Їстівні квіти: який цвіт прикрасить не тільки сад і город, а й страви

Редакція GrowHow.in.ua   2023-04-17
Їстівні квіти набирають дедалі більшої популярності. Вони не лише прикрашають тарілку, а й додають смаку, кольору та текстури страві. Власники та власниці присадибних ділянок можуть спробувати самостійно вирощувати їстівні квіти. Точніше, скоріш за все вже вирощують, тільки-от не знають, що ці квіти можна вживати у їжу.

Далі GrowHow розповідає, який же квіт з саду та городу можна їсти. Однак спершу наголошуємо, що не варто класти собі на тарілку ті квіти, які ростуть близько до дороги, шосе чи просто жвавої вулиці. Вони насичені вихлопними газами й можуть нашкодити здоров’ю.

Отож, почнемо з багатьом вже відомих їстівних квітів лаванди та лікарської ромашки (рум’янку). Перша добре поєднується як з солодкими, так і з солоними стравами. Квітка лаванди має солодкуватий пряний смак. Залежно від сорту вони бувають гіркішими або солодшими. Свіжі квіти рум’янку також можна їсти в солодких і солоних стравах. Вони мають м’який, злегка яблучний смак.

Додати страві особливості може яблуневий цвіт. Така поширена і здавна відома в Україні яблуня може тішити гурмані не лише плодами, а й квітами. Яблуневий квіт має злегка кислуватий, злегка фруктовий смак. Ці квіти найкраще використовувати у десертах, щоб додати їхньому смаку різноманітності.

Квіти не такого поширеного в Україні, але й не зовсім невідомого фенхелю також можна їсти. Вони є смачною добавкою до різних страв, наприклад, супів та салатів. На смак квіт фенхелю схожий на зелень рослини, але має легкий відтінок лакриці.

фенхель

Їстівними є також квіти огірочника, відомого теж як бурячник. Окрім важливої функції — приваблювання на ділянку запилювачів — вони також можуть стати смачним додатком до смузі, супів та інших страв для любителів огіркового смаку.

огірочник

Пряного чебрецевого смаку стравам може додати не лише трава, а й квіти чебрецю. Їхній смак схожий до звичного нам чебрецевого і додатково має тонкі нотки лимона. Квіти чебрецю можна використовувати у тих же стравах, що й траву, а також вони чудово годяться для приготування трав’яного масла.

Їстівними є також добре знані й дуже поширені весняні братки або ж братчики. Ці барвисті квіти можна використовувати для десертів і як їстівні прикраси тарілок з найрізноманітнішими стравами. На смак квіти можуть відрізнятися залежно від кольору, але більшість має пряний смак салату.

Додавати у страви для злегка солодкавого смаку можна також фіалки та квіти м’яти. Вони ідеально підходять для прикраси десертів. Дедалі популярнішими стають й кулінарні рецепти з квітів кабачків. Їх можна смажити, додавати у салати, використовувати як їстівну прикрасу найрізноманітніших страв.

Однією з найпопулярніших квітів у кулінарії є настурція. Її можна використовувати в салатах замість руколи. Відмінно смакує до омлету або сиру з цибулею. Настурція має досить гострий, виразний, перцевий смак, чимось нагадує крес-салат.

Чорнобривці додадуть страві пряно-перцевого смаку. Ці квіти пікантні на смак, завдяки чому їх часто використовують у різних соусах.

чорнобривці

Звісно ж, ми не могли обійти увагою чайну троянду. Її споживання в Україні має тяглу традицію. Перетерті з цукром пелюстки троянди є відмінною начинкою до випічки та пончиків, їх також додають у чай, роблять з них домашнє морозиво та чимало інших смаколиків.

Перед використанням у стравах усі квіти слід ретельно вимити. Також з квітів потрібно видалити тичинки, маточки та чашолистки так, щоб залишилися лише пелюстки. Важливо також розуміти, що більшість квітів — це доповнення до страв, а не повноцінний продукт, тому їх слід додавати небагато. Надмірна кількість може викликати розлади травлення та інші проблеми зі здоров’ям.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram