і без?

Чистий експеримент           

Одним з ключових елементів у технології вирощування сої є інокуляція насіння: обробка насіння сої препаратами, які містять спеціальні ризобактерії. Останні сприяють азотфіксації завдяки утворенню на коренях сої бульбочок, здатних фіксувати атмосферний азот.

NB: Спільно з агрономами компанії БТУ-ЦЕНТР було закладено чотири дослідні ділянки із застосуванням різних інокулянтів виробництва БТУ-ЦЕНТР: Різолайн® з біопротектором Різосейв®, Біоінокулянт-БТУ®-т,Андеріз®-т та контроль без інокуляції. Мета досліду визначити вплив обробки насіння біологічними інокулянтами на симбіотичну продуктивність, ріст, розвиток та урожайність сої.

Впродовж усього сезону агрономи компанії БТУ-ЦЕНТР підтримували фермера Віталія Тернопільського консультаціями та порадами, аналізували стан посівів. Наприклад, за їхньою рекомендацією фермер під час вегетації застосував мікродобрива HelpRost® Соя та HelpRost® Бор у нормі 1-3 л/га.

Команда БТУ -ЦЕНТР, яка підтримувала фермера впродовж всього сезону

NB: Нагадаємо, що сою (середньостиглий сорт канадської селекції Страйв) висівали на площі 140 гектарів без внесення азотних добрив в оптимальні строки для півночі Київської області 12-14 травня.

Щодо економіки нашого цьогорічного сезону я би хотів зазначити, що це в нас чистий експеримент. Ми на цих полях практично не вносили мінеральних добрив, тому всі показники, які ми отримали, це результат застосованої технології вирощування, зокрема внесених препаратів,  зазначив фермер Віталій Тернопільський.

Впродовж сезону агрозаходи під сою передбачали проведення передпосівної інокуляції насіння, внесення сульфату магнію та мікродобрив HelpRost®. Щодо хімічного захисту то було проведено п’ять обробітків, зокрема внесення ґрунтового гербіциду, а також страхових  проти злакових та дводольних бур’янів, пізніше проведено інсектицидний обробіток та десикація.

— Власне інсектицидної обробки можна було б і уникнути, адже на контрольній ділянці ми побачили, що особливого поширення шкідників не було. Однак по технологічній карті у нас був запланований інсектицидний захист, тому вирішили не ризикувати, — розповів фермер. — У цьому році збиральна кампанія затримувалась, у нас по регіону — мінімум на два тижні. Однак, погодні умови осені — й головне десикація — дозволили зібрати урожай сої, та й інших культур з вологістю насіння, близькою до стандартної.
Віталій Тернопільський та Максим Головатюк

На початку жовтня, перед початком збирання сої (жнива у фермера відбувались впродовж 11-14 жовтня), на поля фермера завітали фахівці компанії БТУ-ЦЕНТР, аби порахувати біологічну урожайність на дослідних ділянках і порівняти її з контролем.

Впродовж сезону ми бачили гарне бульбочкоутворення сої, та й навіть зараз пройшовши ділянками, ми бачимо, що соя на дослідних ділянках краща від контролю. Впевнені, що отримаємо позитивний результат, а бункер покаже, наскільки він буде кращим при застосуванні інокулянтів порівняно до контролю,  зазначив Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР.

Поки збирання сої не відбулось, фермер разом з агрономами БТУ-ЦЕНТР у польових умовах порахували сформовану біологічну врожайність та визначили, який же приріст забезпечило застосування препаратів БТУ-ЦЕНТР.

Результати на дослідних ділянках vs. контроль: біологічна врожайність
 

Для визначення біологічної врожайності було взято традиційну для рослинництва методику з використанням пробних снопів. Для цього агрономи БТУ-ЦЕНТР пройшли по діагоналі поля та відібрали на типових ділянках поля рослини з однакової площі. Загалом було відібрано 24 снопи: по 6 снопів на кожному із чотирьох варіантів досліду.

NB: Відбір рослин здійснювався на площі 1 м2 (два погонні метри двох рядків з урахуванням ширини міжряддя 17-17-34 см).

Для аналізу посівів сої та підрахунку біологічної врожайності використали такі показники:

  • Фактична густота стояння рослин шт./м2 та на 1 га відповідно, висота рослин, висота прикріплення бобів, їх наповненість.
  • Кількість бобів на рослині та насінин у кожному бобі.
  • Маса насіння зі снопа та його вологість. Цей показник перераховуємо на стандартну вологість за відповідною формулою (стандартна вологість для сої 14%), множимо на 10000 і отримуємо вихід насіння з гектара.
  • Маса 1000 зерен як якісний показник.

NB: Для вирахування біологічної урожайності використовували таку формулу:У результаті отримаємо врожайність з 1 га.

Що ж показало обстеження полів сої агрономами БТУ-ЦЕНТР:

Кількість рослин на 1м2. Кількість рослин у посіві становила у середньому 413 тис. рослин на га, що співпадає з рекомендованою виробником густотою стояння для цього сорту на час збирання.

Коливання кількості бобів на рослинах становило від 22 на контролі до 18-23 шт. на рослину у варіантах з інокулянтами. Слід відзначити, що на варіанті із застосуванням Біоінокулянт-БТУ®-т зафіксовано найменшу кількість бобів на рослину, але загальний показник врожайності був компенсований завдяки найбільшій кількості насінин у бобі 2,7 шт.

Кількість насінин на одну рослину на контролі становила у середньому 41,5 шт., а на варіантах, де застосовувалися інокулянти, коливалася від 39,4 до 49,6 шт. Проте тут крупність насіння була вищою (маса 1000 зерен на контрольному варіанті склала 176,51 г, тоді як на інокульованих фонах 170-230 г).

NB: Отже, використання на насінні сої інокулянтів сприяло формуванню колоній бульбочкових бактерій рослини, що покращило забезпеченість азотом, а також іншими рістстимулюючими речовинами. Це сприяло формуванню вищих показників врожаю порівняно з контрольним варіантом.

На першій дослідній ділянці, на якій застосовували інокулянт Різолайн®, до складу якого входять чотири види бактерій, біологічна урожайність сої становила 3,37 т/га.

На 2-гій дослідній ділянці насіння сої обробили інокулянтом Біоінокулянт-БТУ®-т, що має торф’яну форму. Тут соя показала найвищий рівень урожайності 4,42 т/га.

На третій дослідній ділянці насіння сої обробили інокулянтом Андеріз®, до складу якого входить фосформобілізуючий гриб. Тут біологічна урожайність сої становила 3,42 т/га.

NB: Згідно з підрахунками агрономів БТУ-ЦЕНТР, біологічна урожайність сої на контролі становила на рівні 3,19 т/га.

Після підрахунку біологічної урожайності ми бачимо, що урожайність сої на дослідних ділянках на 5,64-38,6% більша порівняно з контролем, підсумував результати біологічної урожайності Максим Головатюк. Отже, можемо зробити висновок, що застосовування інокулянтів БТУ-ЦЕНТР для обробки насіння сої, та мікро-, макроелементів під час її вегетації, дає дуже добрий результат навіть в умовах, коли фермер не вносив під сою азотних добрив. Попри те, що ці результати ми отримали по біологічній урожайності, я впевнений, що бункер покаже не менше.

Без бору ніяк не обійтись

Підбиття підсумків і щодо застосування мікро-, та макроелементів на сої HelpRost® Соя та HelpRost® Бор, які були внесені під час вегетації у нормі 1-3 л/га, теж вразило фермера позитивним результатом.

Обліки біологічної врожайності свідчать, що соя позитивно зреагувала на бор, забезпечивши урожайність на рівні 3,72 т/га , що на 1,22 т/га або на 48,8% більше від контролю без препаратів. Інше добриво HelpRost® Соя забезпечило приріст 0,45 т/га або на 18 % більше за контроль, розповів керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР. Рослини на фонах з позакореневим підживленням добривами HelpRost® були на 10-12 см вищими, а кількість бобів на 1 рослині переважала контроль на 2-4,2 шт. Відчутним вплив підживлення бором був на якість насіння  зростання маси 1000 насінин склало аж 19,4 % до контролю.

Що ж у бункері, або якої врожайності вдалось досягти

Збирання урожаю фермер розпочав в середині жовтня. Тривала сонячна погода перед жнивами, а також проведення десикації сприяли тому, що на момент збирання рівень вологості насіння сої був на рівні 9-12%.

Такий рівень вологості насіння дозволяє нам збільшити рентабельність вирощування через економію на досушуванні. Щодо втрат зерна: комбайни працюють дуже добре, прокоментував жнива Віталій Тернопільський. Отже, провівши розрахунок, ми розуміємо, що наша соя в цьому сезоні на полі без азотного підживлення на контрольній ділянці дала урожайність 2,52 т/га. Водночас, на першій дослідній ділянці, де вносився Різолайн® з біопротектором Різосейв®, ми отримали 2,87 т/га! На ділянці, де вносився Біоінокулянт-БТУ®-т у нормі 2 кг/тонну ми отримали рекордну урожайність 3,63 тони на гектар і де вносився інокулянт Андеріз®-т зібрали 3,04 тони з гектара.

Фермер зауважив, що рельєф полів нерівномірний, а тому це теж могло дещо вплинути на результат при збиранні сої з усього поля. Підсумовуючи отриманий результат він відзначив: «Я задоволений».

Я приведу цифри по контрольній ділянці, де ми отримали 2,52 тонни з гектара. Загалом ми витратили на вирощування сої 17 550 гривень на один гектар, рахує фермер. Отже, наш дохід складає 30 330 грн, з якого відраховуємо ПДВ 14% і наш чистий прибуток складає 26 083 грн або 988 у.од. на гектар.  

NB: Чистий прибуток, за розрахунками фермера, уже з вирахуванням сплаченого ПДВ складає 26 000 грн на 1 гектар.

Після збирання врожаю фермер для себе провів обрахунок зібраної сої, а також прибутку, якого вдалось досягти, завдяки інокулянтам БТУ-ЦЕНТР.

Отже, у розрізі дослідних ділянок врожайність сої та отриманий прибуток у грошовому вимірі становлять:

  • При використанні інокулянту Різолайн® з біопротектором Різосейв® вдалось досягти врожайності 2,87 т/га, що за вирахунку понесених витрат дорівнює прибутку у сумі 31803 грн. Це може дати + 22% прибутку порівняно до контролю.
  • Застосування інокулянту Андеріз®-т дозволило отримати врожайність 3,04 т/га і відповідно 34580 грн прибутку, +32,5 % порівняно без інокулянту.
  • На ділянках із Біоінокулянт-БТУ®-т врожайність сої становила 3,63 т/га, прибуток 44 222 грн, а отже +69,5% до прибутку.

Результати перевищили усі прогнози та очікування фермера. Він пояснює, що це дуже раціональний підхід до вирощування сільськогосподарських культур. Чимало агровиробників обирають інший шлях, вкладаючи більше коштів у систему удобрення, намагаючись отримати більшу урожайність тощо. Але в цьому році фермер вирішив спробувати виростити сою з мінімальними витратами і отримати прибуток.

Ми задоволені тим, як пройшов цей сезон і результатом, який ми отримали. На мою думку, та технологія вирощування, яку нам надала компанія БТУ-ЦЕНТР, повністю себе виправдала і окупилася в прямому сенсі слова сторицею, зазначив Віталій Тернопільський.

З кожним роком все більше агровиробників вирощують сільськогосподарські культури у партнерстві з компанією БТУ-ЦЕНТР, адже це не тільки український виробник біопрепаратів та мікродобрив з понад 20-річною історією. Це надійний партнер фермерів, який надає якісну та вчасну агрономічну підтримку та проводить лабораторні дослідження в Інституті прикладної біотехнології.

Компанія БТУ-ЦЕНТР має широке коло спеціалістів, біологічних препаратів, а також власний R&D центр Інститут прикладної біотехнології, що дає змогу надавати професійний супровід та  широкий спектр додаткових послуг. Запрошуємо аграріїв  до співпраці з нашою компанією, закликав Максим Головатюк.

Тетяна ТИМОШЕНКО

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram