Уряд має намір виконати план по держдотаціях аграріям у новому бюджеті, для чого пропонує нові види допомоги та спрощує процедуру їх отримання.

Днями уряд схвалив два нових види прямих дотацій і спростив умови участі в дійсних програмах державної підтримки. Сталося це через те, що фермери дуже повільно отримують дотації, і уряд визнав неефективність розподілу держпідтримки.

NB: Зокрема, за 10 місяців поточного року аграрії отримали лише 15,9% від запланованої на 2018 рік 6,3 млрд грн фінансової допомоги за основними програмами підтримки розвитку АПК.

Щодо новацій, то тепер українські фермери, як їх колеги в Європі, будуть отримувати пряму підтримку на кожен гектар. Поки що це буде сума в розмірі 3 тис. грн, тобто € 100.

NB: В середньому європейські фермери тільки прямих виплат отримують € 229 на гектар оброблюваних земель. Найбільше отримують фермери Мальти і Греції, де цей показник перевищує € 400. Найменше € 94 на гектар в Латвії.

Тобто в абсолютній сумі не так вже й погано. Погана новина в тому, що ця дотація має обмеження. Наш фермер зможе отримати цю підтримку лише на 20 гектарів своїх площ, тобто суму до 60 тис. гривень. Якщо врахувати той факт, що в Європі малим фермером вважається господарство навіть з 3 гектарами земель, то в Україні малі фермери зазвичай оброблять 50 гектарів. Тому уряду слід було б в майбутньому переглянути умови отримання цього виду допомоги. Чи не встановлювати обмеження за обсягом площ або надати можливість домашнім господарствам отримувати такі дотації.Додаткова умова для отримання дотація на гектар буде надаватися тільки новим господарствам, які існують не більше 3-х років. Такими, за даними Мінагрополітики, є близько 2 тис. фермерських господарств. Ця умова є мабуть певним гарантом, що підтримка дійде саме до тих, хто її найбільше потребує.

Іншою новацією є бюджетна субсидія, яку можна отримати на кожного члена фермерського господарства в розмірі 5,5 прожиткового мінімуму або трохи більше 10 тисяч грн. Загальна сума, яку можна отримати через цей вид підтримки, обмежена 30 тисячами грн на господарство, тобто розрахована на трьох її членів.

Як правило, невеликі фермерські господарства в Україні мають в своєму складі не більше 3 членів, тому на цю підтримку можуть претендувати всі 30 тисяч фермерських господарств України.

Крім абсолютно нових видів підтримки, уряд наблизив умови отримання вже існуючих компенсацій до реалій наших аграріїв. Так, сума компенсації вартості закупленого українського насіння збільшена вдвічі до 60 тис. грн.

NB: Зняті обмеження стосовно розміру земельної ділянки фермерського господарства, яке може звертатися за допомогою, і вдвічі збільшений рівень його доходу для участі в програмах до 20 млн грн.

Також важливо, що відтепер фермери кілька разів на рік мають можливість отримувати компенсацію вартості закупленого насіння і за українську техніку.

Розширили перелік банків, через які здійснюється підтримка, а також види напрямків для діяльності аграрних обслуговуючих кооперативів. Завдяки цим змінам, уряд сподівається спростити доступ до держдотацій, щоб невикористаний бюджет все ж дійшов до фермерів до кінця року. Є надія, що до кінця року уряд ще раз перегляне види дотацій аграріям.

Нещодавно керівництво Мінагрополітики висловило намір направити невикористані бюджетні кошти цієї програми на компенсацію покупки аграріями мінеральних добрив вітчизняних виробників. Це важливо зробити швидко, тому що посівна кампанія вже закінчується, а фактична забезпеченість фермерів зокрема азотними добривами, які важливі для росту рослин, становить лише 65% станом на кінець жовтня. Це найнижчий показник за останні роки.Багато фермерів впевнені, що не варто звертатися за підтримкою до держави через складність процедури підготовки та подання документів. Крім того, є побоювання, що через кілька років прийдуть перевіряючі органи і невідомо, що вони будуть перевіряти, за якими документами. Тому страх бюрократії це одна з головних перешкод наших аграріїв до держдопомоги. Час покаже чи зможе уряд бути гнучким в процедурі видачі допомоги.

За матеріалами biz.nv.ua

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram