Минулий рік, за оцінками міжнародних експертів, видався непростим для агрохімічного бізнесу. На тлі слабкої світової економіки глобальний ринок засобів захисту рослин також залишався повільним. Згідно зі статистичними даними, світовий ринок ЗЗР у попередньому 2017 році після продажу був непоганий — світові обсяги продажу препаратів досягли 61 530 млрд доларів, збільшившись на 2,6% в річному еквіваленті порівняно з 2016 роком. А ось в 2018-му тенденції зростання пішли на спад.

У всьому світі спостерігалося скорочення реєстрації та виведення на ринок нових ЗЗР, тоді як низка продуктів піддавалася різним атакам (гліфосат, дикамба, неонікотиноїдні інсектициди і хлорпірифос).

Дикамба

31 жовтня 2018 року Агентство з охорони навколишнього середовища США оголосило про продовження реєстрації дикамби до 20 грудня 2020 року, що в підсумку дає для виробників спірної речовини перепочинок.

NB: Дикамба була створена Velsicol Chemical Corporation з США в 1961 році як селективний і системний гербіцид для захисту сходів злакових культур, що використовується для боротьби з більш ніж 200 видами широколистих бур’янів, в основному, для використання в Північній Америці.

Оскільки в останні роки стійкість до бур’янів зростає, відповідно, з’явився спосіб застосування «нові ознаки + гербіцид» для бавовнику та сої. Нові риси дозволяють пряме обприскування дикамбою сільськогосподарських культур без будь-якої шкоди для них, але при цьому сегетальна рослинність знищується.



Однак висока летючість дикамби, особливо в умовах високих температур, може привести до зносу препарату, що призводить до пошкодження культур, нестійких до дикамби.

Саме з цієї причини в останні два роки дикамбу переслідували невдачі в США.

У 2017 році до арканзаської державної ради з рослинництва надійшло близько 1000 скарг на дикамбу. У відповідь орган прийняв тимчасове рішення про заборону продажу та використання дикамби.

У тому ж році в Міссісіпі, Міссурі, Північній Дакоті і Теннесі були також подані скарги на збиток, нанесений дикамбою. Фермери вимагають тимчасової заборони на продукти з дикамбою до того часу, поки не будуть прийняті захисні заходи для запобігання шкоди.

Відтоді кампанії проти дикамби не припиняються. Всі штати США затвердили обмеження на використання продуктів з цією речовиною, тому майбутнє дикамби тепер дуже невизначене.

Водночас продовження реєстрації дикамби в США свідчить про визнання дикамби, як важливого засобу захисту врожаю, який наразі є незамінним.

Після оголошення про продовження реєстрації дикамби, Bayer, Syngenta та Corteva Agriscience, які є основними гравцями на ринку продуктів з цією речовиною, висловили свій намір зробити акцент на різних навчальних заходах, щоб допомогти користувачам мінімізувати потенційний ризик при застосуванні дикамби.

NB: У 21 столітті метод застосування «ГМО + гербіцид» став основним напрямом профілактики і боротьби зі стійкими бур’янами, а також дає деяку надію для дикамби.

Навіть якщо реєстрація дикамби в США не буде продовжена після закінчення терміну її дії в 2020 році, такі продукти, ймовірно, як і раніше будуть мати великий потенціал на ринку ГМ-культур Південної Америки.

Неонікотиноїдні препарати

Відтоді, як у 2013 році ЄС суворо обмежив використання трьох неонікотиноїдних інсектицидів клотіанідину, тіаметоксаму і імідаклоприду, завжди існували припущення про те, що неонікотиноїдні інсектициди можуть бути заборонені в ЄС, що нарешті стало реальністю в 2018 році.

NB: У квітні 2018 року Євросоюз прийняв рішення шляхом голосування про заборону використання на відкритому повітрі клотіанідину, тіаметоксаму і імідаклоприду, дозволивши їх використовувати тільки в постійних теплицях, в середовищі без бджіл.

Серед країн-членів ЄС, Великобританія взяла на себе ініціативу щодо призначення застосування цих трьох неонікотіноїдних інсектицидів тільки в теплиці і заборонила використання цих продуктів у зовнішньому середовищі з 19 грудня 2018 року, включаючи обробку насіння.



З 1 вересня 2018 року, Франція заборонила продаж і використання п’яти неонікотиноїдних інсектициди (клотіанідин, імідаклоприд, тіаметоксам, тіаклоприд і ацетаміприд), ставши першою країною ЄС, яка заборонила відразу 5 неонікотиноїдних продукти. Отже, доля неонікотіноідних інсектицидів в ЄС стає невизначеною.

Неонікотиноїдні інсектициди, які відразу після виходу на ринок стали найбільш успішним сегментом інсектицидів, постійно звинувачуються в токсичному впливі на комах-запилювачів.

Гліфосат

Атаки на гліфосат набирають обертів. Як сказав Боб Рейтер, глобальний керівник відділу досліджень і розробок в рослинництві Bayer, гліфосат ніколи ще не піддавався такому впливу з боку регулюючих органів по всьому світу.

— Гліфосат є однією з найбільш вивчених молекул, які коли-небудь були представлені на сільськогосподарському ринку. Це рекордсмен з безпеки, — говорить Рейтер.

Однак, у громадськості і частини наукового співтовариства інша думка.

Фактично, в 2015 році Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC) Всесвітньої організації охорони здоров’я опублікувало звіт, в якому зроблено висновок про те, що гліфосат є «ймовірно, причиною раку». Хоча цей висновок спростовується дослідженнями інших регулюючих органів, за минулі роки багато противників гліфосату постійно цитували звіт МАДР як «доказ» того, що гербіцид небезпечний для здоров’я людини і повинен бути заборонений.

В Аргентині та Бразилії противники гліфосату закликали до заборони на використання продуктів з гліфосатом протягом 2018 року. У серпні федеральний суддя ухвалив призупинити продаж продуктів, що містять гліфосат, в країні доти, поки бразильська санітарна служба не зможе завершити «токсикологічну переоцінку» цих продуктів. Через місяць, у вересні, апеляційний суд в Бразилії зняв заборону на гліфосат.

Приблизно в той же час, коли в Південній Америці вирували суперечки щодо гліфосату, події щодо майбутнього гербіциду взяли цікавий оборот в США.

Влітку 2018 року суд присяжних в штаті Каліфорнія виніс рішення проти гербіциду і його виробника, Monsanto.

Позивач стверджував, що застосування гліфосату «подарувало» йому неходжкінських лімфом. Суд виніс рішення на користь позивача, і присяжні присудили йому 289 мільйонів доларів в якості компенсації. Сума в кінцевому підсумку була зменшена до 78 мільйонів доларів, але рішення про виплату залишено в силі.

Поки Bayer оскаржив рішення, в цьому році визрів новий позов. У березні суд присяжних в Сан-Франциско прийняв одноголосне рішення про те, що гербіцид Roundup на основі гліфосату, який виробляла компанія Monsanto, придбана Bayer, — «істотний фактор» у виникненні раку у жителя Каліфорнії Едвіна Хардемана.



Каліфорнійський суд присяжних визначив Bayer суму відшкодування збитку позивачеві у справі «Хардеман проти Монсанто» в 80 мільйонів доларів. Це рішення компанія теж має намір оскаржити. Тим часом, кілька тисяч аналогічних судових позовів перебувають у судовому процесі по всій території США, чекаючи, коли вони постануть перед судом, а антигліфосатні сили заявляють про «перемогу проти інтересів Великого сільського господарства».

Біогербіциди

В останні роки в усьому світі швидко розвивається органічне землеробство. Згідно зі статистичними даними, площа земельних ділянок, що перебувають під органічним землеробством, перевищує 22 млн гектарів.

Ринок органічних продуктів зростає не тільки в Європі та Північній Америці (найбільший в світі ринок органічних продуктів), але і в інших країнах, включаючи країни, що розвиваються.

NB: Однак, органічне землеробство перебуває в скрутному становищі  на ринку доступні дуже обмежена кількість біогербіцидів, які являють собою не що інше, як неселективні жири, такі як пеларгонова кислота. Ці продукти, як правило, треба застосовувати повторно, адже їм не вистачає залишкової активності.

У 1981 році Devine був зареєстрований в США як перший біогербіциди. Devine це суспензійний концентрат хламідоспор на основі патогенного штаму Ppalmivora, який використовується для боротьби з Morrenia odorata на апельсинових плантаціях з ефективністю більше 90% і тривалим 2-річним ефектом.

Потім було тривале затишшя щодо нових продуктів. Однак якраз в 2018 році американська біопестицидна компанія Marrone Bio Innovations (MBI) подала в EPA заявку на новий біогербіциди MBI-014, який дуже затребуваний ринком.

Згідно з інформацією, MBI-014 являє собою вододисперсійний мікробний гербіцид, виготовлений з нового термічно інактивованого Burkholderia rinojensis (штам A396).

Продукт має абсолютно новий режим дії, який дозволяє контролювати появу стійких бур’янів, особливо амарантних, після появи сходів. Очікується, що продукт буде випущений на ринок приблизно до 2020 року.

Як видно з активного інгредієнта і процесу розробки продукту, мається на увазі, що в майбутньому розробка біогербіцидів зосередиться на патогенних бактеріях бур’янів, які виділяються і вирощуються в лабораторії, а потім інокулюють у вихідні бур’яни.

Нові пестициди

У галузі загальновизнано, що розробка нових хімічних активних інгредієнтів стає все більш складною. Відзначається, що кілька транснаціональних корпорацій, очолюваних Syngenta, дещо уповільнили розробки нових поєднань і замість цього зосередили більше уваги на створенні нових формул і методів застосування.

У 2018 році, говорячи про нове пестицидне об’єднання, треба відзначити біоінсектицид афідопіропен від BASF. Рік тому афідопіропен отримав реєстрацію в Австралії під торговою маркою Versys, а потім реєстрація була надана в Індії і США. Тепер BASF оголосив, що ця сполука буде випущена в Китаї в 2019 році, що, як очікується, відкриє нову еру запобігання і боротьби з шкідниками-сисунами, такими як попелиці.

Як новий інструмент для боротьби з шкідниками-сисунами, афідопіропен дає аграріям можливість зміни режиму контролю, щоб уникнути появи стійкості, і визнається безпечністю для бджіл.



Тому в умовах можливої повної заборони неонікотиноїдних інсектицидів в ЄС, ринковий потенціал афідопіропена не слід недооцінювати.

Крім того, інший створений BASF фунгіцид мефентріфлюконазол (торгова назва Revysol) був запущений у виробництво на заводі у штаті Міссурі, в кінці 2018 року для підготовки до випуску мефентріфлюконазола у всьому світі.

Мефентріфлюконазол є першим новим видом триазольних фунгіцидів і, як очікується, стане блокбастером BASF щодо обсягів продажу вартістю 1 мільярд євро.

На сьогодні компанія BASF подала заявки на реєстрацію приблизно в 60 країн Європи, Азії та Америки на більш ніж 40 культур. Очікується, що продукт вийде на світовий ринок в 2019 році.

Що стосується 2019 року, світовий ринок пестицидів все ще буде піддаватися коригуванню та регулюванню. Доля традиційних хімічних пестицидів, таких як хлорпірифос і ацетат, як і раніше залишається під питанням. Таким чином, в цьому році невизначеність буде визначальним словом для світової агрохімічної індустрії.

Переклала Валентина Кравець із видання AgNews

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram