Зростання викидів в атмосферу, створення парникового ефекту і пов’язані з цим негативні кліматичні зміни традиційно асоціюються з гірничо-металургійною промисловістю та енергетикою ХХ століття. Хоча зараз до серйозного джерела парникових газів відносять також сільське господарство. Про це пише УкрАгроКонсалт.

NB: За даними Міжурядової комісії зі зміни клімату (IPCC), за підсумками 2010 року на сільське і лісове господарство припадало 24% парникових викидів (2 місце).

З 1990 по 2010 рік глобальні викиди в сільському господарстві збільшилися на 8%. За прогнозами, до 2030 року вони зростуть на 15% вище за рівень 2010 року.



Об’єднані викиди топ-20 м’ясних і молочних компаній світу перевищують викиди ПГ цілого ряду країн, таких як Німеччина, Канада, Австралія або Великобританія. Разом з цим, п’ять найбільших м’ясомолочних корпорацій (JBS, Tyson, Cargill, Dairy Farmers of America і Fonterra) вже відповідають за більший обсяг щорічних викидів парникових газів, ніж ExxonMobil, Shell або BP, відзначається в звіті міжнародного Інституту сільського господарства і торговельної політики (Institute for Agriculture and Trade Policy IATP), опублікованому 18 липня 2018 р.

Основними структурними джерелами викидів парникових газів від сільського господарства є:

  • вирощування сільськогосподарських культур;
  • тваринництво і збезлісення.

Ця оцінка не включає CO2, який екосистеми видаляють з атмосфери шляхом скорочення вуглецю в біомасі, мертвій органічній речовині і ґрунтах, що становить приблизно 20% викидів з цього сектора.

Більшість пов’язаних із сільським господарством викидів відбуваються в вигляді метану (CH4) і закису азоту (N2O).

NB: Найбільшими джерелами викидів є гази великої рогатої худоби і природні або синтетичні добрива, які в сукупності «забезпечують» 65% викидів.

Меншими джерелами є: гній, вирощування рису, спалювання рослинних залишків та використання палива на фермах.

Так, за оцінкою Climate Watch, в 2017 році частка України в глобальному викиді парникових газів становить 0,86%, більшу частину з яких «забезпечила» енергетика. Але на українську промисловість припадало тільки 0,03%, а на сільське господарство вже 0,07%.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram