Минулого року с/г виробники щомісяця отримували в середньому $1,71 млрд надходжень від реалізації продукції. З початку повномасштабної війни виручка скоротилася в середньому до $950 млн на місяць. Таким чином, кожного місяця аграрії недоотримують щонайменше $760 млн надходжень, що в річному еквіваленті складає $9,1 млрд. Про це повідомили в УКАБ.
Перш за все недоотримання коштів спричинене блокадою українскьких морських портів. За словами гендиректора УКАБ Романа Сластьона, розблокування та налагодження експорту через морські порти України є одним з найголовніших інструментів вирішення ситуації для агросектору.
— Проте очевидно, що на відновлення та досягнення значних обсягів експорту через порти Одеської області потрібен буде певний час, щоб відновити суднопотік. Крім того, не виключені подальші атаки росії, зрив угоди та повторна блокада портів, — наголосив Роман Сластьон.
Водночас аграрії вже розпочинають підготовку до посіву озимих культур. Активний посів ріпаку розпочнеться вже за тиждень, пшениці та інших зернових — через місяць. Для закупівлі матеріалів та виконання посівних робіт потрібні кошти, яких наразі немає. За словами Романа Сластьона, в цій ситуації є сподівання, що Уряд із допомогою міжнародних партнерів віднайде можливості для запровадження програми фінансування через механізм банківського кредитування та інші фінансові інструменти.
— Відповідна програма фінансування діяла навесні під посів ярих культур 2022 року. Тоді аграрії залучили 30 млрд грн кредитних коштів під державні портфельні гарантії і змогли засіяти майже всі площі на контрольованій території України. Проте, програма діяла лише до 31 травня 2022. Без відновлення цієї програми аграрії не зможуть провести посів під урожай 2023 року, — відзначив експерт.
Роман Сластьон додав, що це матиме вкрай негативні наслідки як для самих с/г виробників, їх найманих працівників, майже 7 млн орендодавців земельних ділянок, так і для економіки у цілому.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram