Ця історія розпочалась одразу ж настанням 2019 року, коли представники Державної фіскальної служби України вирішили зініціювати Лист-пропозицію чи таку собі Інструкцію до можливих законодавчих змін, які б передбачали звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту зернових культур, насіння олійних та олій рослинного походження. Офіційний лист був направлений, за словами директора Департаменту аудиту ДФС Наталії Рубан, у декілька аграрних асоціацій України для того, аби порадитись… Вочевидь, податківці очікували певних висловлювань з боку аграріїв в «лайт» варіанті і, як кажуть, «без шуму». Мовляв, ми ж всі прагнемо боротись з детінізацією аграрного ринку та недобросовісними сільгоспвиробниками. І мотиви Фіскальної служби щодо скасування ПДВ для операцій з зерновими і олійними є ж наче очевидним фактом — так вони вважають зможуть боротись з податковим шахрайством — емісією фіктивного податкового кредиту (так званими «скрутками»), зокрема в частині поганої роботи Системи автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризику.

Боротьба за 50 млрд?

Однак, ця ініціатива викликала справжній «переполох» в аграрному світі. Почались розмови з інвесторами, трейдерами… Експерти почали проводити аналіз цієї ініціативи з розумінням того, що такий крок призведе до значних збитків українського аграрного сектору.

NB: За оцінками Всеукраїнської Аграрної Ради, за реалізації такої ініціативи втрати аграріїв сягнуть близько 50 млрд грн, адже тим самим їх буде позбавлено права на формування податкового кредиту за закуплені ними сировину, добрива, паливно-мастильні матеріали, засоби захисту рослин, що є порушенням їхніх законних прав та інтересів як платників податків.

— Якщо дивитись тільки по базі митниці, то лише з точки зору імпорту добрив, насіння, техніки та палива у 2017 році сплачено 25 млрд грн ПДВ аграріями, зокрема й через імпортерів. І ми підтверджуємо, що збитки від відміни ПДВ сягнуть 50 млрд грн, — говорить генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.

Дійшло до того, що міжнародні інформаційні агенції найвищого рівня почали дзвонити і надсилати запити в Україну з питанням: «Чи правда те, що Україна буде відміняти ПДВ для операцій з зерновими та олійними?», «Чи правда, що Україна взагалі відміняє ПДВ?», «Які наміри має Україна, прагнучи відмінити ПДВ?»

—  Чи не всі опублікували це і Reuters, і Bloomberg. Поприходили листи про те, що Україна планує скасовувати ПДВ: ця правда чи ні? Я вчора витратив години три виключно на відповіді на ці запити. До чого це призводить … Коли в середині сезону з’являються такі нововведення, звичайно, відразу всі партнери скажуть: «Це правда, чи неправда?», «А що тепер буде?», «А давайте почекаємо», «Україна? Ні, давайте у Росії купимо». Такі ініціативи підривають довіру. І коли виникає таке питання  відразу ж скажемо, ПДВ це стимулюючий податок для збільшення експорту. І якщо його скасовувати, як стимулювати експорт? Який компенсуючий механізм? говорить голова Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

З ПДВ усе спокійно

Після таких хвилювань з боку усіх сторін виникло бажання зібратись і з’ясувати, хто кого не зрозумів і звідки взагалі з’явилась така ініціатива. Оскільки такого роду «недорозуміння» можуть призвести не те, що дестабілізації ринку, але й підриву міжнародного іміджу України. І вже 16 січня відбувся круглий стіл, де зібрались народні депутати України, представники ДФС, експерти та виробники, організований ВАР.

Ця інформація дуже схвилювала усіх суб’єктів господарювання, тому що фермери можуть втратити понад 50 млрд грн. Частина цих коштів держава їм повертає. А тепер було запропоновано, аби держава взагалі нічого не повертала. Це дуже велика проблема, яка могла б спричинити динамічне падіння аграрної галузі. Вигравши один рік, ми могли б втратити можливість забезпечити стабільність економіки і робочі місця, і валютний баланс, говорить народний депутат України, Голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Леонід Козаченко.

Деякі з представників народних депутатів та експертів взагалі не стримували своїх емоцій.

— Як можна 50 млрд забрати у галузі? Де ж стимули для розвитку? Що це за інструкція, яка превалює над Законом? Логіка, звичайно, класна.. Давайте замість того, щоб дати пігулку? ми вам голову відріжемо. Ми не допустимо такого. Державна фіскальна служба має дати роз’яснення, або навіть ініціювати звільнення тих, хто це придумав, говорить народний депутат України Іван Мірошніченко.

— За останні 5 років ми бачимо зростання виробництва зерна при всій нестабільності та турбулентності. Чому це відбувається? З однієї лише причини ми зуміли відірватись від державного свавілля, яке історично навчило агровиробників не звертати увагу на те, що робить держава, а працювати. А інші галузі, які дуже прив’язані до держави вже давно звалилися, впали і зруйнувалися. Державна ініціатива з відміною ПДВ може все погіршити, підкреслив Голова Української зернової асоціації Микола Горбачьов. 

Після такого натиску представники Державної фіскальної служби почали відверто «давати задню», мовляв, ми хотіли тільки порадитись, а не розбурхувати всіх і перетворювати це питання на міжнародний скандал.

— Це ж не проект Закону, а тільки лист, підкреслила директор Департаменту аудиту ДФС Наталія Рубан.  

Вичерпавши всі аргументи і проговоривши усі питання, учасники круглого столу дійшли до висновку зібратись ще раз і попрацювати більш плідно для розвитку галузі. Крім того, представники ДФС пообіцяли вивчити положення законопроекту про мінімальне податкове зобов’язання з 1 га товарної землі з метою вирівнювання податкового навантаження між офіційно працюючими підприємствами і тими, що працюють в тіні.

— Давайте призначимо конкретний день, коли ми з вами проведемо зустріч, під час якої обміняємося розрахунками і почнемо співпрацювати в іншому ключі, що принесе конкретні плоди для бюджету, відмітив заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Післяслово…

— Те, що відбулось сьогодні свідчення одного коли ми об’єднуємо свої сили цього достатньо, аби переконати будь-кого. Представники Фіскальної служби навіть не сподівались на таку різку позицію галузевих аграрних асоціацій. Вони не очікували, що практично всі будуть об’єднані у один кулак, який досить потужно стукнув по столу і сказав: «Ми готові боротись за порушення закону, але не чіпайте тих, хто чесно працює, тому що ви нанесете шкоду не тільки нам, але й усій державі». І представники Фіскальної служби, чесно кажучи, злякались такої позиції.

У нас є можливість навести порядок, бо ніхто не каже, що немає порушників.

Перше. Якщо офіційно Фіскальна служба дає письмовий документ, що 17,5 тис га землі перебуває в легальному обробітку, а 40%, на якій ніби-то ніхто не працює. То зрозуміло, що потрібно щось робити. З боку профільних асоціацій було запропоновано проект Закону, який ідентифікує усі земельні ділянки, що не подають звітність і не сплачують податки. З боку держави до цього дуже така велика резистентність мовляв, не треба лізти у ту сферу, ми знаємо, що там проблема, але це не на часі. Ні, це на часі. І потрібно вирішувати це питання. І ті, хто незаконно сьогодні працюють на землі і заробляють на цьому величезні гроші, вони повинні починати платити податки.

Друге. Дуже важливо, щоб у цьому ланцюжку, по якому побудована технологічна схема виробництва, коли купуєш добрива, пальне, насіння, інші матеріальні ресурси, щоб ти бачив в автоматичному режимі тих, хто продає тобі, чи плачують вони ПДВ чи ні? Потрібно відкрити цю базу даних.

Третє. Є також законодавча ініціатива відкрити доступ, щоб бухгалтер будь-якого підприємства бачив чи сплачує податки той, кому вони продають, говорить народний депутат Леонід Козаченко.

Отож, можна з твердістю сказати, українські аграрії та громадськість готові працювати «у білу», сплачувати податки та боротись з тими, хто порушує закон, однак ніхто не дозволить одним листом зруйнувати стільки зусиль побудувати в Україні потужну агропромисловість.

Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram