Дорога полуниця, надлишок лохини, дефіцит черешні: яким був 2022 рік для українських виробників ягід та фруктів

Редакція GrowHow.in.ua   2022-12-20
Щоб зрозуміти цьогорічну ситуацію на ринку українських ягід та фруктів, варто розділити 2022 рік на сезони та аналізувати ситуацію у розрізі різних культур. Про це зазначив президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник, розповідаючи про результати роботи галузі у найважчий рік в історії незалежної України. GrowHow виділив основне з аналізу фахівця.

Загалом, за словами експерта, аграрний фронт впорався з кожним новим викликом. Однак, ситуація була складною і неоднорідною залежно від пори року, регіону і конкретної культури.

— Весна була, м’яко кажучи, непередбачувана і важка. На щастя, багаторічні насадження ягід та фруктів були посаджені набагато раніше. Адже одразу стало зрозуміло, що навесні нових плантацій закладати ніхто не буде через вкрай нестабільну ситуація. Виробники стикнулися з дефіцитом добрив, хімії та пакування, — зазначив Тарас Баштанник.

Аналізуючи літній період, експерт розділив його на сегменти. Він зазначив, що суниці садової на свіжому ринку цьогоріч було менше через окупацію південних регіонів. Проте і попит був менший, адже чимало людей змушені були виїхати за кордон. Фахівець констатував, що ціна на полуницю була не низька, через що ягоду фактично не заморожували.

— По ціні суниця садова цьогоріч була десь на 40-45% дорожчою, ніж рік тому. Загалом сезон для виробників цієї продукції, які ведуть господарство на території, підконтрольній Україні, був непоганим. Проблеми мали ті, хто працював «з того боку». Я спілкувався з колегами, які мають плантації в окупованих регіонах. Вони свій урожай збирали, продавали. Він їхав до Криму, можливо і далі. Продавали «за копійки» — 20 гривень за кілограм суниці. Це нижче або ж приблизно на рівні собівартості. По всій Україні середня ціна на суницю садову цьогоріч була 50 гривень за кілограм, — розповів Тарас Баштанник.

Щодо ринку лохини, то, як зазначив президент УПОА, окупація територій ніяк не позначилася на балансі цієї ягоди. Її майже не вирощують у південних та східних областях. Урожай лохини в Україні цьогоріч був щедрим — на 30-40% вищим від прогнозів. Це мало і негативний бік — перенасичення ринку ягодою через знижений внутрішній попит.

— На ринку лохини цього року було дуже багато. В цьому немає нічого дивного. Лохина — це вже «народна» масова ягода і кінцева ціна 50-60 гривень за кілограм — це майбутнє найближчих років, — прокоментував Тарас Баштанник.

Черешні, натомість, цьогоріч було мало. Основний гравець ринку — Мелітополь — не зміг реалізувати продукцію в Україні через тимчасову окупацію. Інші ж регіони, до прикладу, Вінниччина та Чернівці, навіть не склали ціни на ягоду.

— Я досі не знайшов відповіді для себе, чому так сталось. Черешні цього року було мало. Також не можна сказати, що вона була неякісна. Для себе я пов’язую все це з тим, що цьогоріч черешня підійшла дещо пізніше, тоді, коли на ринку було все: і лохина, і малина, і суниці. Тому черешні, ніби, не було дуже багато, але і ціни на неї також не було, — додав президент УПОА.

Деякі ж виробники малини змогли цього року досить вигідно продати урожай. Особливо ті, хто вирощували літні сорти ягоди і збирали її в липні-серпні. Український внутрішній ринок малини невеликий, тому левова частка цих ягід йде на експорт, а на міжнародних ринках, в першу чергу, європейських, були дуже високі ціни.

Тарас Баштанник акцентував на тому, що у жовтні по всій Україні почалися відключення електроенергії. Тож виробники почали швидко вивозити заморожену малину, не дивлячись на ціну. Відтак інколи доводилось продавати продукцію за дуже низькою вартістю.

— Стосовно замороженої малини є ще один фактор. Найближчим часом очікується сильне затишшя на ринку заморожених ягід у зв’язку з наближенням Різдва та Нового року. Тому ринок завмре щонайменше на 1,5 місяці. І від цього українцям не легше. Залишки, які є, вивезти нікуди. І з електроенергією, мені чомусь здається, простіше найближчим часом не буде, — зауважив фахівець.

На ринку яблук цьогоріч була та ж проблема, що й кілька попередніх років — перевиробництво. За словами Баштанника, сьогодні в Україні величезна кількість цієї продукції, яка не відповідає експортним вимогам. До того ж, Україна останні роки досить успішно розвивала ринки Сходу та Азії. Нині ж вони фактично не доступні, адже йдеться про морську логістику. Відтак з яблуками виник додатковий клопіт — відсутність ринку збуту.

— Крім того, в України з’явився конкурент з дешевими якісними яблуками. Це Молдова. Її «забанили» — тепер вона не мають права постачати до росії. Враховуючи це все, з яблуками нині ситуація невесела. Буде невесело і далі. Багато людей навіть викорчовують садки. Дехто яблука так і не зібрав, — розповів президент УПОА.

З переробкою ситуація також не позитивна. У цій галузі вже давно спостерігаються довжелезні черги. До того ж, яблучний концентрат не дуже поспішають робити, незважаючи на те, що український концентрат має гарну якість.

— Сьогодні ж слід враховувати ще й недешеву логістику. Справа в тому, що той самий транспорт, який возить яблучний концентрат, возить і олію, і паливо-мастильні матеріали. На них попит і ціна такі, що з концентратом порівнювати навіть не варто. На сьогодні логістика стала дорожчою втричі. Тож чим дешевший продукт, тим менш вигідно його везти, — додав Тарас Баштанник.

Підсумовуючи, експерт зазначив, що площі плодово-ягідних насаджень цього року не скорочувались, але і не з’являлося нових. Динаміка збільшення площ в 4-5 разів менша, ніж минулого року. Президент УПОА переконаний, що далі ситуація в агробізнесі залежатиме безпосередньо від ходу війни. Якщо вона закінчиться швидко — фермерам буде легше. Якщо ні — ситуація нагадуватиме цей рік.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram