Через експортні “схеми” бюджет України міг втратити майже 5 млрд грн — розпочато досудове слідство

Через ухилення від сплати податків, порушення валютного законодавства окремими експортерами аграрної продукції, до бюджету України не надходять значні суми податків та виводяться кошти за кордон через неповернення валютної виручки. Про це повідомили у Бюро економічної безпеки України (БЕБ).

Аналітики БЕБ встановили, що у серпні-вересні 2022 р., з митної території України відправлено на експорт майже 12 млн тонн зернових культур та олії. Орієнтовна вартість цих товарів складає 137 млрд грн. З них близько 4 млн тонн агропродукції експортується підприємствами-оболонками, тобто тими, які фактично ведуть діяльність лише на папері.

Такі компанії не мають основних засобів та трудових ресурсів, а також підтвердження придбання експортованого товару. Їхні службові особи не звітують або подають звітність не в повному обсязі. Також вони часто перебувають в переліку ризикових платників ДПС тощо. Співробітники БЕБ виявили ймовірні втрати бюджету від несплати податків декількома підприємствами, що експортували агропродукцію сумнівного походження, в розмірі 4,8 млрд грн.

— Ці підприємства експортують аграрну продукцію без відповідного відображення у податковій звітності. Це свідчить про проведення операцій з легалізації товарів невстановленого походження. Відповідно, експортована продукція ймовірно закуповується у населення за готівку та жодним чином не оприбутковується. Це може свідчити про те, що згадані підприємства можуть використовуватись для документального оформлення операцій з експорту тіньової продукції та неповернення валютної виручки на суму близько $1,8 млрд, — зазначили у БЕБ.

Аналітики бюро також встановили, що суттєва частина компаній-нерезидентів, на адресу яких експортується зерно, мають ознаки ризиковості. Наприклад, є фігурантами кримінальних проваджень щодо повернення агропродукції та визнання відсутнім права власності, перебувають в статусі «ліквідації», пов’язані з громадянами України тощо.

— Одними із завдань БЕБ є аналіз ризиків та оцінка загроз економічній безпеці держави. Згадані дії трейдерів призводять до тінізації економіки та ненаповнення бюджету. Ці компанії фактично виводять капітал з України, що стримує розвиток економіки та заважає зміцненню національної валюти. Все це шкодить економічній безпеці України, — прокоментував заступник директора БЕБ Олександр Кучеренко.

Детективи БЕБ розпочали досудове розслідування у кримінальному проваджені за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора України. Наразі спільно із співробітниками ДМС та СБУ здійснюють огляд продукції, встановлюють законність її походження, перевіряють наявність документів для експортних операцій.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram