Екоактивісти закликають ЄС заборонити пропізамід

Коаліція 600 екологічних організацій, груп громадян та окремих осіб із 60 країн (PAN) закликає Європейську комісію негайно заборонити пропізамід. Екологи вважають його токсичним і таким, який мали заборонити ще 6 років тому.

21 липня Європейська комісія запропонує державам-членам ЄС залишити пропізамід на ринку ЄС. Заплановане повторне затвердження поширеного гербіциду викликало обурення у екоактивістів. Вони наголосили, що пропізамід залишили на ринку попри правила Регламенту ЄС про пестициди. Згідно з ними, активна речовина може бути схвалена лише у випадку, якщо виробник продемонструє відсутність шкідливого впливу на здоров’я людини або довкілля до затвердження/продовження.

Щодо пропізаміду такої інформації нема, 6 років тому речовину повторно схвалили за умови, що інформація про токсичність її метаболітів та ризик для споживачів буде представлена ​​пізніше. Активісти стверджують, що коли таку інформацію предствали EFSA Європейському управлінню з безпеки харчових продуктів експерти організації чомусь втратили деякі ключові деталі.

Наведеної підтверджуючої інформації недостатньо для заповнення пробілу в даних, виявленого самою ж EFSA щодо потенціалу генотоксичності деяких метаболітів та ризику для споживачів. До того ж, подана інформація підтвердила ризик вилуговування деяких метаболітів у ґрунтові води при рівнях концентрації вище встановлених меж для питної води. Остання вже саме по собі є достатньою причиною для відкликання пропізаміду. Європейська комісія згідно із законом зобов’язана визнати, що пропізамід не відповідає критеріям схвалення, і виступити з пропозицією про відкликання. Але відбувається зовсім протилежне, прокоментувала токсикологиня із Générations Futures Паулін Серван.

За даними PAN, пропізамід є одним з токсичних пестицидів, що найчастіше зустрічаються у фруктах і овочах, вирощених в Європі. Він входить до списку з 12 пестицидів, які, на думку екологів, слід негайно заборонити. Члени PAN направили листа до ЄС та всім державам-членам із закликом до якнайшвидшої заборони пестициду.

Водночас, висновок аналізу пестициду, який провла EFSA, свідчить, що пропізамід не має “генотоксичного потенціалу для людини”.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram