Відповідальне додавання м’яса у дієту профілактує ряд захворювань — ФАО

Редакція GrowHow.in.ua   2023-04-25
У новому звіті ФАО зазначено, що м’ясо, яйця та молоко є життєво важливими джерелами поживних речовин, які «нелегко отримати з продуктів рослинного походження». Про це GrowHow стало відомо з публікації на порталі Foodingredientsfirst.

У дослідженні аналітиків ФАО зазначено, що отримання поживних речовин з м’яса, яєць і молока особливо важливе під час вагітності та лактації, у дитинстві, підлітковому та старшому віці. Зокрема, ці продукти забезпечують організм рядом основних мікро- та макроелементів, які може бути важко отримати з продуктів рослинного походження в необхідній якості та кількості.

За даними ФАО, 372 млн дітей дошкільного віку в усьому світі та 1,2 млрд жінок дітородного віку страждають від нестачі принаймні одного з трьох важливих мікроелементів: заліза, вітаміну А або цинку. Три чверті цих дітей живуть у Південній та Східній Азії, Тихому океані та Африці на південь від Сахари.

До того ж споживання продуктів тваринництва дуже різниться по всьому світу. До прикладу, людина з Південного Судану споживає в середньому 2 грами яєць на рік, тоді людина з Гонконгу 25 кг.

У ФАО зазначили, що відповідальне додавання продуктів тваринного походження до дієти сприяє зменшенню відставання у рості та виснаження дітей віком до п’яти років. Під час вагітності воно профілактує низьку вагу дитини при народженні. Також споживання продуктів тваринництва знижує ймовірність анемії у жінок репродуктивного віку, ожиріння та неінфекційних захворювань у дорослих.

Водночас в організації наголосили, що тваринницький сектор повинен сприяти вирішенню ряду проблем:

  • вирубки лісів;
  • зміни землекористування;
  • викидів парникових газів;
  • нераціонального водо- та землекористування;
  • конкуренцію продовольства та корму;
  • управління стадом;
  • проблеми, пов’язані зі здоров’ям тварин, резистентністю до антибіотиків тощо.

У звіті також зазначено, що споживання навіть невеликої кількості обробленого червоного м’яса може збільшити ризик смертності, колоректального раку та хронічних захворювань, зокрема серцево-судинних.

Однак споживання необробленого червоного м’яса в помірних кількостях (9-71 г на день) може мати мінімальний ризик та вважається безпечним з точки зору наслідків хронічних захворювань.

Нещодавня сесія підкомітету з тваринництва комітету ФАО з питань сільського господарства закликала уряди оновити національні рекомендації щодо дієти. Зокрема, розглянути, як м’ясо, яйця та молоко можуть сприяти задоволенню певних потреб у поживних речовинах.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram