Чи збільшився рівень доходів агрономів в Україні під час війни? — дослідження Agrohub

Рівень повного доходу агрономів (заробітна плата + бонуси) в кінці 2022 року збільшився на 9-55% залежно від посади та компанії — проти березня 2021 року. Таке зростання більшою мірою пов’язане зі зміною системи бонусування, що була прийнята ще до початку повномасштабної війни.

Це дані з кадрового дослідження українського аграрного ринку HR360 Benchmarking, проведеного компанією Agrohub, у якому загалом взяли участь 6 великих і середніх агрохолдингів із сумарним земельним банком понад 1,5 млн га.

Агрономічну службу досліджували у розрізі кожної з посад, що розподіляються за рівнем відповідальності: головний, провідний та лінійний агрономи. Також суттєво на рівень доходу впливає рівень навантаження — кількість гектарів, за яку відповідає той чи інший агроном. У 2022 медіана заробітної плати (без бонусів) виглядає так: для головного агронома вона становить 61,5 тис. грн, для провідного — 35,7 тис. грн, і для лінійного агронома — 22,4 тис. грн.

Проти 2021 року відбулося зростання (+15%) зарплатної медіани, що було реалізовано ще до початку повномасштабної війни або вже наприкінці року.

Відбулося і певне зростання бонусів серед агрономів, на розмір яких впливає багато чинників: система бонусування, що впроваджена в компанії, посада та виконання KPI тощо. Щодо розміру бонусів, то станом на 2022 рік лінійний агроном, виконавши KPI, у середньому може розраховувати на річний бонус розміром 2-3 місячні оклади, провідний — більше ніж 4 оклади, а головний — приблизно 8.

— Це дослідження передусім показало силу та стійкість компаній, які протягом 2022, незважаючи на труднощі, демонстрували приклад потужної соціальної допомоги співробітникам та навіть підвищили рівень їхнього доходу. На сьогодні є певна турбулентність у планах — не зрозуміло, як буде розгортатися ситуація через складнощі військового часу, але компанії все одно мають намір збільшувати зарплату та бонуси впродовж 2023 року, — коментує Дмитро Лєбєдєв, керівник Agrohub HR360 Benchmarking.

Також дослідження охопило систему пільг в українських агрокомпаніях. Найпоширенішою з них, беручи до уваги постійні переміщення агрономів між полями, є службове авто або компенсація пального та обслуговування власного – цим забезпечені орієнтовно 85% агрономів. 70% забезпечені принаймні разовим харчуванням та 100% мають право пільги на житло, утім реалізація цього залежить від конкретних потреб спеціаліста у релокації, що розглядає компанія в кожній конкретній ситуації. 99% агрономів мають доступ до навчання — ця пільга розповсюджена найбільше саме серед агрономів, як порівняти з іншими групами посад.

З огляду на те, що дослідження проводили протягом 2022 року, варто зазначити про вплив війни. Компанії продовжили надавати авто, житло та харчування, навіть збільшивши на це бюджет в умовах масштабної релокації співробітників, та додатково надаючи гуманітарну допомогу. Проте у перші півроку багато агробізнесів поставили на паузу певні пільги, наприклад навчання, видачу кредитів та позик, а від деяких відмовилися зовсім, зокрема від медичного страхування.

Довідка:

Компанія Agrohub два роки поспіль проводить кадрове дослідження Agrohub HR360 Benchmarking українського аграрного ринку, в якому 2022 року взяли участь 6 великих і середніх агрохолдингів із сумарним земельним банком понад 1,5 млн га. Дослідження охопило всі категорії польового й непольового персоналу й продемонструвало різні аспекти функціоналу щодо кожної посади, рівень доходу та забезпеченість пільгами тощо.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram