Після заборони використання препаратів на основі хлорпірифосу, аграрії щорічно додатково витрачатимуть 2,5 млрд грн. Такі підрахунки провели фахівці УКАБу.

В Україні препарати на основі хлорпірифосу використовуються для обробки посівів більшості культур на загальній площі близько 5 млн га (з урахуванням кратності обробітків). Вартість захисту 1 га такими препаратами близько 270 грн. Ефективні альтернативні препарати, не з фосфорорганічної групи, коштуватимуть значно дорожче.

Для прикладу, препарати на основі хлорантраніліпролу з аналогічною високою ефективністю дії обійдуться аграріям в 770 грн/га. Таким чином, здорожчання інсектицидного захисту в собівартості виробництва складе додатково 500 грн/га. Як результат  заміна хлорпірифосу обійдеться в додаткові 2,5 млрд грн витрат щорічно, — кажуть в УКАБі.

Важливо також врахувати й те, що при забороні хлорпірифосу зросте попит на альтернативні препарати, який може спричинити дефіцит та стрімкий ріст цін на них. Така ситуація ще більше відобразиться на зростанні витрат аграріїв.

— Використання хлорпірифосу зменшує пестицидне навантаження, оскільки дозволяє уникнути як мінімум однієї додаткової обробки культур інсектицидами інших класів. Знижувати “екологічну планку” в сфері захисту рослин ні в якому разі не можна, тому мови про заборону препаратів на основі хлорпірифосу і бути не може— лише закликаємо дотримуватися регламентів під час внесення засобів захисту, — зазначила Ольга Кухар, координаторка комітету захисту рослин УКАБ.

Нагадаємо, що 1 січня 2022 року набирає чинності Наказ МОЗ “Про затвердження максимально допустимих рівнів вмісту хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській продукції та харчових продуктах та Змін до Гігієнічних нормативів і регламентів безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів”. Цим документом зменшили максимально допустимі рівні вмісту хлорпірифосу і хлорпірифос-метилу в сільськогосподарської продукції та харчових продуктах до 0,01 мг/кг (мг/л) — такі норми встановлені в ЄС.

NB: Дослідження Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя МОЗ України показали, при дотриманні регламентів під час застосування препаратів на основі хлорпірифосу українські агровиробники можуть гарантувати, що залишки цієї діючої речовини не перевищать 0,01 мг/кг, а отже відповідатимуть вимогам ЄС для імпорту сільгосппродукції.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram