Просте питання: Як вплине дисконтування довгострокової грошової заборгованості на 75% сільгоспчастки і чи не втратить платник ЄП групи 4 свій податковий статус?

Особливості дисконтування ми розглянемо в іншій публікації. А зараз тільки про бухгалтерський облік дисконтів і вплив облікових показників на розрахунок сільгоспчастки.

Дисконт за довгостроковою кредиторською заборгованістю:

  • Дт 50, 63 тощо Кт 733 на першу дату балансу;
  • Дт 952 Кт 50, 63 тощо на наступну дату балансу.

Дисконт за довгостроковою дебіторською заборгованістю:

  • Дт 952 Кт 18 тощо на першу дату балансу;
  • Дт 18 тощо Кт 733 на наступну дату балансу.

NB: Як бачимо, дисконт на кожну дату балансу за різними видами заборгованості гойдається між витратами та доходами, як на гойдалці. Тобто, всі наведені доходи і витрати є тимчасовими протягом строку обліку заборгованості.

З наведених записів видно, що залежно від періоду доходи за дисконтами можуть виникати як за кредиторською, так і за дебіторською заборгованістю – на субрахунку 733. Надалі сума доходу на цьому субрахунку списується на фінансовий результат: Дт 733 Кт 793.

Чи включаються ці доходи до розрахунку сільгоспчастки?

Розрахунок частки роблять в Розрахунку, форма якого затверджена Наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 р. № 772. В рядку 2 Розрахунку відображається загальна сума кредитових оборотів субрахунків 791, 792, 793, 794. Таким чином, дохід від суми дисконту потрапляє в розрахунок сільгоспчастки. Фактично сума цього доходу збільшує частку доходу, який не належить до доходу від реалізації сільгосппродукції власного виробництва. А тому зменшує сільгоспчастку.

Але далі в підрядках рядка 3 Розрахунку наведені окремі доходи, які зменшують загальний дохід, наведений в рядку 2. Фактично там наведено різноманітні доходи випадкового, разового характеру від отриманої бюджетної дотації, продажу іноземної валюти, від первісного визнання сільгосппродукції та зміни вартості активів, від реалізації основних засобів, які перебували на балансі підприємства більше 24 місяців до місяця, в якому здійснюється їх продаж, від списаної кредиторської заборгованості по закінченні строку позовної давності, сума доходу від курсової різниці за зобов’язаннями по кредитах (позиках), відсотках в іноземній валюті.

NB: Як бачимо, суми дисконтів тут немає. Тому дохід від суми дисконту, повторимося, впливає на зменшення сільгоспчастки, і може послужити причиною втрати платником ЄП групи 4 свого податкового статусу.

Чи можна від цього якось уберегтися?

Порада банальна. Уберегтися можна не маючи довгострокових заборгованостей. Хоча в такому вигляді порада нікому не цікава.Інша порада краща, але виконати її складніше. Потрібно звернутися до Мінагрополітики з проханням внести зміни до Розрахунку сільгоспчастки, доповнивши підрядком до рядка 3, в якому навести доходи від дисконтів. На жаль, навряд чи вдасться встигнути виконати цю пораду стосовно звітності за 2020 рік. Нагадаємо, платники ЄП групи 4 мають подати звітність, у складі якої подається і Розрахунок сільгоспчастки, до 20 лютого 2020 року.

Але ж щонайменше вдасться встигнути до подання звітності вже на наступний, 2021 рік.

Або можна спробувати вирішити це питання в ручному режимі. Таке вирішення не є законним, але в умовах нашої країни воно інколи спрацьовує. Приміром, Мінагрополітики і податкова можуть видати спільний лист, яким дозволити виключати суми доходів від дисконтів з загальної суми доходів для розрахунку частки. Наприклад, зазначати такі суми в підрядку 3.6 чи якомусь іншому. У всякому разі, можна спробувати звернутися, попросити шановані міністерства.

Звісно, незаконно. Але ж що робити?

Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram