З початку російської військової агресії на території України органи влади внесли ряд коректив у земельне законодавство, щоб забезпечити належну роботу аграріїв та суміжних галузей. Як стало відомо на вебінарі на тему земельних відносин під час воєнного стану від Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО, найближчим часом варто очікувати ще більше змін.

Старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ Андрій Мартин розповів детальніше про “земельні” зміни, які агросектору слід очікувати найближчи часом.

Перш за все планують виправити ситуацію з призупиненням роботи Державного реєстру прав на нерухоме майно та Держкадастру, через яку громади не можуть передавати в оренду ділянки, які тільки переходять до комунальної власності територіальних громад. Найближчим часом територіальні громади зможуть давати в оренду такі ділянки без державної реєстрації права комунальної власності на них.

Для громадян та суб’єктів підприємницької діяльності створять правові передумови для забезпечення послугами зі складання документації із землеустрою, топографічно-геодезичних і картографічних робіт, оцінки майна, експертної грошової оцінки земельних ділянок.

NB: На період воєнного стану Служба безпеки України отримає спеціальний дозвіл на виконання топографічно-геодезичних вишукувань.

Також законодавчо планують прописати норми, які дадуть змогу без проведення торгів надавати в оренду земельні ділянки державної та комунальної власності для розміщення виробничих потужностей евакуйованих із зони бойових дій підприємств. Йдеться і про товаровиробництво і про порти. У таких випадках умови оренди будуть жорстко регламентованими.

Додаткові повноваження найближчим часом може отримати і Мінагрополітики. Відомству планують надати право призупиняти та відновлювати діяльність Держземкадастру з міркувань безпеки. Міністерство зможе встановлювати обмеження щодо повноважень державних кадастрових реєстраторів та інші особливості ведення Держкадастру в умовах воєнного стану.

Також найближчим часом оператори інфраструктурних систем отримають право безкоштовного та безперешкодного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташовані об’єкти таких операторів. Це хочуть запровадити для оперативного вирішення завдань експлуатації та підтримання в належному стані об’єктів технічної інфраструктури.

Як зазначив Андрій Мартин, усі ці нововведення, як і ті, які вже діють, матимуть тимчасову дію — лише на період воєнного стану. Після його завершення усі процедури здійснюватимуть у звичному режимі. Усі договори оренди за умовами “воєнного” земельного законодавства укладатимуться на рік і суворо регламентуватимуться.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram