До 2012 року в Україні були одні із найсуворіших умов вирощування технічної коноплі. Так, плантації конопель потрібно було охороняти спеціальними загонами, що у структурі собівартості продукції становило 30%. Площі під коноплями в Україні знизилися до 270 га. Та у серпні 2012 року Кабмін прийняв постанову, згідно якої умови вирощування конопель з вмістом тетрагідроканнабінолу до 0,08% спростилися. В результаті, до 2016 року посівні площі в Україні були збільшені до 4-4,5 тис. га, а кількість суб’єктів, які займались вирощуванням, збільшилась до 15-20. Про це пише АгроЮг.

Сьогодні процедури для конопляної справи значно спрощені. Постановою Кабінету Міністрів від 6 квітня 2016 року №282, яка сьогодні є нормативною, прописано вимоги до вирощування коноплі. Ця постанова передбачає всі необхідні кроки, які треба виконати, щоб займатись конопляною справою. Про це зазначив у своєму виступі зазначив Віктор Кабанець, директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН України під час конференції «Український трав’яний агробізнес».

Передусім, господарству необхідно отримати ліцензію на вирощування коноплі.

Основними вимогами для отримання ліцензії є:

 • кадри (керівник, спеціалісти);
 • довідка закладу охорони здоров’я про відсутність психічних розладів у працівників;
 • довідка МВС про відсутність у працівників не знятої чи не погашеної судимості;
 • дозвіл Національної поліції на використання об’єктів і приміщень;
 • копія документа, що підтверджує право власності на об’єкти на яких провадиться дана господарська діяльність;
 • відомості про стан матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання;
 • копія паспорта керівника здобувача ліцензії.

Кабанець зазначає, що отримати ліцензію не важко, а вартість ліцензії на вирощування конопель посівних символічна декілька тисяч гривень. Головне мати ринки збуту.

— Якщо вже є бажаючі, які хочуть у 2020 році у квітні сіяти коноплі, то приступити до оформлення ліцензії потрібно не пізніше початку вересня. В іншому випадку можуть виникнути певні проблеми у зборі деяких документів для того, щоб легально, законно можна було посіяти цю культуру у наступному році, — зауважив директор Інституту.

Він зазначив, що на сьогодні Кабмін свої повноваження довірив Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, яка розташована в місті Київ.

— Ця служба надає ліцензію на вирощування коноплі, контролює обіг, надає квоту і таке інше. Окрім цього, є асоціація «Українські технічні коноплі», яка допомагає в отриманні ліцензії, в оформленні, курируванні цієї справи. Також можна звернутися за допомогою до спеціалізованих інститутів, розказав науковець.

Основними вимогами для провадження діяльності є:

 • ліцензія;
 • дозвіл Національної поліції на використання об’єктів і приміщень;
 • квота на об’єми провадження;
 • використання насіння сортів внесених до Державного реєстру сортів рослин України, не нижче II репродукції;
 • сертифікат на насіння;
 • звіти про посів, збирання та знищення рослинних залишків;
 • для насінницьких посівів проведення експертного аналізу на вміст ТГК.

Експерт наголошує на тому, щоб у 2020 році провести посів коноплі, треба написати та подати заяву для отримання квоти, де буде вказано на якій площі господарство вирощуватиме цю культуру. Таку заяву треба подати до 15 листопада кожного року, а для цього необхідно мати ліцензію.

Також важливим питанням перед посівом є насіння. Виробничник зобов’язаний сіяти тільки те насіння, сорти яких внесені до Державного Реєстру сортів України і які не нижче другої репродукції.

— Ці сорти проходять певну перевірку на рівні держави. Держава знає, що в них апріорі не може бути завищеного вмісту тетрагідроканнабінолу. А чому не нижче другої репродукції, тому що коноплі відносяться до культур перехреснозапильних, і в процесі культивування відокремлюються чоловічі та жіночі особини. На сьогоднішній день селекціонерами практично створено однодомну культуру, але все одно в процесі еволюції чоловічі особини проявляються. Це ускладнює збиральні процеси, технологічне вирощування, переробку, і поряд з цим збільшується вміст тетрагідроканнабінолу. Я рекомендую сіяти коноплі першої репродукції, акцентує Кабанець.

 Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram