На сьогодні глобальна проблема землеробів полягає у підвищенні температури та збільшення посушливих територій, окрему проблему становить боротьба з ерозією ґрунту.

Розглянемо ситуацію на прикладі ерозії ґрунту в американському Середньому Заході, де родючий шар ґрунту руйнується із швидкістю 5 тонн на акр в рік, при цьому, в запущених випадках, втрачається понад 100 тонн на акр. Ці цифри вищі за темпи відновлення ґрунту. Про пише видання Agriculture.com.


Інтенсивні опади навесні стають нормою на Середньому Заході. В інші пори року, дощів досить мало, і сільгоспвиробникам треба з оптимальною вигодою використовувати весняну вологу для врожаю.

Однак, оскільки навесні на оброблених полях немає рослинності, щоб споживати вологу або руйнувати енергію дощових потоків, відбувається збільшення стоку й ерозії. Причому, відбувається щорічно.

Чад Уоттс, виконавчий директор Інформаційного центру з агротехнологій, штат Індіана, рекомендує фермерам не видаляти пожнивні рештки і висівати ґрунтопокривні культури.

— Ваш ґрунт більше, ніж просто середовище, в якому ви вирощуєте рослини, — каже Уоттс. — Падіння багатьох цивілізацій відбулося тоді, коли вони деградували свій ґрунт до такої міри, що він перестав бути продуктивним. Вам потрібно вчитися захищати родючість своєї землі.

Загальноприйняті практики обробітку ґрунту дратують прихильників охорони навколишнього середовища.

— Немає жодних агрономічних або економічних причин для того, щоб оранка була виправдана, — говорить Дуг Петерсон, фахівець зі служби охорони природних ресурсів США. — Оранка руйнує всі фактори, які могли б відновити родючість. Практика обов’язкової оранки ґрунту вкоренилася в умах людей більше, ніж релігія, — говорить він. — Але це не так. Оранка призводить до втрати загальної стабільності ґрунту, —пояснює Петерсон.

NB: Наприклад, ексудати, які виділяються корінням рослин, діють у ґрунті подібно клею і утримують частинки ґрунту.

— Якщо в ґрунті присутні ексудати, які надходять цілий рік з коренів рослин і здорового біому, у вас буде хороший агрегований ґрунт, — говорить Петерсон, радячи для наочності провести наступний тест. Треба наповнити водою два контейнери і покласти в один грудку ґрунту, взяту з обробленого поля, а в іншій — зразок з поля, оброблюваного за технологією no-till.



— Оброблений ґрунт швидко розчиняється, — говорить Петерсон. — Так і в полі під час дощу ґрунт, позбавлений ​​природного «склеювання», дуже сприйнятливий до ерозії. У той же час, зразок з поля, культивованому за no-till, залишається неушкодженим, пропускаючи воду як фільтр. Ось чому збереження природної структури ґрунту важливо.

 

— Не кількість дощу має значення, а то як волога потрапляє в ґрунт і утримується в ній. Ви повинні знати способи захоплення дощової вологи і як використовувати її на благо врожаю, — стверджують експерти.

Ідеальна система, на думку американських експертів, це no-till з ґрунтопокровними культурами, що в сукупності створить ґрунт з хорошою циркуляцією повітря і вологи. Відтак, варто зберігати на полях пожнивні рештки, так як матеріал, що залишився на поверхні ґрунту, є перешкодою для стоку води. Грунтопокривні культури також допомагають зменшити енергію дощових потоків, що призводить до більшої інфільтрації і меншому стоку.

Лінійна ерозія відрізняється від інших видів ерозії і помітна відразу. Інші типи ґрунтової ерозії площинна (рівномірний змив матеріалу зі схилів) і крапельна (руйнування ґрунту ударами крапель дощу) на вигляд не здаються настільки серйозною проблемою, але насправді ці типи викликають найбільшу втрату ґрунту.

NB: Втратити шар ґрунту товщиною в один аркуш паперу на акр еквівалентно втраті 5 тонн ґрунту.

Застосовуючи no-till, виробники, безумовно, рухаються в правильному напрямку, вважають експерти охорони навколишнього середовища.

Кожен раз, коли агровиробники проводять оранку, відбувається порушення і структури ґрунту, і біоценозу, зокрема середовища проживання земляних черв’яків.

NB: Чим інтенсивніше йде втручання в природні процеси, тим менше родючого шару залишається і, відповідно, більше потрібно добрив і інших засобів, які штучно стимулюють врожайність.

На сьогодні ґрунт функціонує не належним чином. Врятувати ситуацію можуть грунтопокривні культури в поєднанні з no-till. Останні додадуть у землю органіку, а no-till забезпечить стабільність процесу формування родючого шару.