Після розгортання повномасштабної війни росії проти України, загарбникам таки вдалося пустити дніпровську воду в окупований Крим. Вони традиційно зробили це у свій варварський спосіб — із порушенням усіх технічних норм. Тепер можуть виникнути проблеми не лише на півострові, а й на тимчасово окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей. Директор Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк розповів чим загрожує саме така форма подачі води.

Технічні нюанси

Після захоплення Криму росіянами, Україна перекрила постачання води з Дніпра на півострів. У лютому 2022 р. окупанти захопили головну споруду Північно-Кримського каналу — Каховську ГЕС — та всі гідротехнічні споруди, які регулювали постачання води в Крим.

Згодом росіяни зруйнували тимчасову дамбу, автомобільний міст та головну перегородку каналу, щоби “пустити” воду. Утім, зробили це не через метод насосних станцій, як було до окупації півострову, а просто відчинили шлюзи, щоб вода йшла самотоком.

— Північно-Кримський канал — це система гідротехнічних споруд, і просто “пустити” ним воду недостатньо. росіяни почали подачу води будь-якого регулювання, з порушенням водоохоронного законодавства та правил експлуатації, — зазначив Михайло Яцюк.

Фахівець зауважив, що за рахунок правильної побудови Північно-Кримського каналу і природних особливостей вода може йти сапомлином до Джанкоя.

Загалом канал має близько 400 км довжини і поділений на три частини:

  • Перша протікала від Каховського водосховища до тимчасової дамби біля адмінкордону. Вона забезпечувала херсонців водою.
  • Друга йшла від півночі до центру Криму на перетині з річкою Салгир. Вона не працювала і була у занедбаному стані.
  • Третя прямувала до східної частини півострова і нею перекидалась вода з гір до різних міст.

Тобто, не експлуатувалася лише одна частина каналу, яку окупанти в екстреному порядку, невідомо як, приводили до ладу.

За словами науковця, за правилами експлуатації, пускати воду треба раніше середини або навіть наприкінці березня. На більшості своєї довжини Північно-Кримський канал має земляне русло. Оскільки пуск води зробили значно раніше і без технічної підготовки — це призвело до величезної кількості загроз.

Шкода для здоров’я та області без зрошення

Потрапляння води в непідготовлений канал принесло більше шкоди, ніж користі. Зокрема, через незадовільний стан гідротехнічних споруд почалося руйнування самого каналу.

— Внаслідок цього відбулося підтоплення. Оскільки немає контролю над регулюванням стоку, відсутнє правильне управління ресурсами. Це призводить до низької якості води, що провокує величезну загрозу для здоров’я людей, — наголосив Михайло Яцюк.

Експерт додав, що вода в Північно-Кримському каналі береться з Каховського водосховища. Його корисної ємкості недостатньо для неконтрольованого забору води. До того ж, до Каховського водосховища підв’язані сільськогосподарський і соціальний комплекси. Крадіжка води звідти йде в безпрецедентних масштабах, що загрожує водозабору та постачанню води для пиття населенню та зрошенню у Херсонській та Запорізькій областях.

Під загрозою АЕС

Ще однією загрозою із неконтрольованим забором води з Каховського водосховища може стати проблема охолодження ядерних реакторів Запорізької атомної електростанції. Така ситуація може виникнути, якщо у водосховищі критично знизиться рівень води.

Паралельно з цим може додатися ще низка екологічних проблем. Якщо утвориться мілководдя, у літній період, внаслідок перегрівання води почнеться цвітіння синьо-зелених водоростей, наслідком чого стане погіршення якості води.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram