Доволі незначна генетична модифікація допомогла науковцям потроїти кількість зерен у сорго. Знизивши рівень ключового гормону, дослідники з лабораторії Cold Spring Harbor (CSHL) змогли «переконати» рослину виробляти більше квітів і більше насіння, і зараз працюють над тим, щоб застосувати таку ж систему до інших зернових культур.

Як пише news.agropages.com, у своїй роботі дослідники орієнтувалися на високопродуктивні штами сорго, розроблені кілька років тому в Службі сільськогосподарських досліджень Міністерства сільського господарства США. Вони були створені з використанням хімічного мутагенезу — методу, використовуваного селекціонерами і вченими, щоб викликати генетичні зміни в рослинах. Саме мутації, викликані цим процесом, призвели до збільшення кількості зерен. Як з’ясували дослідники, результат став можливим завдяки тільки одній «ключовій мутації», яка впливає на ген, який регулює виробництво гормонів. Рослини з цим геном продукували аномально низькі рівні жасмонової кислоти, яка регулює вироблення гормону, особливо під час розвитку квітки.

Лабораторні тести показали, що жасмонової кислота перешкоджає утворенню високих рівнів рослинних гормонів, що дозволяє рослинам стати більш родючими.

— Коли рівень рослинних гормонів низький, ми отримуємо насіння з кожної квітки. Але коли рівень високий, у нас є зменшена кількість родючих квітів, що призводить до скорочення кількості насіння, — розповіла одна з учасниць проекту д-р Іньпін Цзяо.

Зараз науковці планують застосувати аналогічний підхід до інших культур, близьких до сорго, таких як рис, кукурудза і пшениця.