Форвардний контракт це успішний інструмент розвитку агросектору країни. Зазначимо, що за кордоном, уже десятки років працюють за форвардними контрактами, в Україні ж це досить новий інструмент, який тільки 5-7 років, як почав функціонувати на ринку, зі своїми специфічними особливостями. Зокрема, невиконання форвардних контрактів на постачання зерна на січень-лютий 2021 року може стати справжньою загрозою! І у той час, поки деякі учасники зернового ринку ще не до кінця усвідомлюють можливі негативні наслідки, експерти очікують, що цифра дефолтів за контрактами може сягнути 30%! Це може стати справжнім ударом не тільки для економіки, але й для іміджу України.

Як не потрапити у «пастку дефолту» і застрахуватись від недобросовісних постачальників? А також, що робити у випадку, якщо справа вже у суді?
На ці та інші питання відповідали експерти аграрного ринку, провідні фінансисти, банкіри, юристи на круглому столі «Чи є майбутнє у форвардних контрактів в Україні?», який ініціювала Українська зернова асоціація.

Форвардний контракт 2020: гроші чи репутація

Фо́рвардний контра́кт стандартний документ (договір, дериватив), який засвідчує зобов’язання особи придбати (продати) базовий актив у певний час та на певних умовах у майбутньому, з фіксацією цін продажу під час укладення такого контракту.

Олена Волошина

Форвардні контракти існують, бо ти не можеш передбачити якою буде погода, ринок… Агросектор глобальний, і посуха в Аргентині може зробити фермера під Полтавою заможним за дуже короткий період часу. Однак, хороша погода в США може того ж самого фермера зробити зовсім бідним, говорить керівник діяльності Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні Олена Волошина. А цей сезон до всіх звичних ризиків додав ще і Covid-19. Саме тому важливі різні варіанти, які дозволять зменшити цю непередбачуваність. Починає діяти страхування, захист від цінових ризиків тощо. По суті, форвардний контракт це механізм захисту маржі, а не механізм пошуку максимальної ціни. І тут потрібно фермерам задуматися про довгострокову перспективу. Зокрема, про репутацію та довіру на ринку.

За оцінками Української зернової асоціації, загальний обсяг кукурудзи, укладеної у форвардні контракти, становить 6 до 7 млн тонн. Із них 30% можуть стати дефолтами. А це понад 2 млн тонн.

Микола Горбачьов

Коли хтось говорить, що десь не має врожаю, то це не в усіх регіонах країни, говорить президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов. Ми зібрали 24 млн тонн пшениці та понад 30 млн тонн кукурудзи. Це третій чи четвертий урожай такого масштабу за всю історію незалежної України. На сьогодні експорт уже перевищив цифри минулорічного рекорду. Саме тому, у цей час, ми не говоримо про врожайність та урожай. Проблем з цим немає. Головне сьогодні як розпорядитись тією перспективою і тим зерном, яке вже виросло. Зазначу, що механізм форвардних контрактів дуже зручний. Він дозволяє с/г виробнику продавати заздалегідь, і таким чином, планувати свої доходи, собівартість тощо. Разом з тим, непорядні постачальники цього року вирішили, що контракти можна не виконувати. А це підриває довіру міжнародних інституцій до нашого ринку, і є вкрай негативним.

Чи є майбутнє у форвардних контрактів?

Більшість експертів переконані, що майбутнє у форвардних контрактів в Україні є. Але…

За форвардними контрактами живе весь світ і користується цим інструментом вже багато років. Ми є співавторами Закону України «Про аграрні розписки». І вже багато років займаємось просуванням цього інструменту на українському ринку. Можу відзначити, що ємність цього ринку становить 2 млрд доларів. І 20% від цієї суми видано якраз за форвардним контрактом. Зауважу, що програмою охоплено понад 4 тисячі фермерів і близько 43 продуктових ланцюжків. Тут не тільки зернові культури, це і фрукти, і овочі, і навіть нішові органічні продукти. Проблема України у тому, що для нас це відносно новий інструмент. Більш того, в Україні в принципі відсутня культура дотримання контрактів. І в цьому проблема. Бо чим швидше ми навчимося дотримуватися цих правил, тим краще і легше нам буде жити далі, підкреслює керівник діяльності Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні Олена Волошина.

Ситуація, що склалась зараз навколо ринку форвардів, дуже негативно відбивається на динаміці розвитку сектора. Така поведінка гравців підриває репутацію, погіршує інвестиційний клімат і відлякує інвесторів.

Леся Кузьменко

Україна є другим найбільшим експортером в Причорноморському регіоні України, відіграючи важливу роль в забезпеченні світової продовольчої безпеки. Розуміючи це, ЄБРР вже багато років інвестує в розвиток переробки та експорту зернових й олійних культур. Ми порахували, що за останні 10 років інвестиції склали 1 млрд 800 млн євро в агробізнес в Україні, з них 75% припадає саме на зерновий і олійний сектори, говорить заступник Голови Європейського банку реконструкції і розвитку в Україні Леся Кузьменко. Тому ситуація, яка склалась зараз навколо ринку форвардів, дуже негативно відбивається на динаміці розвитку сектора. Така поведінка гравців підриває репутацію, погіршує інвестиційний клімат і відлякує інвесторів. Ми розуміємо, що в найближчому майбутньому багато зернотрейдерів будуть змушені переглянути свій портфель фінансування, форвардних контрактів і це може знизити фінансування для місцевих гравців.

Зараз всі відтягують момент заключення контракту, аби зрозуміти, яка ситуація буде з врожаєм, скільки реально може бути зібрано, і на що може розраховувати фермер або постачальник.

Світлана Малиш

У Причорноморському регіоні Україна має найбільш розвинений аграрний ринок з точку зору наявності тих механізмів, торгівельних зв’язків, які допомагають функціонувати всьому ринку в цілому. Цього року, за оцінками операторів ринку, було заключено найбільшу кількість форвардних контрактів на соняшник, в обсязі від 5 до 6 млн тонн, говорить аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону Refinitiv Світлана Малиш. Часткову відмову за форвардними контрактами можна пояснити тим шаленим ростом цін, який ми спостерігали на початку сезону. Наша загальна культура ведення бізнесу в Україні, на жаль, залишається не на дуже високому рівні, та нам потрібно його підвищувати і підтримувати на тому рівні, на якому ми очікуємо його від наших контрагентів. Зараз всі відтягують момент заключення контракту, аби зрозуміти, яка ситуація буде з врожаєм, скільки реально може бути зібрано, і на що може розраховувати фермер або постачальник. Розмовляючи з агровиробниками можна сказати, що всі вони орієнтовані на те, що форварди вони будуть використовувати і далі.

Проблема дефолтів: чи будуть банки і надалі кредитувати?

Сергій Щепанський

В Україні зараз основний критерій інвестування це довіра. Ми всіх наших клієнтів визначаємо за критерієм: довіряємо ми, що клієнт поверне ці гроші, чи ні, говорить CEO «Агропросперіс Банк» Сергій Щепанський. Тому що навіть найбільш міцна застава в Україні це не аргумент. І якось впливати на клієнта, що він повинен виконувати свої зобов’язання, з будь-якого контракту, в Україні дуже складно. Репутація агровиробників постраждала суттєво. Багато банків, і ми у тому числі, тепер будемо враховувати поведінку клієнтів в минулому році, при прийнятті будь-якого рішення щодо кредитування та взаємодії. Ті клієнти, які в минулому році, не дивлячись на неприємні для себе ціни, виконували контракти, природно отримали дуже великий плюс і це буде впливати на їх репутацію в тому числі і з боку банку.

Репутація сьогодні це єдиний багаж, який у агровиробника ніхто не зможе відняти/забрати. Дійсно, наше сприйняття форвардів вимагає ще великої роботи всіх учасників цього механізму. Форвард дає можливість прогнозувати роботу і виробнику, і трейдеру, і банку.

Ми повинні всі разом створити таку систему, щоб ефект втрат від невиконання форвардного контракту був набагато більшим, ніж додатковий заробіток, наприклад, в 100 тисяч грн. одномоментно. Крім того, потрібно робити законодавчі зміни для того, щоб такі питання вирішувалися не по 5 років у судах, а дуже швидко. 
У тому випадку, якщо клієнт допустив дефолт спрацьовують два моменти: або ми не працюємо з цим клієнтом зовсім, або ж це буде для нього дуже дорого. І якщо ситуація повториться більше двох разів, це буде означати, що з таким клієнтом ми не будемо працювати взагалі, — наголошує Сергій Щепанський.

У випадках форс-мажорних ситуацій, пов’язаних з погодою чи іншими моментами, банки готові до переговорів, надавати пролонгацію тощо. Але цивілізовані умови ведення бізнесу однозначно вигідніші для усіх.

Форвардний контракт і державне регулювання

Чи не всі експерти, переконані, що держава не повинна жорстко втручатись у врегулювання цих питань на даному етапі розвитку сектору.

Олег Нів’євський

Невиконання форвардних контрактів, дефолти, не на користь Україні, це 100%, говорить доцент Київської школи економіки Олег Нів’євський. Та я не хотів би, аби держава зараз зробила багато різких рухів, намагаючись відрегулювати, допомогти тощо. Мені здається, максимум, що держава може зробити це дві речі. Перше, відіграти роль посередника. Друге, думати наперед. Не потрібно гасити пожежі. Краще зробити кроки наперед, приміром: запровадити доступ до кредитування малих та середніх виробників, створити фонд гарантування кредитів тощо. Саме це покращить ситуацію на ринку. І ще одна річ агрострахування. На жаль, середовище в Україні сьогодні не сприяє його розвитку.

Що робити, якщо суд… Або як не потрапити у “дефолтну пастку”? 

Поради радника Адвокатського об’єднання «Arzinger» Оксани Карел:
1. Якщо ви на етапі неможливості виконання умов контракту через форс-мажорні обставини, то юристи можуть допомогти вам:
– у переговорному процесі,
– з отриманням довідок про форс-мажор (у цьому випадку, першочергового, потрібно у контракті прописати все детально, аби потім не виникало ніяких проблем),
– правильно закрити контракт.

2. Якщо ви на етапі боротьби з недобросовісними контрагентами, то тут потрібно, першочергово, дивитись, з ким маєте справу. Оскільки тут можна застосувати і українське, і міжнародне право.

– можна йти в український суд.
– можна йти в міжнародний суд.
– компромісний варіант (досить дієвий) арбітраж. Це можливість відійти від української судової системи та застосувати механізми англійського права в частині компенсації збитків, у тому числі з валютних питань.

NB: Важливий момент! З 2017 року в Україні можливий механізм отримання забезпечення позову в підтримку арбітражу.

Не всі знають про те, що коли йде арбітраж можна застосувати механізм отримання забезпечення позову в підтримку арбітражу, тобто, коли ви подаєте позов до Гааги чи Лондонського арбітражу і бачите, що контрагент починає «зливати» компанію, виводить активи, інше… А у нас були такі випадки неодноразово. Ви можете піти в український суд і отримати рішення про арешт усіх рахунків для того, щоб кошти не виводились на іншу компанію або пов’язаних осіб, і таким чином забезпечити, аби фінанси не були втрачені. І, повірте, так можливо. Я сама була приємно вражена, що українські судді можуть зайти на сайти міжнародних судів, читати регламент англійською, і на основі цього, виносити рішення про блокування рахунків, говорить радник Адвокатського об’єднання «Arzinger» Оксана Карел.

Замість підсумку можна сказати, що майбутнє у форвардних контрактів в Україні є. Головне, аби кожен учасник виконував свої зобов’язання, а культура ведення бізнесу в Україні стала на порядок вищою.

Підготувала Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram