Така культура як нут поки не надто популярний на внутрішньоукраїнському ринку, проте його експорт в країни Центральної Азії, Південної Європи і Африки, в яких середнє споживання даної культури досягає 35 кг в рік на людину, може бути доволі ефективним.

Світове виробництво нуту становить близько 12 млн тонн з урожайністю приблизно 0,92 т/га, що дуже незвично для українських виробників та стримує поширення культури. Адже середня врожайність в Україні квасолі становить 1,5 т/га, гороху — 3,13 т/га, пшениці — 4,21 т/га. Однак у південних регіонах нут можна збирати до 2,5-3 т з гектара, що в поєднанні з високою ринковою вартістю буде джерелом підвищеної рентабельності підприємства.



В українській Асоціації виробників і споживачів бобових розробили програму, яка передбачає популяризацію нуту в наших виробників та триразове збільшення його посівів до 2020 року. В результаті, повинні вирости не тільки експортні поставки, а й внутрішнє споживання цієї культури. Тому варто вже сьогодні зайняти нішу на цьому перспективному ринку.

Аналітиками Pro-Consulting змоделювали господарство, яке вирощуватиме нут на площі 200 га. В складі підприємства будуть знаходитися: зерносховище для зерна, гараж для техніки, складські приміщення для матеріалів, комплектуючих, інвентарю; транспортні засоби; обладнання, для проведення польових робіт і первинної обробки зерна. У разі створення підприємства з нуля сума інвестицій складе 430 тис. євро. Згідно з проведеними по бізнес-плану розрахунками, щороку таке підприємство зможе експортувати до 400 тонн нуту на суму 300 тис. євро. Рентабельність продажів становитиме 52%, що означає отримання 52 центів чистого прибутку з кожного євро доходу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram