Просте питання: Як вплине дисконтування довгострокової грошової заборгованості на 75% сільгоспчастки і чи не втратить платник ЄП групи 4 свій податковий статус?
Особливості дисконтування ми розглянемо в іншій публікації. А зараз тільки про бухгалтерський облік дисконтів і вплив облікових показників на розрахунок сільгоспчастки.
Дисконт за довгостроковою кредиторською заборгованістю:
- Дт 50, 63 тощо Кт 733 — на першу дату балансу;
- Дт 952 Кт 50, 63 тощо — на наступну дату балансу.
Дисконт за довгостроковою дебіторською заборгованістю:
- Дт 952 Кт 18 тощо —на першу дату балансу;
- Дт 18 тощо Кт 733 — на наступну дату балансу.
NB: Як бачимо, дисконт на кожну дату балансу за різними видами заборгованості гойдається між витратами та доходами, як на гойдалці. Тобто, всі наведені доходи і витрати є тимчасовими протягом строку обліку заборгованості.
З наведених записів видно, що залежно від періоду доходи за дисконтами можуть виникати як за кредиторською, так і за дебіторською заборгованістю – на субрахунку 733. Надалі сума доходу на цьому субрахунку списується на фінансовий результат: Дт 733 Кт 793.
Чи включаються ці доходи до розрахунку сільгоспчастки?
Розрахунок частки роблять в Розрахунку, форма якого затверджена Наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 р. № 772. В рядку 2 Розрахунку відображається загальна сума кредитових оборотів субрахунків 791, 792, 793, 794. Таким чином, дохід від суми дисконту потрапляє в розрахунок сільгоспчастки. Фактично сума цього доходу збільшує частку доходу, який не належить до доходу від реалізації сільгосппродукції власного виробництва. А тому зменшує сільгоспчастку.
Але далі в підрядках рядка 3 Розрахунку наведені окремі доходи, які зменшують загальний дохід, наведений в рядку 2. Фактично там наведено різноманітні доходи випадкового, разового характеру — від отриманої бюджетної дотації, продажу іноземної валюти, від первісного визнання сільгосппродукції та зміни вартості активів, від реалізації основних засобів, які перебували на балансі підприємства більше 24 місяців до місяця, в якому здійснюється їх продаж, від списаної кредиторської заборгованості по закінченні строку позовної давності, сума доходу від курсової різниці за зобов’язаннями по кредитах (позиках), відсотках в іноземній валюті.
NB: Як бачимо, суми дисконтів тут немає. Тому дохід від суми дисконту, повторимося, впливає на зменшення сільгоспчастки, і може послужити причиною втрати платником ЄП групи 4 свого податкового статусу.
Чи можна від цього якось уберегтися?
Порада банальна. Уберегтися можна не маючи довгострокових заборгованостей. Хоча в такому вигляді порада нікому не цікава.
Інша порада краща, але виконати її складніше. Потрібно звернутися до Мінагрополітики з проханням внести зміни до Розрахунку сільгоспчастки, доповнивши підрядком до рядка 3, в якому навести доходи від дисконтів. На жаль, навряд чи вдасться встигнути виконати цю пораду стосовно звітності за 2020 рік. Нагадаємо, платники ЄП групи 4 мають подати звітність, у складі якої подається і Розрахунок сільгоспчастки, до 20 лютого 2020 року.
Але ж щонайменше вдасться встигнути до подання звітності вже на наступний, 2021 рік.
Або можна спробувати вирішити це питання в ручному режимі. Таке вирішення не є законним, але в умовах нашої країни воно інколи спрацьовує. Приміром, Мінагрополітики і податкова можуть видати спільний лист, яким дозволити виключати суми доходів від дисконтів з загальної суми доходів для розрахунку частки. Наприклад, зазначати такі суми в підрядку 3.6 чи якомусь іншому. У всякому разі, можна спробувати звернутися, попросити шановані міністерства.
Звісно, незаконно. Але ж що робити?
Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram