Тільки на початку четвертого кварталу 2018 року агровиробники нарешті освоїли перший мільярд бюджетних дотацій із запланованих на 2018 рік — 6,3 млрд грн. Рівень освоєння бюджетних коштів в цілому по бюджетних програмах підтримки розвитку сільського господарства на відповідну дату становить лише близько 27%, такі цифри навів завідувач відділу податково-бюджетної політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш.За його словами, рівень освоєння бюджетних коштів за окремими бюджетними програмами підтримки суттєво відрізняється, проте практично по кожній є недостатній.

Дві бюджетні програми — 2801580 «Фінансова підтримка сільгоспвиробників» (в частині компенсації вартості сільгосптехніки та обладнання) та 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення садів, виноградників та ягідників» (в частині компенсації витрат на садивний матеріал) стали найбільш затребуваними програмами — освоєні за цими програмами кошти займають третину в загальному обсязі отриманих у 2018 році сільгосптоваровиробниками бюджетних ресурсів.

Натомість дві найбільш важливі програми фінансової підтримки, за якими передбачено майже 80% загального обсягу бюджетних дотацій — 2801540 «Підтримка галузі тваринництва» та 2801230 «Підтримка фермерських господарств» — відзначаються вкрай низькими показниками освоєння. Особливо це стосується програми підтримки фермерів, за якою рівень освоєння становить менш як 2%. Практично всі напрями цієї програми у поточному році не спрацювали і потребують коригування, зауважив експерт.Рівень освоєння коштів у розрізі окремих напрямів ключової бюджетної програми 2801540 «Підтримка галузі тваринництва», на яку припадає 63,5% загальних обсягів бюджетної підтримки розвитку аграрного сектора у 2018 році, також суттєво різниться, зазначив Леонід Тулуш. Зокрема, за напрямом «Дотації за утримання корів» вже виплачено більш як половину річного обсягу і очікується практично повне освоєння за результатам року. Рівень освоєння бюджетних коштів за програмами «Дотації за молодняк», «Часткове відшкодування вартості племінних тварин», «Часткове відшкодування вартості збудованих об’єктів» поки коливається у діапазоні 18-20% і навряд чи наблизиться до 100% за результатами року.

Напрями «Компенсація відсотків по кредитах» та «Компенсація вартості об’єктів, профінансованих за рахунок банківських кредитів» не спрацювали — в першу чергу через специфічні умови отримання бюджетних ресурсів.

Варто також відзначити, що темпи освоєння ресурсів бюджетних програм підтримки за останні два місяці є невисокими, що створює загрози для річних показників, зауважив експерт. Зокрема, із середини вересня по середину жовтня було освоєно лише 200 млн грн дотацій — 3,2% від запланованого річного обсягу.

Низький рівень освоєння бюджетних ресурсів підтримки у 2018 році пояснюється кількома причинами.

— З одного боку, недосконалістю механізмів розподілу бюджетних коштів — дається взнаки тривала відсутність практики функціонування бюджетних програм підтримки. Адже 2008 рік став останнім, в якому обсяги підтримки були досить значимими і перевищували 1 млрд дол. США по факту. З іншого — інертністю суб’єктів, на яких уряд зробив акцент при наданні державної фінансової підтримки, — наголосив Леонід Тулуш.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram