Японський біологом та агроном Масанобу Фукуока розробив метод природного збагачення ґрунту для підвищення врожайності та якості сільгосппродукції без будь-яких додаткових зусиль.
NB: Філософія землеробства за методом Фукуока, бо це не просто набір агрономічних методів, базується на принципі «не-дії», інакше кажучи, на невтручанні людини у природні процеси.
На думку, Фукуока велика частина роботи, що виконується людьми в сільському господарстві, не потрібна і руйнівна, оскільки марно витрачає природні ресурси.
Система Фукуока базується на повазі природних циклів росту рослин з внесенням невеликих і простих коригувань з боку хлібороба. Тому японський гуру органічного землеробства радить:
- не орати землю, щоб зберегти структуру, вологість і фауну ґрунту в оптимальних співвідношеннях;
- не зловживати внесенням добрив, відновлюйте родючість землі, як в будь-якій природній системі, за допомогою біорізноманіття;
- не знищувати бур’яни та не використовувати гербіциди. Фукуока пропонує контролювати смітну рослинність не хімічними засобами або оранкою родючого шару, а застосовувати мульчування залишками рослин попереднього врожаю, що перешкоджає розвитку бур’янів плюс діє як відмінний компост: зберігає в ґрунті вологу і поживні речовини;
- не використовувати інсектициди. Шкідливих комах можна контролювати шляхом залучення на ділянку їх природних ворогів;
- не загущувати посіви і посадки — рослини повинні розвиватися відповідно до потреб;
- збільшувати біорізноманіття в екосистемах і відмовитися від вирощування монокультури. Адже у полікультурі різні види рослин утворюють природний симбіоз і здатні «допомагати» один одному, наприклад, гірчиця відлякує низку шкідників і оздоровлює посіви.
При цьому Фукуока розробив схему, яка дозволяє замінити традиційні знаряддя. Насіння втрамбовують у глиняні кульки розміром 1,5 см і розкидають по полю. Згодом кульки розмокнуть від дощів, а насіння проросте за сприятливих умов, а до того воно буде захищене від птахів та шкідників. При цьому до насіння японець радить додавати насіння білої конюшини. Конюшина проросте перед сходами агрокультури і створить тонкий, але надійний шар, який зашкодить сходу бур’янів.
За матеріалами agrohuerto.com