Британський науково-дослідний інститут Rothamsted Research, піонер досліджень ГМ-культур з 1990-х років, отримав дозвіл Департаменту сільського господарства і охорони навколишнього середовища країни на проведення серії польових випробувань пшениці, геном якої був змінений, повідомляє сайт Agropages.com.

Експерименти в Хартфордширі стануть першими польовими випробуваннями ГМ-пшениці CRISPR не тільки на Британських островах, але і Європі в цілому.

Ген пшениці був змінений для зниження рівня природної амінокислоти аспарагіну, яка при випічці або підсмажуванні хліба перетворюється на канцерогенну речовину, акриламід.

Акріламід став дуже серйозною проблемою для виробників харчових продуктів з моменту його виявлення в 2002 році. Він викликає рак у гризунів і вважається «ймовірно канцерогенним» для людини. Він зустрічається в хлібі і його зміст значно зростає, якщо хліб присмажується, але також присутня в інших продуктах з пшениці та багатьох продуктах рослинництва, які запікаються, смажаться або підсмажують, включаючи чіпси та інші снеки, чіпси, смажена картопля, говорить керівник проєкту професор Найджел Гелфорд.

На думку дослідників, рівень аспарагіну в пшениці може бути істотно знижений без шкоди для якості зерна. Це пішло б на користь споживачам, зменшивши кількість акриламіду в їх раціоні, а підприємствам харчової промисловості, дозволивши їм дотримуватися правил, що стосуються присутності акриламіду в їх продуктах.

Але це довгострокова мета проєкту. Ще одне завдання оцінка продуктивності рослин пшениці в польових умовах і вимірювання концентрації аспарагіну в зерні, вирощеному в польових умовах.

Під час розробки в лабораторії дослідники видалили ген аспарагін-синтетази TaASN2.

Концентрація аспарагіну в зерні модифікованих рослин була істотно знижена в порівнянні з рослинами зі звичайним геномом.

Це нове випробування тепер буде вимірювати кількість аспарагіну в зерні тієї ж пшениці, вирощеної в польових умовах, і оцінювати інші аспекти продуктивності пшениці, такі як врожайність і вміст білка, розповідає вчений, Сара Раффан.

Реалізація проєкту розрахована на п’ять років, тобто до 2026 року. ГМ-пшениця буде вирощуватися поруч з пшеницею, в якій синтез аспарагіну був порушений з використанням традиційного методу хімічно індукованої мутації. Цей метод широко використовується в селекції рослин з середини 20-го століття, але не піддається таргетування так, як CRISPR, і призводить до випадкових мутацій по всьому геному.

Навпаки, CRISPR вносить невеликі зміни в цільовий ген, в цьому випадку для того, щоб його видалити. Процес спочатку включає генетичну модифікацію для введення в рослину генів, необхідних для процесу CRISPR.

Після внесення змін ГМ-частина може бути видалена з рослин звичайними методами селекції рослин протягом декількох поколінь. Більша кількість рослин, які можна вирощувати в польових умовах, прискорить цей процес.

Більша кількість рослин, які ми зможемо використовувати в польових випробуваннях, в порівнянні з теплицею, полегшить ідентифікацію рослин, які більше не є ГМО. Це означає, що в перший рік випробування будуть використовуватися посіви, які є як GE, так і GM, але до третього року випробування ми очікуємо, що вони будуть тільки GE, пояснив професор Гелфорд.

Попри відмінності між зміною геному за допомогою CRISPR і GM, модифіковані рослини тепер опрацьовуються, так само як і GM, відповідно до правил ЄС, що, по суті, блокує використання технології, яка отримує офіційне схвалення у багатьох інших частинах світу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram