Уже нікому з агровиробників не потрібно доводити, що обприскування має бути якомога точнішим для підтримки продуктивності врожаю з одночасним захистом довкілля. Ось чому вирішального значення набувають точні технології, тобто внесення необхідної дози препарату тільки там, де це необхідно. Водночас агровиробники мають не забувати про правильну підготовку до роботи, своєчасний контроль та заміну, промивання та очищення оприскувачів та їх елементів. Саме ці моменти були озвучені під час онлайн-семінару «Широтно-імпульсне обприскування — новітня технологія захисту рослин», організованого «KUHN-Україна» спільно з партнерами — компаніями Lechler GmbH та Syngenta.

Точність має вирішальне значення для всіх етапів обприскування: від підготовки роботи оприскувача до безпосередньо робіт у полі. Для максимального ефекту від обприскування потрібно забезпечити правильну норму витрати препарату та оптимальний розмір краплі.

NB: За даними експерта з точного обприскування Тома Вольфа, фермери у США від неправильного налаштування обприскувачів та зносу крапель (дрифту) щорічно втрачають понад 65 млн доларів. Водночас використання новітніх технологій широтно-імпульсного обприскування допомагають аграріям суттєво заощаджувати на витратах і суттєво скорочують час потрібний для ефективної обробки ділянки поля.

Так, комерційний менеджер «KUHN-Україна» Дмитро Довженко розповів про практику використання нової системи Kuhn AutoSpray для точного розпилення з регулюванням розміру крапель, більшим робочим діапазоном та компенсацією на поворотах, яка дозволяє здійснювати високоточне диференційне внесення.

Скріншот з презентації Дмитра Довженка

— Вперше ця система була представлена у 2019 році на причіпному обприскувачі Metrіs 2 й отримала медаль «Машина року» у Європі. AutoSpray дає можливість постійного тримання потрібної норми витрати та правильного розміру крапель при змінній швидкості, відповідно до потреб поля. Залежно від погодних умов, можна обрати розмір краплі від великих до дрібних і запускати оприскувач у роботу. На налаштування системи знадобиться лише 10 секунд, — стверджує пан Довженко.

Скріншот з презентації Дмитра Довженка

Система забезпечує неперервну електричну циркуляцію, яка включає поступове вимкнення форсунок через GPS. Кожна форсунка має інший розмір крапель, які відповідають стандартам ISO. По всій ширині штанги кожна форсунка системи AutoSpray робить 20 пульсацій на секунду, норму витрати можна змінювати незалежно від швидкості роботи обприскувача, і враховуючи особливості тієї ділянки поля, на якій працюємо. Завдяки карті задач і новому додатку для обприскувачів Kuhn Isobus, оператор може легко налаштовувати розмір крапель під час роботи врахувавши рельєф, забур’яненість та інші особливості ділянки. А інтелектуальні тримачі форсунок керують часом їх відкривання.

Скріншот з презентації Дмитра Довженка

— Під кожен препарат є свій розмір краплі для того, аби він максимально спрацював. Оптимальні умови для обприскування це температура до 25 градусів та швидкість вітру для щільових розпилювачів 3 метри на секунду, у випадку інжекторних – до 5 метрів на секунду при вологості 60%. Зрозуміло, що ідеальні умови й практика це різні речі. Приміром, з підвищенням швидкості руху зменшується розмір краплини, і вона швидше випаровується. На швидкості 18 км/год. опір повітря складає 5 м/с, і це без урахування сили зустрічного вітру. Чим менша краплина, тим більше вона схильна до зносу, й бажаного ефекту від обприскування не буде досягнуто. Тому основною перевагою системи AutoSpray є контроль та регулювання розміру крапель при розпиленні, незалежно від умов. Вологість, швидкість вітру не завадять ідеальній роботі, — коментує комерційний менеджер «KUHN-Україна».

Дмитро Довженко підкреслив, що важливою є стабілізація і правильне положення штанги.

NB: Дослідження доводять: якщо висота положення штанги змінюється на 10 см це призводить до недостатнього покриття препаратом на 40% і перевитрати препарату на 30%.

Скріншот з презентації Дмитра Довженка

У цьому контексті Autospray має іще одну унікальну функцію — компенсацію на поворотах, перевагою якої є високоточне внесення по всій площині поля, включаючи повороти. Приміром, у стандартних обприскувачах доза внесення на поворотах відрізняється по всій довжині штанги. Швидкість проходження штанги змінюється від внутрішнього кінця до зовнішнього. У цьому випадку доза внесення відрізняється по всій довжині штанги. AutoSpray доступний на обприскувачах Altis 2, Lexis, Metris 2 та Oceanis.

Представник компанії Lechler в Україні Олександр Паславський наголосив на важливості якісного внесення ЗЗР. Такі чинники як опади, температура повітря, відносна вологість, температура ґрунту, якість самого препарату плюс недотримання рекомендацій виробника ЗЗР, жорсткість води набувають неабиякої ваги, коли потрібно досягнути запланованого урожаю на полі:

— За допомогою вірно підібраного калібру, моделі та регулярній заміні розпилювачів можна суттєво нівелювати вплив сторонніх факторів на внесення. Приміром, для вірного підбору розміру розпилювача для різних видів обприскувачів можна безплатно скористатись спеціальним калькулятором.

Скріншот з презентації Олександра Паславського

Для того, аби досягнути більшого результату при роботі із системними препаратами та ідеального покриття цільової поверхні пан Паславський рекомендує використовувати інжекторні розпилювачі. Вони дозволяють отримати краплю більшого розміру і специфічної фактури, ці краплі стійкіші до випаровування та знесення. Покращити якість внесення допоможуть двофакельні розпилювачі, що перекривають так звані «тіньові зони» і дозволяють максимальне розпилення. Найбільший ефект можна отримати від керамічного двофакельного асиметричного інжекторного розпилювача IDTA від Lechler.

Скріншот з презентації Олександра Паславського

Що стосується заміни розпилювачів, то на це теж впливає чимало факторів зокрема, тиск у ньому, якість препарату чи бакової суміші, води тощо.

— За моїми спостереженнями, найгірше впливає на зношуваність людський фактор. «Ентузіасти» з дротяними щітками, цвяхами і ножами, які намагаються прямо в полі самостійно почистити розпилювач. Ви ніколи не знаєте, якою буде польова практика, тож замінювати розпилювачі потрібно раз на сезон. Щільові розпилювачі не зношуються рівномірно, і в рамках однієї полоси з однієї сторони штанги може бути нестача препарату, а з іншої опіки рослини. Витрати на заміну розпилювача мають стати частиною витрат на захист рослин. «Картина», коли витративши мільйон гривень на ЗЗР і через неправильний чи не робочий розпилювач ви втратите 30% урожаю виглядає не дуже приємно. І це ми ще не говоримо про екологічну сторону питання, зауважив представник компанії Lechler.

Фахівець з технологій внесення компанії Syngenta Дмитро Бовкун погоджується з важливістю професійного обслуговування обприскувачів у господарствах, та наполягає на обов’язковому використанні фільтрів:

— Фільтри потрібно використовувати на всіх етапах — від транспортування до внесення ЗЗР. Фільтр повинен бути як центральним, так і на секціях, а кожному із розпилювачів.

Скріншот з презентації Дмитра Бовкуна

З його слів, недотримання чистоти фільтрів призводить до зниження терміну їх експлуатації, як і тиску в системі, погіршення рівномірності розподілу ЗЗР та загалом до зниження ефективності роботи препаратів. Для промивки фільтрів фахівець порекомендував їх зняти, помістити у місткість та промити теплою водою, далі використати спеціальний розчин, і знову промити чистою водою.

NB: Зауважте, що різні розпилювачі навіть за однакового значення тиску видають різний розмір крапель. Тож якість покриття потрібно перевіряти за допомогою водочутливого паперу. Часто можна зустріти на штанзі декілька видів розпилювачів. Але заміну потрібно проводити тільки на такий же.

Скріншот з презентації Дмитра Бовкуна

— Комплект розпилювачів потрібно замінювати після відпрацювання орієнтовно 10 тис. га. Хоча все залежить від таких факторів як якість води, що використовується, догляду і препаратів. Буває, що розпилювач, який пропрацював 16 тис. га у доброму стані, а буває і після 600 га потрібно міняти. Я рекомендую мати із собою декілька запасних розпилювачів для своєчасної заміни, коментує Дмитро Бовкун.

Неналежне закріплення розпилювачів також відіграє свою роль.

NB: Оптимальне розміщення розпилювача до цільового об’єкта під кутом 90 градусів.

Скріншот з презентації Дмитра Бовкуна

Розпилювачі не повинні кріпитися до штанги мотузками, чи не пристосованими до цього дротами. Для очищення розпилювачів неприпустимо використовувати дроти, шило чи інші тверді предмети. Для їх очищення існують спеціальні щітки і на крайній випадок звичайна зубна щітка. Бокун зауважив, що для того, аби максимально ефективно проводити ці та інші види робіт та допомагати аграріям компанія Syngenta має власний сервіс технічної підтримки «АгроГід», що включає сервіс із налаштування протруювальних машин та перевірки якості нанесення, сервіс налаштування обприскувачів та перевірки якості ЗЗР, послуги мережі діагностичних центрів тощо.

— За допомогою наших фахівців і сервісу можна підібрати оптимальні технології внесення, перевірити стан розпилювачів та їхнього зношення, оптимальні параметри роботи оприскувача, встановити параметри та якість води. Ми використовуємо лише спеціальне сертифіковане обладнання для діагностики, розповів фахівець з технологій внесення компанії Syngenta.

Ірина Глотова

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram